Dzień motyla kapustnika. Coraz ich mniej
Zauważyliście, że już lato a motyli jakby mało? Czyżby wyginęły kapustniki?
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Nad kwietną łąką uwijały się pszczółki, latały wesoło motylki i świergotały ptaszki. Tak było jeszcze dwadzieścia trzydzieści lat temu.
Spis Treści
Intensywne rolnictwo
Uprawy wielko – powierzchniowe i chemia doprowadziły do zanikania różnych gatunków zwierząt. Teraz zamiast łąk mamy trawniki, które są właściwie ugorem. Może tylko rosówki są z tego zadowolone i ibisy. Ibisy potrafią wyciągać dżdżownice z darni. Natomiast szpaki, które też chętnie chodzą po skoszonych trawnikach, wybierają dla piskląt już inne robaki.
To nieważne jak będziemy nazywali to zjawisko, ale powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, ze świat to tak właściwie nieustanne pożeranie. Roślinki są pożerane przez owady, owady są pożerane przez ptaki, a ptakami żywimy się my. Duże uproszczenie, ktoś powie, bo przecież jeszcze do tego ptaka potrzebujemy jarzyn na lepsze trawienie.
Dramat motyla kapustnika
I tu właśnie zaczął się dramat motylka bielinka kapustnika. Mała dygresja. Pewno nie wszyscy wiedzą, że motyle są mocno wyspecjalizowane jeśli chodzi o pożywienie dla gąsienic. Otóż motylek bielinek kapustnik tak się wyspecjalizował, że jego gąsienice mogą odżywiać się tylko roślinami z rodziny kapustowatych.
Kiedyś na kwietnych łąkach rosły sobie te roślinki w stanie dzikim i motylki nie miały problemu, by złożyć jajka. Jednak wraz ze wzrostem zapotrzebowania na żywność pojawiły się plantacje wybranych warzyw. Jak popatrzeć na głowę motylą, to nie za wielka, więc i szarych komórek, tych od myślenia nie za wiele.
Trudno więc wymagać od bielinka kapustnika by rozróżniał rośliny uprawne od tych dziko rosnących. Jak tylko poczuje, zapach kapusty to natychmiast składa tam jajka. Podobnie trudno nauczyć gąsienicę by zjadała tylko zewnętrzne liście te, które trafiają na kompost.
Dlatego ludzie stosują środki owadobójcze, by kapusta na sprzedaż nie była podziurawiona. To, że później te trucizny zjadamy, kapuścianego ogrodnika, już nie interesuje. To, że ptaki nie będą miały czym nakarmić piskląt, jest mu obojętne.
Kiedy?
To tylko kwestia czasu, gdy okaże się, że bez takiego bielinka kapustnika zawalił się cały system i zapanuje głód na ziemi. Pomyśl czasem, a dzień bielinka kapustnika idealnie się do tego nadaje, czy nie działasz przeciw sobie, niszcząc siedliska motyli i zakładając trawniki. Zastanów się, dokąd to prowadzi. Przyrodnicy wiedzą i ostrzegają. Dzień motyla bielinka kapustnika obchodzimy 30 czerwca.
- Królowa Śniegu, premiera w Operze Wrocławskiej - 16 grudnia, 2024
- Premiera w Pantomimie. „STADO. W środku jesteśmy baśnią” - 7 grudnia, 2024
- We Wrocławiu „Miasto z piernika” i jarmark - 30 listopada, 2024