Chcesz załatwić L4 przez Internet? Oto jak przygotować się do konsultacji z lekarzem!
L4 przez Internet może zostać wypisane przez lekarza lub upoważnionego asystenta medycznego. Jak wygląda zwolnienie lekarskie elektroniczne? Co potrzebne do zwolnienia lekarskiego wystawionego na odległość? Odpowiadamy na pytania.
Materiał reklamowy L4online
Spis Treści
Co potrzebne do zwolnienia lekarskiego wystawionego przez Internet?
W sytuacji, gdy pracownik nagle zachoruje, przydaje się informacja na temat tego, co potrzebne do zwolnienia lekarskiego online. L4 przez Internet można bowiem uzyskać bez wychodzenia z domu, w zaledwie kilka minut. To bardzo wygodne rozwiązanie, kiedy objawy choroby są także ciężkie, że uniemożliwiają dojazd do przychodni lub pracownik ma pod opieką małe dziecko, którego nie można zostawić samego w domu.
Z L4 przez Internet może skorzystać każdy, kto opłaca składki na ubezpieczenie chorobowe, w ramach stosunku pracy lub dobrowolnie. Zatem zwolnienie lekarskie online jest dostępne również dla osób wykonujących pracę na podstawie umowy zlecenie/o dzieło, mogą z niego korzystać również przedsiębiorcy, pod warunkiem odprowadzania wspomnianych składek.
Jakie dane do zwolnienia lekarskiego musi podać pacjent?
Aby otrzymać zwolnienie elektroniczne, wystarczy znaleźć podmiot medyczny, który oferuje usługi zdalnie, taki jak np. L4online.pl. Następnie trzeba wypełnić zamieszczony na stronie internetowej formularz. Dane do zwolnienia lekarskiego są bardzo podstawowe, potrzebne będą:
- imię, nazwisko, adres e-mail, nr telefonu, adres, miasto, kod pocztowy, nr PESEL pracownika,
- numer NIP zakładu pracy,
- data zachorowania oraz data wnioskowanego powrotu do pracy.
Tym, co potrzebne do zwolnienia lekarskiego, jest także podanie zauważonych objawów oraz opcjonalnie, informacja o zdiagnozowanych chorobach przewlekłych czy też przyjmowanych aktualnie lekach. Ostatni krok to wniesienie opłaty za prywatną konsultację lekarską, zwykle rzędu około 100 złotych.
L4 przez Internet — czy trzeba o nim informować pracodawcę?
Dane do zwolnienia lekarskiego są podawane jedynie podmiotowi medycznemu, który oferuje taką usługę zdalnie. Następnie należy oczekiwać na kontakt ze strony lekarza i wystawienie L4 online. Mimo że zaświadczenie trafia automatycznie do ZUS-u oraz na konto PUE ZUS zakładu pracy, warto z grzeczności o nim poinformować, drogą telefoniczną lub w wiadomości SMS/e-mail.
Jak wygląda zwolnienie lekarskie elektroniczne?
Po wystawieniu L4 online pracownik, którego dotyczy ten dokument, może sprawdzić w dowolnym momencie, jak wygląda zwolnienie lekarskie elektroniczne. W tym celu wystarczy się zalogować w aplikacji mojeIKP lub na oficjalnej stronie: pacjent.gov.pl. Podgląd L4 online jest możliwy zarówno z poziomu komputera, jak i urządzeń mobilnych. O ile jednak pracownik ma pełen dostęp do zawartych tam danych, o tyle pracodawca nie widzi wszystkich informacji, jakie zawiera zaświadczenie. Kod choroby, czyli powód wystawienia zwolnienia lekarskiego to informacja objęta tajemnicą lekarską.
Co jest potrzebne do zwolnienia lekarskiego w przypadku dłuższej nieobecności w pracy?
Standardowo L4 przez Internet jest wypisywane na 7 dni. Jednak w sytuacji, gdy pacjent choruje przewlekle, lekarz może uznać o konieczności dłuższego pobytu na zwolnieniu lekarskim. Tak jest np. w przypadku, gdy rozpoznane zostaną choroby serca, dyskopatia, czy też padaczka. Tego typu schorzenia wymagają wykonania dokładniejszych badań oraz nierzadko wdrożenia specjalistycznego leczenia, w związku z czym 7-dniowe L4 nie wystarczy w ich przypadku.
Jakie dane do zwolnienia lekarskiego są potrzebne po powrocie z długiego L4?
Zgodnie z art. 229 § 2 Kodeksu Pracy w przypadku, gdy zwolnienie lekarskie trwało powyżej 30 dni, pracownik musi dostarczyć pracodawcy zaświadczenie od lekarza medycyny pracy, które potwierdza, że jego stan zdrowia jest na tyle dobry, by móc wykonywać ponownie obowiązki zawodowe. Taki dokument można otrzymać po otrzymaniu skierowania od zakładu pracy i wykonaniu zleconych badań medycyny pracy.