Czy wojna odciśnie piętno na 57 festiwalu Wratislavia Cantans?
Bilety i karnety na 57 festiwal Wratislavia Cantans już w sprzedaży. Warto się pospieszyć.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Niebezpieczne związki
Maestro Giovanni Antonini już zaprasza na koncerty, które zaplanowane zostały na pierwsze tygodnie września. Tegoroczny festiwal został opatrzony mottem „Niebezpieczne związki”. Pod wpływem lektury książki o takim tytule maesto postanowił przedstawić publiczności relacje twórców i władzy. Dobór utworów może zaskakiwać, ale trzeba pamiętać, że muzyka była pisana dla dworu i niewielu zwykłych śmiertelników jej słuchało. A łaska pańska na pstrym koniu jeździ. To niebezpieczna, choć intratna i ryzykowna zabawa.
Plakat i program 57 festiwalu Wratislavia Cantans
Plakat autorstwa Michała Batorego nawiązuje do aktualnych wojennych wydarzeń. Żółte napisy na niebieskim tle nawiązują jednoznacznie do barw Ukrainy. Także grafika ma antywojenna treść. Wszyscy wolimy muzykę zamiast bomb. Jeśli okoliczności pozwolą zaprezentuje się słynny na całym świecie chór „Dumka” z Ukrainy w programie narodowym z małym polskim akcentem. Pełny program znajdziecie Państwo tutaj link na stronie Narodowego Forum Muzyki. Jakie koncerty i w których miejscowościach Dolnego Śląska zostaną zaprezentowane publiczności, będzie wiadomo po ostatecznych uzgodnieniach.
VIII Symfonia Pawła Łukaszewskiego na 57 festiwalu Wratislavia Cantans
To tradycja Wratislavii Cantans, że w czasie jej trwania jest wykonywany utwór specjalnie dedykowany temu festiwalowi. W tym roku odbędzie się prawykonanie symfonii zainspirowanej odkryciem, w trakcie prac archeologicznych w Sudanie, kościoła pod wezwaniem Archanioła Rafaela. Profesor Łukaszewski jest wybitnym twórcą muzyki sakralnej, a jego utwory są bardzo często wykonywane na całym świecie. To wyjątkowa okazja by uczestniczyć w prawykonaniu, a może nawet uzyskać autograf na programie.
Polecamy wszystkie koncerty 57 festiwalu Wratislavia Cantans
Wszystkie koncerty festiwalowe są wyjątkowe i każdy meloman znajdzie coś dla siebie.
Muzyka chóralna, jak to będzie w przypadku koncertu w Marii Magdalenie „Hymny Banganarti” na baryton, chór mieszany i orkiestrę.
Muzyka organowa w wykonaniu niepokornego organisty Camerona Carpentera w NFM.
Czy porywająca włoska muzyka w wykonaniu Il Giardino Armonico.
Zwracam uwagę, że kończą się miejsca na koncert inauguracyjny we wrocławskiej katedrze, który poprowadzi Andrzej Kosendiak. Tu nie ma co zwlekać z decyzją.
Twórcy festiwali czekają z niecierpliwością, jak sir John Eliot Gardiner zaprezentuje „Missa solemnis” van Beethovena i uśmiechają się do tego tajemniczo.
Będą sławy na tegorocznym 57 Międzynarodowym Festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego w dniach 9–18 września 2022.
PS Jeśli należycie do tej grupy melomanów, która jest zafascynowana muzyką organową to przypominamy, że w Elżbiecie trwa cykl koncertów na odbudowanych organach Englera. Koncerty są ufundowane przez miasto, ale trzeba zdobyć wejściówki. Tutaj więcej informacji.
Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera
Organy w bazylice św. Elżbiety zostały odbudowane. Mówiono o nich „Głos Śląska”
- Masowe wymieranie zwierząt - 27 października, 2024
- Gobeliny z Branic - 6 października, 2024
- Lwice wybrały samochód - 9 sierpnia, 2024