Szansa na zdrowszą starość: program darmowe leki 65+. Wszystko, co musisz wiedzieć [lista zmian od 1 listopada]

Szansa na zdrowszą starość: program darmowe leki 65+. Wszystko, co musisz wiedzieć [lista zmian od 1 listopada]

Lista darmowych leków 65+ to szansa na poprawę jakości życia i zdrowia seniorów. Wykaz bezpłatnych leków 65 plus zawiera leki na najczęstsze choroby przewlekłe dotykające osoby starsze, jak i leki stosowane doraźnie, takie jak antybiotyki, leki przeciwbólowe i przeciwgrzybicze. Dostęp do szerokiej gamy medykamentów pozwala na szybkie rozpoczęcie leczenia. Co musisz wiedzieć, aby skorzystać z bezpłatnych leków 65+? Wyjaśniamy.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Zasady programu Leki 65+

Reklama Reklama Amplifon

Od 1 września 2023 roku osoby powyżej 65 roku życia mogą otrzymać e-receptę na darmowe leki, pod warunkiem że znalazły się one na liście 65+ i spełniają one tzw. wskazania refundacyjne określone w wykazie.

E-recepta na bezpłatne leki musi zawierać oznaczenie „S”. Lekarz lub pielęgniarka muszą to oznaczenie „S” umieścić na recepcie od razu, nie można tego zrobić później np. w aptece.

Aby przepisać darmowe leki, lekarz musi skorzystać z systemu, ocenić bezpieczeństwo i potrzebę ich stosowania przez pacjenta, co w praktyce wymaga dostępu do Internetowego Konta Pacjenta tzw. IKP.

Zobacz również: Usługi sąsiedzkie – nowa forma wsparcia dla seniorów [od 1 listopada]

Reklama Reklama ATERIMA med

Nowa lista darmowych leków 65+ [od 1 listopada]

Lista darmowych leków 65+ została ogłoszona 1 września 2023 r. Znalazło się na niej 3800 pozycji. Wykaz bezpłatnych leków będzie publikowany co dwa miesiące. Nowa zaktualizowana lista 65 plus obowiązuje od 1 listopada do końca roku. Zmiany w stosunku do listy wrześniowej to brak dwóch pozycji na liście, nowe leki i rozszerzenie zakresu wskazań refundacyjnych dla kilku preparatów. W naszej prostej wyszukiwarce sprawdzisz, czy twój lek możesz otrzymać bezpłatnie.

Zobacz również: Bezpłatne leki 65+. Jakie leki za darmo po 65 roku życia? [LISTA, WYSZUKIWARKA]

Reklama Reklama Cyfrowi Debiutanci

Jak zdobyć receptę „S” na bezpłatne leki 65 plus

Aby skorzystać z programu darmowych leków dla seniorów powyżej 65 roku życia, trzeba uzyskać receptę z oznaczeniem „S”. Najprościej jest zdobyć ją od lekarza rodzinnego lub pielęgniarki POZ, którzy współpracują z NFZ. Także lekarze specjaliści ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) mogą wystawić receptę „S”.

Warto wiedzieć, którzy lekarze nie otrzymali uprawnień do przepisywania bezpłatnych leków seniorom. Lista lekarzy wyłączonych z tej możliwości jest dość długa i są to: lekarze zatrudnieni w hospicjach i hospicjach domowych, lekarze realizujący świadczenia gwarantowane w zakresie „świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych” w ramach opieki długoterminowej, lekarze z centrów zdrowia psychicznego i szpitali psychiatrycznych, lekarze z gabinetów prywatnych (z końcem sierpnia lekarze specjaliści przyjmujący prywatnie stracili możliwość wystawiania recept z oznaczeniem S) oraz lekarze dentyści.

Recepty wystawione przez wymienionych lekarzy dla ubezpieczonych pacjentów, takich jak emeryci i renciści, mogą być realizowane ze zniżką, jeżeli przepisane leki są objęte refundacją, ale nie pozwalają na realizację darmowych leków, produktów żywieniowych specjalnego przeznaczenia ani wyrobów medycznych z listy 65+.

Reklama Reklama Gala Noworoczna Brukiewicz

Konto IKP dla seniora nie jest konieczne [od 1 listopada]

Seniorów zachęcano się do zakładania Internetowych Kont Pacjenta (IKP), ponieważ mając takie konto, można sprawdzić m.in. czy nasze leki są darmowe. Dodatkowo w IKP mamy podgląd naszych recept i jeżeli zostały wypisane wcześniej niż 1 września, np. na cały rok, i nie mają oznaczenia „S”, wówczas można zwrócić się do lekarza po nową receptę. Niestety seniorzy często nie mają konta IKP w Internecie i wielu z nich tego konta nie założy.

Pełny dostęp do IKP bez angażowania pacjenta do 31 października mieli tylko lekarze POZ. Dzięki temu każdy lekarz rodzinny miał wgląd w to, jakie recepty jego pacjentowi wypisali inni specjaliści, jakie leki zostały zalecone pacjentowi, oraz czy recepty zostały zrealizowane.

Od 1 listopada br. jak podane resort zdrowia: osoby wystawiające recepty na bezpłatne leki dla dzieci, seniorów 65+ i kobiet w ciąży mogą skorzystać z dostępu do ich danych osobowych lub jednostkowych danych medycznych dotyczących ilości oraz rodzaju przepisanych leków. Dostęp ten jest możliwy bez zgody pacjenta lub jego przedstawiciela ustawowego. To ważna i oczekiwana zmiana.

Patronat medialny Patronat medialny Międzynarodowe Targi Turystyczne

Realizacja recepty „S” w aptece

Aby skorzystać z darmowych leków, należy posiadać receptę wystawioną po 1 września br., czyli po dacie uruchomienia programu leki 65+. Decydującą jest data wystawienia e-recepty, a nie data jej realizacji. Recepty wystawione do 30 sierpnia br. włącznie można zrealizować, ale nie dają one prawa do darmowych leków.

Zobacz również: Leki bez recepty objęte refundacją od 1 listopada [duża zmiana dla pacjentów]

Recepta długoterminowa [nowe regulacje od 1 listopada]

W przypadku pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe istnieje możliwość wypisania długoterminowej recepty na kilka opakowań leku. Ta opcja jest szczególnie przydatna dla pacjentów, których leki w najbliższym czasie okresowo „wypadną” z listy refundowanych i nie będą dostępne bezpłatnie.

Musimy również pamiętać, że 1 listopada zmieniają się zasady realizacji recept rocznych w aptekach. Jednorazowo z recepty rocznej będzie można otrzymać leki niezbędne na 120 dni terapii. Jeśli lekarz przepisze nam leki na okres dłuższy niż 120 dni, to kolejną ilość będzie można wykupić po upływie 3/4 okresu, na który zrealizowaliśmy receptę. To rozwiązanie ma chronić pacjentów przed brakiem dostępności leków.

Zobacz również: Jak sprawdzić, gdzie dostępny jest lek? Kto ma lek? Brakujące leki 2023 [PRZEWODNIK nie tylko dla seniora]

Gdzie sprawdzić, czy lek jest na liście 65+?

Informacje na temat dostępności leku na liście 65+ można znaleźć w Internecie [wyszukiwarka leków 65+ TUTAJ], w IKP, u lekarzy i farmaceutów.

Aptekarze również mogą pomóc pacjentowi w uzyskaniu informacji o leku i pomóc w otrzymaniu odpowiedniej recepty, jeśli pacjent chce skorzystać z programu leki 65+.


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior i bądź na bieżąco m.in. z listą leków 65+   Zapisz się do Newslettera


Bezpłatne leki 65+. Jakie leki za darmo po 65 roku życia? [LISTA, WYSZUKIWARKA]

Leki 65+ zmiany na liście od 1 listopada: nowe leki, rozszerzenie wskazań refundacyjnych, oraz leki które znikają z listy

Klub Aktywnych: ćwiczenia dla seniorów online [na żywo]. Ćwicz z innymi seniorami w swoim domu!

Bezpieczna i komfortowa kąpiel bez destrukcji łazienki już w jeden dzień! Dołącz do ponad 1000 osób, które zamontowały drzwiczki do wanny

Linda Matus
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds