Czy bezsenność może być objawem poważnej choroby?

Czy bezsenność może być objawem poważnej choroby?

Bezsenności doświadcza mnóstwo osób. Zazwyczaj jest ona wynikiem stresu, przepracowania i różnych nawyków, bywa też, że jej przyczyny są zupełnie błahe. Zdarza się jednak, że problemy z zasypianiem i budzenie się w nocy powinny być sygnałem do podjęcia decyzji o wizycie u lekarza specjalisty. Z tego artykułu dowiesz się, jakie choroby mogą wiązać się z bezsennością. Sprawdź, czy pogorszenie jakości Twojego snu jest objawem poważnych problemów ze zdrowiem!

Materiał reklamowy Biofarm

Jakie są częste przyczyny bezsenności?

Najpierw warto ustalić, jakie są najczęstsze przyczyny zaburzeń snu. A jest ich naprawdę sporo. Czasami pojawiają się one naturalnie i są związane z podeszłym wiekiem. U kobiet mogą wystąpić np. w okresie menopauzy. Bezsenności sprzyjają również upały, hałas, zmiana strefy czasowej, obfite posiłki zjadane zbyt późno, a także zbyt długie siedzenie przed telewizorem lub laptopem. Trzeba też pamiętać o tym, że sporo zależy od materaca, na którym się śpi, a nawet od pościeli. Problem z zaśnięciem może pojawić się nawet wtedy, gdy nie wietrzy się mieszkania i pije się za dużo kawy i herbaty.

Powszechną przyczyną niespokojnego snu jest stres, który wiąże się z pracą, problemami osobistymi lub finansowymi. Szybkie tempo życia i mnóstwo codziennych obowiązków oraz przemęczenie także nie wpływają korzystnie na jakość snu. Przy zaburzeniach snu często stosowana jest melatonina.Tabletki te często nie są jednak rozwiązaniem – na ich działanie i tak trzeba poczekać najczęściej 2 tygodnie od rozpoczęcia stosowania. W przypadku krótkotrwałych problemów ze snem, które nie mają podłoża w poważnej chorobie, warto spróbować leku na sen Noctis Noc, działającą nasennie i uspokajająco.

przyczyny bezsenności

Choroby, których objawem jest bezsenność

Niestety nie zawsze bezsenność ma przyczyny, które można samodzielnie wyeliminować. Jeżeli zdiagnozowano u Ciebie jakąś poważną chorobę, to prawdopodobnie problemy ze snem wynikają właśnie ze stanu Twojego zdrowia. Jeśli nie wiesz, czy na coś chorujesz, a masz kłopot ze snem i dodatkowe dolegliwości, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. W dzisiejszych czasach wiele osób zmaga się z depresją, choć nie zawsze jest ona zdiagnozowana. Ta choroba wiąże się między innymi właśnie z bezsennością, podobnie zresztą jak choroba afektywna dwubiegunowa, stany lękowe, schizofrenia oraz nerwica i zespół maniakalny.

Na bezsenność skarżą się niekiedy osoby chorujące na obturacyjną chorobę płuc, z racji tego, że pojawia się u nich spłycenie snu nocnego, a także astmatycy, ponieważ ataki kaszlu w ich przypadku mają miejsce zazwyczaj nocą. Na zaburzenia snu cierpią także pacjenci kardiologiczni. Niektórzy z nich nie są w stanie spać na płasko, bo pojawiają się wtedy duszności. Chorobą wiążącą się z bezsennością jest nadciśnienie tętnicze, które powoduje trudności w zasypianiu, utrzymaniu snu i zbyt wczesne budzenie się. Przyczyną kłopotów ze snem może być także refluks i zgaga oraz inne dolegliwości układu pokarmowego. Oprócz tego, nawet co 10 osoba z bezsennością zmaga się z zespołem niespokojnych nóg. Wymienić tu trzeba także nadczynność tarczycy, reumatyzm i chorobę Alzheimera.

Osoby z poważnymi chorobami przyjmowanie wszystkich leków powinny konsultować z lekarzem. Jeżeli Twoje problemy ze snem nie są przewlekłe i wynikają ze stresu, niepokoju czy przyzwyczajeń,  wypróbuj leki na sen, które pomogą Ci się wyciszyć i spać nieprzerwanie przez nawet 8 godzin!

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds