Co jeść, by dłużej zachować zdrowie prostaty?
W sieci wokół tego tematu można trafić na sporo mitów. Jedni całkowicie podważają związek diety ze zdrowiem prostaty, inni przeceniają go, podając nie do końca sprawdzone dane. Jak jest w rzeczywistości?
Spis Treści
Dieta a rak prostaty – badania
Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco przez 11 dni obserwowali mężczyzn, którzy jedli dużo warzyw, pełnych zbóż i owoców, oraz niewiele tłuszczu. Dodatkowo panowie w tym czasie przez godzinę dziennie ćwiczyli. Po eksperymencie zbadano stężenie insulinopodobnego czynnika wzrostu w ich krwi, którego wysoki poziom przekłada się na ryzyko raka – w tym raka prostaty. Okazało się, że po tym krótkim czasie zmalało ono o 20%.
Nie warto jednak całkowicie eliminować z diety tłuszczu, a raczej skupić się na niezdrowych tłuszczach trans. Badania z Nowej Zelandii udowadniają, że mężczyźni, którzy mają we krwi wysokie stężenie substancji zawartych w kwasach omega-3 z ryb morskich, mieli o 40% niższe ryzyko raka prostaty niż ci, u których poziom tych substancji we krwi był niski. Pomóc może też spożywanie zawartego w pomidorach likopenu czy bogatej w antyoksydanty zielonej herbaty. Wyniki badań są natomiast niejednoznaczne w przypadku suplementacji: np. selenem, witaminą D, witaminą C, kurkuminą czy kwasem foliowym – nie stwierdzono w ich przypadku żadnego efektu lub badań było za mało, by stwierdzić związek. Niektóre badania pokazują, że dieta azjatycka, w której sporo jest warzyw, glonów, zielonej herbaty czy tłustych ryb, jest zdrowsza dla męskiego układu płciowego niż typowa, mocno przetworzona dieta zachodnia.
Wpływ diety na rozrost prostaty?
Wszystko to dotyczy raczej związku diety z poważniejszymi chorobami prostaty. Mniej jasne są związki spożywanych produktów z łagodnymi problemami ze sterczem, takimi jak jego rozrost. Po 50. roku życia dotyka to co trzeciego mężczyznę, a z czasem ten odsetek jeszcze rośnie. W tym wypadku badania wcale nie potwierdzają, że określona dieta zapobiegnie problemom. Chodzi raczej o drobne zmiany sposobu odżywiania, które mogą poprawić ogólne samopoczucie i nasilenie objawów. Są to:
- ograniczenie alkoholu i kofeiny w diecie – działają one moczopędnie, więc zwiększają prawdopodobieństwo częstych wizyt w toalecie,
- utrzymywanie prawidłowej wagi – spada wtedy ryzyko powstania dolegliwości stercza,
- wprowadzenie do diety antyoksydantów – wspierają one ogólne zdrowie komórek i walczą z wolnymi rodnikami, które zwiększają ryzyko chorób degeneracyjnych.
Dodatkowo warto sięgać również po dostępne bez recepty leki np. Prostamol Uno, który łagodzi dolegliwości takie jak parcie na pęcherz czy częstomocz. Opiera się on na wyciągu z palmy sabal, która należy do nielicznych roślin o udowodnionym działaniu w kontekście wyżej wymienionych objawów. Drugą jest żurawina, która jednak wspiera głównie stan dróg moczowych. Nie daje więc ulgi bezpośrednio przy rozroście prostaty, ale może być pomocna przy zapaleniu pęcherza czy częstomoczu.
Źródła badań:
- z Uniwersytetu Duke w Durham: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4286914/
- z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco: https://www.ucsfhealth.org/education/nutrition-and-prostate-cancer
Artykuł partnerski