Coś nowego. Chcesz wiedzieć, czym zajmują się naukowcy?
Czas izolacji w czasie pandemii w pewnym stopniu ograniczył możliwości poznawcze. A przecież nic tak nie cieszy seniora, jak coś nowego ze świata nauki.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Podświadomie, ale też z dobrego wychowania wynika fakt wymieniania pytań ze znajomymi. Rozmowa i pokazywanie obrazków z wakacji to był standard spotkań towarzyskich. Teraz kiedy jesteśmy pozamykani w domach, kiedy spotkania towarzyskie są niemożliwe do zrealizowania, też trzeba zadbać o sieci neuronowe w naszym mózgu. Można to robić za pomocą rozwiązywania krzyżówek, ale znacznie lepiej jest wyszukać coś nowego. Poznawanie odkryć naukowych jest zdecydowanie bardziej pasjonujące niż kryminały napisane przez Agatę Christi.
Spis Treści
Świat nauki, czyli coś nowego
Naukowcy stanowią całkiem sporą grupę w społeczeństwie. Dużo czytają, sporo rozmawiają i w zależności od kierunku zainteresowań są mniej lub bardziej przydatni. Jedni badają rachunek macierzowy, to matematyka. Inni zajmują się fizyką kosmosu. Są też humaniści. Jednak by móc czymkolwiek się zajmować należy sobie uzmysłowić lub przemyśleć co to tak naprawdę znaczy rozumieć. Pomiędzy słowami rozumieć a wiedzieć jest spora różnica. Czasami nawet mówimy dla potwierdzenia własnego zdania – wiem to na pewno. Już samo sformułowanie wyklucza jakiekolwiek wątpliwości. A przecież jest takie powiedzenie – wątpię więc jestem.
Oczywiście kiedy 1 kwietnia słyszymy niestworzone historie, to zastanawiamy się, czy chcą na nabrać. A może to coś nowego? Czasami można odnieść wrażenia, że coraz większej liczbie polityków ten dzień zwany Prima Aprilis obsunął się na znaczną część roku, zwłaszcza kiedy występują publicznie.
Wymyślanie niestworzonych historii wymaga wysiłku umysłowego. Skonstruowanie scenariusza, przewidzenie reakcji odbiorcy i zadbanie, by poprzez zabawę nie zranić zbyt boleśnie. W końcu nie wszyscy znają się na żartach.
Czas, o ile istnieje, przybliża nas do lata
To niezmiernie ciekawe pytanie, czy czas istnieje, bo pokazuje tak zegar, czy dlatego, że obraca się ziemia, a może jeszcze z innego powodu. Jeśli ta druga odpowiedź jest ci bliższa, to rodzi się następna kwestia, czy ziemie obraca się cały czas tak samo jak jakiś mechanizm, czy może jak księżyc jest bliżej, to zwalnia, a jak słońce bliżej to przyspiesza. I czy wybuch wulkanu niczym wystrzał z armaty zaburza ruch ziemi. A może to nic takiego ten czas, bo jak twierdzą zwolennicy pana Einsteina, istnieje czasoprzestrzeń. Może was zainteresuje ten film tutaj .
Pojęcie czasoprzestrzeni zostało tak nazwane na cześć Hermanna Mankowskiego, niemieckiego fizyka z polskimi korzeniami. Ciekawe, czy rozmawiał z naszą noblistka Marią Curie Skłodowską? Więc jeśli dotarliście do tego miejsca, to pewnie coś nowego udało się przeczytać.
- Królowa Śniegu, premiera w Operze Wrocławskiej - 16 grudnia, 2024
- Premiera w Pantomimie. „STADO. W środku jesteśmy baśnią” - 7 grudnia, 2024
- We Wrocławiu „Miasto z piernika” i jarmark - 30 listopada, 2024