Dzień Nauki Polskiej, a 19 lutego w 1473 roku, urodził się Kopernik

Dzień Nauki Polskiej, a 19 lutego w 1473 roku, urodził się Kopernik

To właśnie na dzień urodzin Kopernika ustalono w 2020 roku święto polskich naukowców, Dzień Nauki Polskiej.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Rzeczpospolita

Reklama Reklama Amplifon

Gdyby ludzie na dużym obszarze królestwa Zygmunta Starego dowiedzieli się, że Ziemia krąży wokół Słońca, to pewno na chwilę zamarłyby im serca. Jednak tych, do których taka wiadomość dotarła, było niewielu, może kilku. Nie tylko dlatego, że większość czytać nie potrafiła. W ustalonym przez Kościół porządku rzeczy, takie tam wymysły hobbysty astronoma, nawet jeśli zostały przeczytane, to była to najwyżej ciekawostka naukowa. Przecież do dzisiaj nie utworzyliśmy w języku polskim słów oddających teorie Kopernika. Fizycy mówią pozorny ruch słońca, a większość populacji uważa, że Słońce, tak jak i Księżyc, wschodzi i zachodzi. Bardziej jesteśmy przekonani do tego co widzimy, niż do tych pomysłów kanonika z Fromborka, które świat nauki uznaje za udowodnione. A Wy uporaliście się z tą kwestią?

Reklama Reklama MultiSport

Twierdzenie Kopernika

Dzień Nauki Polskiej Kopernik po studiach w Krakowie, Bolonii i Padwie był wykształconym lekarzem, ekonomistą, matematykiem. W Wikipedii znajdziecie twierdzenie Kopernika. Obejrzycie sobie model tutaj link. Traktat o pieniądzu jest cytowany w wielu publikacjach. Za to hobbystyczna działalność astronomiczna przyniosła kanonikowi Mikołajowi taką sławę, że dzień jego urodzin został ustalony na Święto Nauki Polskiej. Kopernik nie był pierwszym matematykiem, który uważał, że model heliocentryczny jest zgodny z ruchem planet. Sporo lat przed Ptolemeuszem twórcą modelu gdzie to Ziemia jest centrum świata, żył Arystarch z Samos. To ten Grek  twierdził, że centrum świata jest Słońce i Ziemia krąży wokół Słońca. Jednak to odkrycie nie zostało zaakceptowane i dlatego uważa się, ze to Kopernik pierwszy opisał model heliocentryczny.

Współczesna nauka także bada wszechświat i co jakiś czas pojawiają się nowe pomysły. Jak te z użyciem mechaniki kwantowej. Nam zwykłym zjadaczom chleba jest to raczej obojętne. Nawet porozmawiać o tych teoriach trudno zwykłemu śmiertelnikowi. Dla wielu większym problemem jest miejsce, gdzie znajduje się Niebo, skoro po firmamencie latają teraz satelity i Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

Reklama Reklama Cyfrowi Debiutanci

Dzień Nauki Polskiej

By zbliżyć się do tego co wymyślił Kopernik możecie w cyfrowej bibliotece Polona tutaj link przeczytać polskie tłumaczenie dzieła Kopernika.

Możecie także posłuchać tutaj link podcastu.

A wiecie, że jeden z pierwiastków z grupy metali przejściowych o liczbie atomowej 112 został nazwany kopernik (Cn)?

Większość biblioteki Mikołaja Kopernika zachowała się i oczywiście znajdziecie ją w Szwecji w Uppsali. Niektórzy uważają zbiory biblioteczne za bardzo wartościowe, chociaż treści tam zawarte już dawno nie przystają do współczesnych teorii naukowych.

Model podstawowy, to współcześnie pole działań fizyków i astronomów. I pewno nie będzie to ostatnia teoria, z czego zbudowany jest wszechświat. Niektórzy uważają, że jest tak, jak zapisano w biblii, zbudowany ze światła. Dlatego badają zachowanie fotonów i opowiadają o nich różne dziwne rzeczy.


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior   Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Ile to jest metr? Na pewno wiesz

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds