Co trzeba wiedzieć o usuwaniu zębów u seniorów?

Co trzeba wiedzieć o usuwaniu zębów u seniorów?

Seniorzy to zdecydowanie specjalna grupa pacjentów, która zasługuje na wyjątkowe traktowanie w gabinecie stomatologicznym. Usuwanie zębów u seniorów niestety wiąże się z dużym ryzykiem powikłań, zwłaszcza że osoby te często mają choroby współistniejące. Co trzeba wiedzieć o usuwaniu zębów u seniorów?

Usuwanie zębów u seniorów

Postępy w zakresie medycyny sprawiły, że życie ludzkie znacznie się wydłużyło. Z jednej strony jest to bardzo pozytywne zjawisko, jednak z drugiej strony przybywa osób starszych, które cierpią na różnorodne schorzenia i choroby. Jednym z problemów jest usuwanie zębów u seniorów, czyli u grupy osób, w której często pojawiają się choroby współistniejące. Jednocześnie to właśnie seniorzy są w dużym stopniu narażeni na choroby przyzębia, ponieważ dziąsła i tkanki miękkie są bardziej podatne na krwawienie oraz podrażnienia. Właśnie dlatego bardzo ważne jest to, aby starsi pacjenci szybko decydowali się na leczenie takich schorzeń, aby ekstrakcja, czyli usunięcie zęba, nie stało się koniecznością. W przypadku seniorów wyrywanie zębów obciążone jest większym ryzykiem powikłań niż w przypadku osób młodszych. Seniorzy, którzy mają problemy z uzębieniem, odczuwają ból lub mają inne problemy, powinni wejść na stronę niebodent.pl i sprawdzić dostępną ofertę leczenia. To właśnie stomatolog Warszawa Bemowo – niebodent.pl jest miejscem, gdzie seniorzy mogą znaleźć profesjonalną pomoc, także w zakresie usuwania zębów.

Na czym polega ekstrakcja zęba?

Ekstrakcja zęba to inaczej jego usunięcie z jamy ustnej. Obecny stan rozwoju stomatologii jest na tyle zaawansowany, że wyrywanie zębów jest potrzebne dużo rzadziej niż jeszcze kilka dekad temu. Niestety wciąż zdarzają się sytuacje, gdy ekstrakcja jest właściwie jedynym możliwym rozwiązaniem. Wskazaniem do usunięcia zęba u seniora mogą być stany chorobowe przyzębia, a także stany zapalne i bakteryjne oraz złamanie lub pęknięcie zębów. Pierwszym etapem zabiegu ekstrakcji jest podanie pacjentowi środka przeciwbólowego, czyli znieczulenia miejscowego. Następnie stomatolog zrywa więzadło otaczające ząb, a potem wprawia go w rozchwianie. Następnie dentysta wyjmuje ząb przy użyciu kleszczy ekstrakcyjnych. Kolejnym krokiem jest dokładne oczyszczenie zębodołu. Niestety po usunięciu zęba mogą pojawić się różne powikłania, a część z nich dotyczy przede wszystkim seniorów.

Powikłania po usuwaniu zębów u seniorów

Powikłania po usuwaniu zębów u seniorów dotyczą zarówno problemów w trakcie zabiegu, jak i już po nim. Do pierwszej grupy powikłań można zakwalifikować uszkodzenie nerwów, złamanie zęba, złamanie kości. Do tych powikłań może dojść przede wszystkim z powodu chorób współistniejących u pacjenta, na przykład obniżonej krzepliwości krwi, padaczki, astmy, cukrzycy i chorób układu sercowo-naczyniowego. Druga grupa powikłań to problemy pojawiające się po zabiegu i można tutaj wyróżnić zespół suchego zębodołu, ropne zapalenie zębodołu oraz zbyt długie krwawienie. Dotychczasowe badania wykazały, że sama procedura ekstrakcji zęba u seniorów zajmuje stomatologowie więcej czasu niż w przypadku usuwanie zęba u osoby młodszej. Starsi pacjenci przyjmują leki przeciwzakrzepowe, a ich dolne ósemki mogą sąsiadować zbyt blisko nerwu zębodołowego dolnego. W takiej sytuacji możliwe są powikłania w trakcie zabiegu. Ważne jest więc, aby otoczyć seniorów specjalną opieką i zadbać o to, aby ekstrakcja była traktowana jako ostateczność.

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This