Czarne bociany. Pooglądaj na ekranie
Czarne bociany są rzadkie. Gnieżdżą się w lasach, gdzie troszczą się o nie leśnicy.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Gdy zaglądamy do gniazda bocianów o tej porze roku to i u białych, jak i u czarnych zobaczymy jaja. Wysiadują na zmianę, po kilka godzin raz samica, raz samiec. A drugie lata sobie wtedy po okolicy. I tu czasami pojawia się problem. Ten trzeci, co to jeszcze własnego gniazda nie ma, ale seks to seks. Tutaj zobaczycie, jak się zaczęła, a tutaj jak skończyła się historia 3 jaj. Za kilka dni sytuacja może ulec zmianie.
Spis Treści
Bociany i dzieci
Ale nie o trójkącie miała być powiastka, a o bocianach. Możemy je sobie oglądać na ekranie monitora lub telewizora w dowolnej chwili tutaj . Te obserwacje upewnia nas, że przynajmniej te oglądane przez nas bociany dzieci nie roznoszą. Ciekawe, czy bociany białe przynoszą dzieci o białej skórze, a czarne te o ciemnej? Bajki o bocianach i dzieciach zostały rozpowszechnione przez Jana Christiana Andersena. W kulturze słowiańskiej bociany uznawano za ptaki przynoszące szczęście.
W Alzacji bociany są maskotką. Gdy pojedziecie do Strasburga, to znajdziecie je w pobliżu Parlamentu Europejskiego niemal na każdym odpowiednia przystrzyżonym platanie. Także w Tunezji na słupach wysokiego napięcia, mocuje się platformy dla bocianów. Nic dziwnego, przecież zimę spędzają w Afryce i czasem zostają.
Odżywianie
Te, które nie zabiorą się na jesienne odloty, można karmić kurczakami. Trzeba pamiętać, że bociany są mięsożerne. Żywią się tym, co znajdą na podmokłych łąkach. Wola rybki niż żaby i oczywiście gryzonie. Białe na tyle są wygodne, że wolą miejsca z niską roślinnością, wykoszone łąki, a jak trawa jest za wysoka, to zmieniają miejsce pobytu. To dlatego w Parku Narodowym Ujście Warty rolnicy mogą uzyskać dopłaty za utrzymanie łąk w stanie przydatnym dla ptaków.
Bociany w wierzeniach
W mitologii Słowian bociany odlatywały na zimę do Wyraju. Wiosną, kiedy wracały, nosiły ze sobą dusze, które przenikały do łona brzemiennych kobiet. W końcu w wierzeniach nie wszystko musi być dosłowne.
To by tłumaczyło, dlaczego w Polsce tak mało czarnych bocianów, a leśnicy uważają, że należy się im szczególna opieka. Pewno jednak każdy woli, gdy to bociany przynoszą dzieci, niż gdyby miałyby się rodzić w kapuście. Może się zdarzyć, że u tych z kapusty, dziecku zrobi się kapuściana głowa.
- Królowa Śniegu, premiera w Operze Wrocławskiej - 16 grudnia, 2024
- Premiera w Pantomimie. „STADO. W środku jesteśmy baśnią” - 7 grudnia, 2024
- We Wrocławiu „Miasto z piernika” i jarmark - 30 listopada, 2024