Dni Seniora w rytmie swingu. Koncert inaugurujący Dni Seniora – Wrocław 2020

Dni Seniora w rytmie swingu. Koncert inaugurujący Dni Seniora – Wrocław 2020

Koncert inaugurujący Dni Seniora – Wrocław 2020 to kontynuacja cyklu koncertów SOBOTA ZE SWINGIEM dedykowanych seniorom przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego – Wrocławskie Centrum Senior. Cykl prezentuje młodych wrocławskich jazzmanów, a także przypomina nazwiska artystów-seniorów muzyki swingowej.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Koncert z okazji Dni Seniora – Wrocław 2020 poprowadzi Maria Zawartko, przewodnicząca Wrocławskiej Rady Seniorów poprzedniej kadencji, która pozostała blisko wrocławskich seniorów, tym razem organizując prawdziwą muzyczną ucztę. W sali głównej Narodowego Forum Muzyki przy pl. Wolności wystąpią Artur Caturian (wokal), Magdalena Zawartko (wokal), Grzegorz Piasecki (kontrabas), Dominik Mąkosa (fortepian), Łukasz Sobolak (perkusja). W programie usłyszymy m.in. utwory z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego, Andrzeja Zauchy, Danuty Błażejczyk, Kabaretu Starszych Panów i swingowe utwory instrumentalne.
O kulisach przygotowań opowiedziała nam sama Maria Zawartko.

Linda Matus: Uroczysta inauguracja Dni Seniora – Wrocław 2020 w tym roku w związku z reżimem sanitarnym i obostrzeniami będzie wyglądała trochę inaczej, ale wiele punktów pozostaje wspólnych.
Maria Zawartko: Najstarsi mieszkańcy odbiorą symboliczne klucze do bram miasta, którym będą rządzić przez najbliższe tygodnie. Prezydent Jacek Sutryk wręczy statuetki dla laureatów konkursu „Przyjaciel Seniora”.
Niestety we Wrocławiu wciąż nie odbywają się otwarte koncerty, stąd przeniesienie uroczystości do gmachu Narodowego Forum Muzyki do dużej sali, gdzie możemy usadzić zaproszonych gości w sposób bezpieczny. Tutaj odbędzie się część oficjalna, jak i godzinny koncert okraszający inaugurację Dni Seniora – Wrocław 2020. Podczas części artystycznej chcemy zaprezentować najlepszych wykonawców naszego wrocławskiego środowiska jazzowego. Seniorzy wychowywali się na muzyce swingowej, której dziś już w mediach nie słychać. Chcemy przybliżyć im swing, jak i jazz, który wcale nie jest trudną muzyką.
Nie ukrywam, że z okazji Dni Seniora zależało mi, aby koncert miał charakter bardziej wokalny niż instrumentalny. Taki zabieg czyni wydarzenie jeszcze bardziej przystępnym dla szerszej publiczności. Gwiazdą spotkania będzie Artur Caturian.

SOBOTA ZE SWINGIEM, bo od tego historia się zaczyna, została przerwana przez pandemię, ale powoli wracamy do nowej normalności. Czy koncert z okazji Dni Seniora będzie pierwszy po dłuższej przerwie?
Mieliśmy plan koncertów do czerwca włącznie i niestety musieliśmy je zawiesić, wróciliśmy dopiero niedawno. Już w nowym reżimie sanitarnym zagrał Gawroński/Zarecki New Orleans. Mimo obostrzeń porwali publiczność.
Teraz nasze wysiłki koncentrują się wokół wydarzenia inaugurującego święto seniorów we Wrocławiu. Gwiazdą koncertu w NFM, jak już wspomniałam, będzie Artur Caturian. To Laureat Grand Prix – Złotego Tukana w Konkursie Aktorskiej Interpretacji Piosenki na 37. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej w 2016 r. Przeuroczy głos, człowiek zakochany w muzyce Wodeckiego i Zauchy, co zaprezentuje na tym koncercie.

Jazz, swing to odpowiedz na gust muzyczny najstarszych mieszkańców stolicy Dolnego Śląska?
Tak, myślę, że jest to odzew i odpowiedź na zapotrzebowanie samych zainteresowanych, czyli wrocławskich seniorów, który z takimi prośbami zgłaszali się do WCRS-WCS. Jazz, jako nazwa, może niektórych odstraszać, ale niesłusznie. Jazz i swing są bardzo blisko siebie. Wielu polskich artystów estradowych, jak Wodecki, Zaucha to artyści swingujący. Gdybyśmy mieli trzy razy więcej wejściówek, bez problemu wypełnilibyśmy otwarte koncerty seniorami zainteresowanymi właśnie taką formą rozrywki. Chcemy zachować klimat dawnego, eleganckiego, przedwojennego salonu, gdzie słuchało się dobrej muzyki. Będzie to godny seniorów koncert z Arturem Caturianem na czele.

Choć nie zasiada już Pani we Wrocławskiej Radzie Seniorów, to wciąż jest Pani blisko wrocławskich seniorów. Czy Pani działalność kulturalna jest jedyną na rzecz wrocławskich seniorów?
Odkąd byłam radną w Radzie Miejskiej Wrocławia i Wrocławskiej Radzie Seniorów, zawsze mój prywatny telefon był dostępny. Telefon dzwoni nadal i pomagam nadal, jeżeli tylko mogę coś zrobić w danej sprawie. Teraz przede wszystkim pracuję w Akademii Muzycznej, gdzie jestem wykładowcą i kierownikiem Otwartej Akademii Muzycznej – projektu skierowanego również do seniorów. Działam także w Dolnośląskim Towarzystwie Muzycznym jako prezes. Tutaj sporo robimy międzypokoleniowo.

Podczas koncertu usłyszymy również Magdalenę Zawarto, to nie przypadkowa zbieżność nazwisk, Magda to Pani córka. Jest Pani już również dumną babcią.
Najtrudniej chwalić się dziećmi, bo to jest u nas źle postrzegane. Magda śpiewa, aranżuje, pisze muzykę i teksty. Realizuje wiele ciekawych projektów, m.in. Młodzieżową Akademię Musicalową, to jej „dziecko”, koncerty familijne, Wrocławskie kolędowania w Hali Stulecia, obecnie przygotowuje widowisko koncertowe związane z 75-leciem Wrocławia również w Hali Stulecia. Po drodze zdążyła założyć rodzinę, ma dwójkę wspaniałych dzieci Leona i Tymona. Dumna jestem, nie da się ukryć, dumna jestem także z drugiej córki Joanny związanej z operą. Zięciowie Paweł i Grzegorz również są muzykami, więc nie da się uciec od muzyki. A już rośnie kolejne pokolenie, które również przejawia zainteresowania muzyczne, choć także sportowe.

GWIAZDY DNI SENIORA – WROCŁAW 2020

Reklama Reklama Amplifon

Podczas Dni Seniora w sali głównej Narodowego Forum Muzyki przy pl. Wolności wystąpią:

Artur Caturian – wokalista
Absolwent wrocławskiej PWST, aktor Wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol. Laureat Grand Prix – Złotego Tukana w Konkursie Aktorskiej Interpretacji Piosenki na 37. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej (2016).
Goście wrocławskiej sceny musicalowej znają go z takich sztuk, jak „Mistrz i Małgorzata”, „Trzej muszkieterowie”, „Liżę twoje serce”, „Balladyna”, „Nikt nas nie upomni – czytanie performatywne”, „Makbet”, „Blaszany bębenek”, „Mock. Czarna burleska”.
– Lubię wracać do Zielonej Góry – przyznaje Artur Caturian. Grał na trąbce i spróbował śpiewu, ktoś zauważył, że ma potencjał. Poszedł więc na studia jazzowe na kierunek wokalny, potem zakiełkowała myśl, aby zdawać do szkoły teatralnej. – Wylądowałem w teatrze muzycznym. Większość moich ról to role w musicalach, więc partie śpiewane. W liceum w szkole muzycznej grałem w orkiestrze górniczej, budowlanej. Na co dzień gram w kwintecie w Filharmonii Zielonogórskiej. Od prawie ośmiu lat tworzymy muzykę dixilandową (Dixieland – styl w muzyce jazzowej, określany czasem jako Hot jazz, Early jazz, wczesny jazz).

Magdalena Zawartko – wokalistka
Wokalistka, wykładowca Akademii Muzycznej we Wrocławiu, pomysłodawca i współzałożycielka Młodzieżowej Akademii Musicalowej. Ukończyła śpiew klasyczny, uczy śpiewu musicalowego, a swoją przygodę z muzyką jazzową zaczynała od jazzu tradycyjnego, występując z zespołem Sami Swoi i Big Bandem Aleksandra Mazura. Z czasem odnalazła własną drogę i skoncentrowała się na muzyce etnojazzowej. Jej autorski projekt „Leć głosie”, łączący muzykę etniczną z jazzową improwizacją, reprezentował Europejską Stolicę Kultury w wielu krajach Europy i został uhonorowany Nagrodą Gazety Wyborczej WARTO 2016.
Występowała na licznych festiwalach jazzowych. Pomimo młodego wieku prowadzi bogatą działalność pedagogiczną. Jest pedagogiem śpiewu w swojej Młodzieżowej Akademii Musicalowej we Wrocławiu. Współpracuje z Akademią Młodego Radiowca (Radio Wrocław), prowadzi warsztaty wokalne.
Rozmiłowana w twórczości Walta Disneya wciela się w bajkowe postaci w projektach familijnych „Milion Gwiazd” i „Kraina Bajki”.
Współpracowała i nagrywała z czołowymi muzykami jazzowymi, m.in. Billym Harperem, Billym Hartem, Leszkiem Możdżerem.

Grzegorz Piasecki – kontrabas
Kontrabasista i gitarzysta basowy, wielokrotnie nagradzany na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach jazzowych. Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Bierze udział w projektach gospelowych, musicalowych i teatralnych. Jest w trakcie promocji swojego autorskiego projektu razem z wokalistką Magdaleną Zawartko – Zawartko&Piasecki „Talkin’ about”, do którego zaprosił wybitnych polskich artystów sceny jazzowej. Wraz z Magdaleną Zawartko uzyskał nagrodę Gazety Wyborczej „Warto 2015” w kategorii „muzyka”.

Dominik Mąkosa – fortepian
Pianista, pedagog, absolwent wydziału jazzu i muzyki rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie Piotra Kałużnego. Współtworzy zespoły jazzowe: Dominik Mąkosa Trio, Dominik Mąkosa Quartet, Joanna Kaczmarek. Występował na wielu festiwalach jazzowych polskich i zagranicznych, zdobywając nagrody.
Autorski program tria młodego wrocławskiego wirtuoza fortepianu – Dominika Mąkosy wpisuje się w nurt nowoczesnego jazzu, ale z wyraźnym ukłonem ku jazzowej tradycji.

Łukasz Sobolak – perkusja
Przeszedł klasyczną edukację muzyczną, do pierwszego stopnia szkoły muzycznej, przez liceum muzyczne i Akademię Muzyczną we Wrocławiu, gdzie od klasyki ważniejszy stał się zestaw perkusyjny. Magisterium zrobił u Dariusza Kaliszuka na wydziale jazzowym.
Gra z popularnym zespołem Micromusic, a ich wspólna przygoda rozpoczęła się od …zastępstwa. Dużo koncertuje – nie tylko z Mikromusic, ale także z Katarzyną Groniec, Natalią Lubrano i wieloma innymi artystami. Jak każdy perkusista ma swojego idola, niedoścignionego mistrza, to Mark Guilian, którego całkiem przypadkiem, udało mu się poznać.

Reklama Reklama MultiSport

SOBOTA ZE SWINGIEM

Koncert z okazji Dni Seniora to kontynuacja cyklu koncertów SOBOTA ZE SWINGIEM organizowanych przez Agencję Artystyczną Jama-Art Jarosław Zawartko. Koncerty odbywają się w każdą trzecią sobotę miesiąca w Przestrzeni Trzeciego Wieku przy pl. Solidarności. Dotychczasowe koncerty, podczas których zaprezentowali się artyści młodego i starszego pokolenia, cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem wrocławskich seniorów.

O narodzinach SOBOTY ZE SWINGIEM opowiada Maria Zawartko:
Dorota Feliks, dyrektor WCRS i Robert Pawliszko, dyrektor WCS chcieli zaproponować seniorom coś więcej niż potańcówki, które, swoją drogą, cieszą się dużą popularnością w Przestrzeni Trzeciego Wieku. Mój mąż od lat prowadzi agencję artystyczną, ale najważniejsze okazało się doświadczenie w organizacji spotkań z muzyką w Obornikach Śląskich dla seniorów. Wiele lat prowadziliśmy tam, w Saloniku Czterech Muz, wieczory z poezją i piosenką, gdzie wspólnie z seniorami śpiewaliśmy i uczyliśmy piosenek. Od dawna chcieliśmy przenieść ten pomysł na wrocławski grunt, ale dopiero teraz trafiliśmy na właściwego partnera.
Pierwszy koncert „Soboty ze swingiem” odbył się w styczniu br. Zaczęliśmy od kwintetu mojej córki Magdaleny Zawartko i młodych artystów, którzy zaprezentowali polski oraz amerykański jazz. Odbiór był znakomity. W lutym gościł kwartet Władka Kwaśnickiego. To jest człowiek orkiestra, który wcześniej grał m.in. z Grażyną Łobaszewską. Drugi koncert to już było istne szaleństwo. Frekwencja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania.
We Wrocławiu mamy mnóstwo wysokiej klasy muzyków. Chcieliśmy tych artystów zaprezentować lub ich przypomnieć, stąd pomysł, aby w jednym miesiącu zaprezentować artystów młodego pokolenia, a w kolejnych „starych wyjadaczy”, którzy mają duże doświadczenie i tysiące koncertów jazzowych za sobą.
Nie chcę za dużo zdradzać, ale kolejne koncerty już wkrótce. Zaprosimy m.in. znany big band Sami Swoi, w większości złożony z wrocławskich muzyków oraz artystów młodszego pokolenia.

Wrocławskie Dni Seniora z Rewią Parasoli START 7 września!

Dni Seniora – Wrocław 2020. KONKURSY. Zapowiedź wydarzeń!

Linda Matus
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds