Dolegliwości ze strony układu moczowego – jak sobie radzić?
Dolegliwości ze strony układu moczowego takie jak częste oddawanie moczu, a także pieczenie i ból, mogą wskazywać na zapalenie pęcherza moczowego. W takim wypadku można zdecydować się na pomaganie sobie domowymi sposobami, ale gdy są one niewystarczające, dobrze sięgnąć po specjalny preparat apteczny.
Spis Treści
Zapalenie pęcherza moczowego – objawy i przyczyny
Zapalenie pęcherza moczowego to dolegliwość, która dotyczy przede wszystkim kobiet, a najczęściej objawy występują latem. Ten problem wynika z małej odległości między cewką moczową a pochwą. Następuje więc przeniesienie bakterii do cewki moczowej, a to grozi poważnymi konsekwencjami. Czasami problem ten pojawia się także po stosunku płciowym lub jest związany z niewłaściwą higieną ciała. Do najważniejszych objawów zapalenia pęcherza moczowego można zakwalifikować:
- ból i pieczenie podczas oddawania moczu,
- częste oddawanie moczu, poczucie, że trzeba skorzystać z toalety,
- parcie w dolnej części brzucha,
- możliwość pojawienia się ciemnego moczu lub krwiomoczu,
- może, ale nie musi, wystąpić gorączka,
- bóle brzucha i pleców,
- pogorszone samopoczucie.
Zapalenie pęcherza moczowego jest więc bardzo nieprzyjemną dolegliwością, z którą należy walczyć jak najszybciej.
Inne dolegliwości ze strony układu moczowego
Poza zapaleniem pęcherza moczowego wyróżnia się także inne dolegliwości, związane z układem moczowym. Przede wszystkim może być to kamica nerkowa, której objawy pojawiają się między 30 a 50 rokiem życia. Kamica nerkowa objawia się najczęściej ostrym bólem w okolicy lędźwiowej i jest bardzo niebezpieczna. Inną dolegliwością może być odmiedniczkowe zapalenie nerek lub też pojawienie się bakterii w moczu.
Domowe sposoby na dolegliwości układu moczowego
W sytuacji, gdy u mężczyzn lub dzieci, pojawiają się objawy zapalenia pęcherza moczowego, konieczny jest szybki kontakt z lekarzem. W przypadku kobiet przez pierwsze trzy dni można zdecydować się na domowe sposoby. Do najważniejszych metod można zakwalifikować:
- picie dużej ilości płynów, przede wszystkim wody,
- stosowanie ciepłych okładów na brzuch, na przykład w formie termoforu,
- branie ciepłych kąpieli, co łagodzi objawy,
- zaprzestanie kontaktów seksualnych i zadbanie o swoją higienę,
- wstrzymanie się od stosowania tamponów lub antykoncepcji dopochwowej,
- zastosowanie środków aptecznych, zarówno tych bez recepty dedykowanym zapaleniu pęcherza moczowego, jak i środków przeciwbólowych.
Warto zaznaczyć, że w sytuacji, gdy domowe sposoby nie pomagają, należy udać się do lekarza. W większości przypadków objawy przechodzą samoistnie po czasie od tygodnia do dwóch tygodni. W niektórych przypadkach może dojść do nawrotu objawów, ze względu na to, że patogen wcale nie został usunięty. W takiej sytuacji, także konieczna jest wizyta u specjalisty.
Preparaty apteczne jako sposób na walkę z zapaleniem pęcherza moczowego
Poza domowymi sposobami, warto zastosować specjalne preparaty apteczne, które pomagają w walce z zapaleniem pęcherza moczowego. Przykładem takiego preparatu jest Canephron w postaci drażetek. Jest to roślinny preparat leczniczy, który należy stosować w sytuacji, gdy pojawią się takie dolegliwości ze strony układu moczowego jak pieczenie, ból, problemy z oddawaniem moczu, a także bolesne skurcze pęcherza. Tego typu objawy mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie, dlatego należy poradzić sobie z nimi jak najszybciej. Canephron posiada następujące właściwości:
- zawiera w składzie liście rozmarynu, korzeń lubczyku oraz tysiącznik,
- naturalne składniki łagodzą stany zapalne i pomagają w sytuacji zapalenia pęcherza moczowego,
- preparat przeciwdziała także kolejnym zapaleniom pęcherza moczowego, wspomaga pracę nerek oraz zapobiega gromadzeniu się piasku nerkowego,
- połączenie trzech ziół wspomaga kurację i sprawia, że szybciej można wrócić do zdrowia i dobrego funkcjonowania.
Preparaty apteczne, takie jak Canephron, to doskonałe rozwiązanie dla kobiet z nawracającym zapaleniem pęcherza moczowego, a także dla innych osób, które mają inne dolegliwości ze strony układu moczowego.
Artykuł partnerski