Dzień Liczby π. Dobry powód do świętowania
To dość trudne do zrozumienia, dlaczego akurat liczba π jest niewymierna i przybliżona.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Co widzi oko
Jednak pomiędzy tym co widzimy a nauką, ciągle jeszcze są rozbieżności. Jak pewno pamiętacie ze szkoły obwód koła, albo długość okręgu wyraża się wzorem 2 π r. Jednak skoro π jest liczbą przybliżoną, to długość okręgu też jest przybliżona? Przecież to coś niemożliwego do zaakceptowania. Akurat wydaje się, że okrąg jest jak najbardziej wymierny i zamknięty. Może i tak nam się wydaje, jednak w szkole uczą inaczej.
Liczba π, stała matematyczna
Możemy sobie w dowolnym miejscu postawić kreskę i powiedzieć, o tu jest pierwszy punkt okręgu, zatem punkt wcześniejszy musi być końcem okręgu. Powiedzieć to sobie możemy, w końcu π to 3,14 z małym hakiem i ten hak gdzieś musi się zmieścić. Między pierwszym a ostatnim punktem okręgu? To może w takim razie coś nie tak jest z tą geometrią, której uczą nas w szkole. To oczywiście rozważania czysto teoretyczne.
Kołodziej i bednarz
W praktyce każdy kołodziej odkłada cyrklem 6 razy po okręgu i jak trafi w pierwszy znacznik, to wie gdzie zamontować szprychy. Tutaj zobaczycie bednarza przy pracy. W oby przypadkach bednarza i kołodzieja π ma wartość 3, bez haka. A w beczkach denka pasują i koła bez problemu toczą się po drogach.
Teoretycy
Problem liczby Archimedesa zajmował uczonych przez wiele stuleci. Zajmował się nim także Adam Adamady Kochański, polski jezuita. Słynna jest jego konstrukcja geometryczna, która pozwala rozwinąć okręg do odcinka. Uczeni mówią o tym rektyfikacja okręgu, czyli wyprostowanie okręgu. Tutaj znajdziecie opis tej metody.
Kwadratura koła
Jeśli już potrafimy przedstawić długość okręgu w postaci odcinka, to możemy także skonstruować kwadrat o takim boku by pola koła i kwadratu miały takie same powierzchnie. Ten problem w geometrii znany jest pod pojęciem kwadratury koła. Jednak skoro wykres Adama Adamadego Kochańskiego jest obarczony błędem tak i kwadratura koła wykreślona według Kochańskiego jest niedokładna.
W USA
Amerykanie dzień liczby π obchodzą 14 marca. To z powodu sposobu zapisywania dat 3/14, najpierw miesiąc, później dzień. W wymowie π Day brzmi jak pajdej, więc jest okazja, by dzień uczcić okrągłym plackiem. Tarta z owocami o każdej porze roku świetnie pasuje do popołudniowej kawy.
Europejczycy
W Europie pozostajemy w kręgu kultury greckiej. Archimedes, który zajmował się problemem jak wyliczyć pole koła wymyślił, że ułamek 22/7 oddaje całkiem dokładnie wartość długości okręgu do długości średnicy. A przecież 22 lipca (dawniej E. Wedel) zapisujemy czasami właśnie w ten sposób 22/7.
Nazwa π dla wartości 3,14 pojawiła się w literaturze na początku 18 wieku wcześniej, mówiono o niej liczba Archimedesa.
A Adam Adamady Kochański? No cóż, był tylko skromnym bibliotekarzem króla Jana III. W Wilanowie pozostał po nim zegar słoneczny na ogrodowej elewacji pałacu. Jezuita, syn rodu Lubicz nie cieszył się atencją historyków. W 2005 roku wydano dość gruby tom zawierający studium dokonań tego wybitnego matematyka i filozofa z XVII wieku.
Tutaj więcej o bibliotekarzu
Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Świętujesz czytając czy grillując?
- Królowa Śniegu, premiera w Operze Wrocławskiej - 16 grudnia, 2024
- Premiera w Pantomimie. „STADO. W środku jesteśmy baśnią” - 7 grudnia, 2024
- We Wrocławiu „Miasto z piernika” i jarmark - 30 listopada, 2024