Chrzest w Jordanie

Chrzest w Jordanie

Wielu marzy o tym, by odbyć lub przynajmniej zobaczyć chrzest w Jordanie.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

W czasie wycieczki do Ziemi Świętej wszystko jest możliwe. W końcu pielgrzymi już od piętnastu wieków albo i lepiej wędrują śladami Boga, by poznać lepiej, by przybliżyć się do ideału.

Miejsce chrztu „Yardenit”

Reklama Reklama Amplifon
Chrzest

Ściana nowego życia, polska tablica nad Jordanem, fot. © Jerzy Dudzik

Jak opowiadają przewodnicy, to miejsce, gdzie teraz są urządzone w rzece Jordan baseny chrzcielne, jest trochę oddalone od tego, w którym był chrzczony Jezus przez proroka Jana. Święty Jan jest czczony we wszystkich kościołach chrześcijańskich, a także muzułmanie uważają go za proroka. Nawet żydowski historyk Józef Flawiusz napisał o Janie w „Starożytnościach żydowskich”. To ważna postać.

Reklama Reklama MultiSport

Chrzest w Jordanie

Baseny chrzcielne są bezpieczne. Wszędzie schody, pochylnie i barierki  zapewniają bezpieczeństwo podczas ceremonii. Należy włożyć na siebie białe szaty i można wchodzić do wody. Jeśli ktoś potrzebuje kapłana, to trzeba się wcześniej umówić. Jordan płynie w tym miejscu dość żwawo, a woda nie jest podgrzewana. Dlatego lepiej nie urządzać sobie tych obrzędów w chłodnych miesiącach jesienno- zimowych. Czystość wody w rzece kontroluje Ministerstwo Zdrowia państwa Izrael zapewnia przewodnik. Na miejscu oczywiście za opłata są do wypożyczenia ręczniki, szlafroki, jest też prysznic, toalety i sklep z pamiątkami. Wszystko urządzono tak, by pobożnym pielgrzymom ułatwić obrzędy i sprawić radość.

Reklama Reklama Cyfrowi Debiutanci

Kult Jana Chrzciciela

Kult Jana Chrzciciela w Polsce szeroko się rozpowszechnił. Świadczy o tym nadawanie dzieciom obu płci imienia świętego. Mamy wiele kościołów pod Jego wezwaniem a i miasta oddawanie są w opiekę Nawet niektóre państwa przyjęły sobie za patrona tego świętego.

We Wrocławiu mamy katedrę i herb miasta upamiętniające patrona, świętego Jana Chrzciciela.

Chrzest

świętojańskie wianki, fot.© Jerzy Dudzik

We Wrocławiu już od czasów księcia Henryka Brodatego urządza się jarmarki świętojańskie. Pomimo upływu wieków nadal można zobaczyć kramy  kupców na wrocławskim rynku. Każdy wielbi świętego, jak potrafi.

Reklama Patronat medialny Międzynarodowe Targi Turystyczne

Najdłuższy dzień w roku

Przesilenie letnie w tym roku będzie 21 czerwca o 5:31. Noc Świętojańską z tymi wszystkimi wiankami i szukaniem kwiatu paproci będziemy więc obchodzić w całkiem zwykły dzień lata. Pomiędzy kalendarzem astronomicznym a tym wyznaczonym przez papieża Grzegorza jakby pojawiają się rozbieżności.

A Ty jak będziesz świętował w dniu świętego Jana?

Festiwal Wysokich Temperatur już rozpoczęty

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds