Co jedzą manaty w tłusty czwartek. Może warto sprawdzić we wrocławskim ZOO?

Co jedzą manaty w tłusty czwartek. Może warto sprawdzić we wrocławskim ZOO?

 

Zbliża się powoli czas śledzia i postu. Manaty nie zmieniają diety, chociaż w różnych miejscach na świecie organizowane są karnawałowe parady, a w Rio de Janeiro na sambodromie popisują się tancerze.

manaty

pilnuje brzegu i manatów

Tymczasem w ZOO we Wrocławiu manaty zabierają się do codziennego posiłku.
My tu tłuste pączki wcinamy, a te milutkie zwierzątka, tak około tony, dalej trzymają dietę wegetariańską. Żadnych faworków, żadnych pączków, tylko cały czas zielone. I proszę, jak zdrowo wyglądamy, tłuściutko. Regularne posiłki cztery razy dziennie, troszkę sportu w basenie, jakieś zabawy trzcinką albo wspólne machanie płetwą.

Dzień manata, jak mówią opiekunowie tych zwierząt, składa się z pływania i jedzenia. A zjeść to one potrafią. Nawet do 150 kilogramów dziennie zielonej paszy i trochę glonów. Oczywiście w porcjach, przecież my też nie zjadamy wszystkich pączków na jedno posiedzenie.

Czytaj także – rubryka kultura

Manaty są tłuściutkie i ludy Afryki chętnie na te zwierzęta polują. Ceniony wśród afrykańskich plemion jest olej z manata, a mięso uchodzi za przysmak. Niektóre części ciała, według wierzeń ludów Afryki, wpływają korzystnie na potencję. Inni uważają, że manaty w środowisku naturalnym niszczą sieci i uprawy ryżu. Jedno pewne, manaty afrykańskie są gatunkiem zagrożonym w ich naturalnym środowisku.

Dlatego ogrody zoologiczne prowadzą hodowlę zachowawczą.
W basenie z manatami zobaczycie też sporo ryb. To normalne, że tam, gdzie jedzenie i woda, pływają i mają się dobrze ryby oraz ptactwo wodne. Środowiskiem manatów są tereny namorzynowe, ujścia rzek, płytkie laguny. Żyją sobie na skraju środowiska morskiego i rzecznego. Jednak to także atrakcyjne i żyzne tereny rolnicze, przeznaczane głównie pod pola ryżowe i turystykę. W tym konflikcie interesów manaty nie mają szans z człowiekiem.

manaty

radość z poznawania życia

Wrocławskie ZOO

Wrocławskie ZOO jest atrakcyjne przez cały rok.  Tutaj, możecie zrobić sobie wirtualny spacer po Afrykarium.
Ceny biletów wstępu i całorocznych karnetów znajdziecie tutaj.

Jeśli najdzie Was ochota na wspieranie hodowli zagrożonych gatunków na świecie, to zawsze przy zakupie biletu możecie zadeklarować dodatkową złotówkę na rzecz Fundacji DODO lub przeznaczyć 1% z podatku.

tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

Przeczytaj również

Dzień bez opakowań foliowych. Sprawdź, dlaczego warto zrezygnować z „jednorazówek”

Mały tapir SARA obchodzi 2 urodziny (ZDJĘCIA). Co dalej z Sarą?

Poszukiwania kanczyla srebrnogrzbietego

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds