Cykl „Wojna” Artura Grottgera w Muzeum Narodowym we Wrocławiu
To wyjątkowa okazja, żeby obejrzeć rysunki „Wojna” Artura Grottgera, które znamy z podręczników i pocztówek.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Rok Traugutta
Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił rok 2024 Rokiem Romualda Traugutta. Dyktator Powstania Styczniowego został powieszony na stokach warszawskiej Cytadeli w 1864 roku. Dziwne są losy Polaków i polskich bohaterów. Przez większość swojego życia Romuald Traugutt był rosyjskim oficerem. Brał udział z rosyjską armią w tłumieniu powstania na Węgrzech. W czasie wojny krymskiej stacjonował na Krymie z rosyjską armią. W 1861 roku porzucił służbę wojskową i zajął się prowadzeniem majątku. Nie wytrzymał na wsi długo. Do powstania dołączył w sierpniu 1863 roku. Został awansowany na generała armii Królestwa Polskiego. Jak to się stało, że w czasach PRL mieliśmy w wielu miastach ulice Traugutta?
Artur Grottger
Czy to na stronach podręczników do historii, czy też w formie pocztówek większość z nas spotkała się z wybitnymi pracami Artura Grottgera. Ten artysta miał szczęście do mecenasów, ale niestety zmarł młodo. Ojciec Artura był z zamiłowania malarzem. Pierwszą swoją pracę Artur Grottger sprzedał w wieku 14 lat. W tym samym roku uzyskał stypendium artystyczne od cesarza Franciszka Józefa I co pozwalało na naukę w Krakowie a później w Wiedniu. Za sprzyjanie spiskowcom w czasie powstania styczniowego został pozbawiony stypendium i popadł w biedę. Został wędrownym malarzem, tułał się od dworu do dworu po Galicji i malował. Zmarł młodo w wieku zaledwie 30 lat na gruźlicę.
„Pójdź ze mną przez padół płaczu. Cykl „Wojna” Artura Grottgera”
Cykl rysunków Artura Grottgera zatytułowany „Wojna” jest – obok „Pocztu królów polskich” Jana Matejki i Panoramy Racławickiej – jednym ze skarbów narodowych znajdujących się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Jedenaście rysunków powstałych w latach 1866–1867 uzyskało status dzieła ponadczasowego, ukazującego uniwersalną wizję okrucieństwa i konsekwencji wynikających z wojny. Prezentacją „Wojny” Artura Grottgera Muzeum Narodowe we Wrocławiu upamiętni Rok Romualda Traugutta i wydarzenia powstania styczniowego.
Wystawa będzie dostępna do 16 czerwca 2024 roku. W soboty wstęp do Muzeum Narodowego we Wrocławiu jest bezpłatny, a ponieważ cykl rysunków jest prezentowany na wystawie stałej „Sztuka polska XVII–XIX w.” nie musicie kupować dodatkowych biletów.
Oczywiście zawsze możecie przystąpić do Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Narodowego we Wrocławiu i korzystać z pakietu promocyjnego za niewielką opłatą roczną.
Rocznica 75 lat
W ubiegłym roku Muzeum Narodowe świętowało wystawami 75 rocznicę powołania. To był dobry rok dla muzeum. Zmienił się status placówki. Wszystkie oddziały zanotowały zwiększoną frekwencję. Ponad 100 tysięcy osób zawitało do Pawilonu Czterech Kopuł. Ponad 400 tysięcy odwiedziło Panoramę Racławicką. Byłoby wspaniale, gdyby powstał nowy oddział muzeum w Lubiążu i może w Książu, gdzie już są prezentowane obiekty będące własnością Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Także w Brzegu na stałe możecie zobaczyć Polonię Jana Styki. A w Środzie Śląskiej przez większość roku wystawiony jest słynny Skarb średzki.
Co jakiś czas z przepastnych muzealnych magazynów kuratorzy na krótki czas wyjmują skarby i prezentują publiczności. Wydają książki i opracowania dla wszystkich, którzy interesują się sztuką. Działa już strona tutaj link Muzeum Cyfrowe. Zaglądajcie.
Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera
„Śląska ars moriendi”. Wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu
- Królowa Śniegu, premiera w Operze Wrocławskiej - 16 grudnia, 2024
- Premiera w Pantomimie. „STADO. W środku jesteśmy baśnią” - 7 grudnia, 2024
- We Wrocławiu „Miasto z piernika” i jarmark - 30 listopada, 2024