Dzień Otwarty Notariatu 2023 Skorzystaj z bezpłatnych porad prawnych [sobota,18 listopada, adresy i telefony]

Dzień Otwarty Notariatu 2023 Skorzystaj z bezpłatnych porad prawnych [sobota,18 listopada, adresy i telefony]

Dzień Otwarty Notariatu [DON] odbędzie się 18 listopada 2023 roku stacjonarnie w całej Polsce. Inicjatywę tę organizuje Krajowa Rada Notarialna już po raz czternasty, jednak jest to pierwszy raz od wybuchu pandemii, kiedy akcja powraca do formy spotkań twarzą w twarz, co jest szczególnie pomocne i oczekiwane przez seniorów.

Bezpłatne porady prawne stanowią istotny element wsparcia osób starszych, ponieważ pozwalają na lepsze zrozumienie i ochronę swoich praw. Ponadto umożliwiają zachowanie niezależności oraz podejmowanie świadomych decyzji dotyczących swojego życia i majątku. W Dniu Otwartym Notariatu notariusze udzielą wsparcia w zakresie wszystkich kwestii, które na co dzień można załatwić w kancelarii notarialnej. Tegoroczny Dzień Otwarty będzie przebiegał pod hasłem zmian w prawie spadkowym i ich skutkach.

Na temat Dnia Otwartego Notariatu oraz kwestii, z którymi można zwrócić się o poradę, rozmawiamy z Anną Szerer, notariuszem oraz koordynatorem akcji z Izby Notarialnej we Wrocławiu.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

Linda Matus: Dlaczego Krajowa Rada Notarialna organizuje Dzień Otwarty Notariatu i jaki jest cel tej ogólnopolskiej akcji, która jest skierowana nie tylko do seniorów?

Anna Szerer: Z różnych badań socjologicznych, doniesień medialnych oraz naszych wcześniejszych doświadczeń związanych z Dniem Otwartym Notariatu wynika, że świadomość prawna w Polsce jest niewystarczająca. Jednocześnie obowiązujące przepisy prawne jasno wskazują, że „nieznajomość prawa szkodzi”.

Z tego powodu notariusze uważają za jedno z ważniejszych swoich zadań edukację społeczeństwa w zakresie obszarów prawa, które leżą w ich kompetencji. Starają się szeroko informować o dostępnym katalogu umów i czynności notarialnych, które są odpowiednie do osiągnięcia zamierzonych celów oraz o konsekwencjach podjętych decyzji.

W celu podniesienia poziomu wiedzy osób, które często nie są w stanie samodzielnie zadbać o swoje sprawy majątkowe i życiowe, Krajowa Rada Notarialna zainicjowała akcję Dzień Otwarty Notariatu 14 lat temu. Dla wielu osób jest to niepowtarzalna okazja do uzyskania profesjonalnej pomocy prawnej w dziedzinach, którymi zajmują się głównie notariusze.

Przypomnijmy, czym zajmuje się notariusz i z jakimi konkretnymi zagadnieniami prawnymi można zwrócić się do rejenta.

Notariusze w Polsce specjalizują się przede wszystkim w kwestiach związanych z szeroko rozumianym obrotem nieruchomościami. W ramach swojej działalności sporządzają umowy sprzedaży, darowizny, umowy dożywocia, jak również umowy zamiany. Zajmują się sprawami związanymi z dziedziczeniem, w tym tworzeniem testamentów, aktów poświadczenia dziedziczenia, umowami działów spadku oraz zniesienia współwłasności.

W ostatnich latach notariusze coraz częściej są zaangażowani w sprawy dotyczące tworzenia i zarządzania spółkami, zarządem sukcesyjnym, pełnomocnictwami oraz małżeńskimi umowami majątkowymi.

W trakcie Dnia Otwartego Notariatu będziemy Państwu w stanie wyjaśnić, jak dokładnie podzielić majątek spadkowy, jak przeprowadzić podział majątku po rozwodzie, jak właściwie sporządzić testament, a także jakie kroki należy podjąć w celu odrzucenia spadku lub zrzeczenia się dziedziczenia.

Nasi rejenci również chętnie udzielą porad na temat zabezpieczenia przed ryzykiem związanym ze złymi pożyczkami lub np. na co zwracać uwagę przy podpisywaniu umowy kredytowej.

To również doskonała okazja, aby dowiedzieć się, jak bezpiecznie zawrzeć umowę najmu czy ustrzec się przed oszustwem przy umowie przywłaszczenia nieruchomości na zabezpieczenie.

Z jakimi pytaniami seniorzy najczęściej przychodzą po poradę podczas tego typu akcji?

Z naszych trzynastoletnich doświadczeń wynika, że największym zainteresowaniem seniorów cieszą się umowy dotyczące przekazywania majątku w rodzinie, a także sposoby dysponowania majątkiem w różnych sytuacjach życiowych. Seniorzy często pytają o możliwość sporządzenia testamentu i o rodzaje testamentów. Interesują się również różnymi skutkami prawnymi wynikającymi z umowy darowizny oraz umowy dożywocia. Często zastanawiają się nad potrzebą sporządzenia pełnomocnictw, które pozwolą zaufanym pełnomocnikom pomagać im w załatwianiu codziennych spraw życiowych.

Coraz częściej notariusze otrzymują również pytania dotyczące czynności, których można dokonać w kancelarii notarialnej bez konieczności udawania się do sądu, takie jak sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia, dokonanie podziału majątku spadkowego czy odrzucenie spadku.

Jednak nie są to jedyne pytania, na które można uzyskać odpowiedź. Dzień Otwarty Notariatu to tradycja, która pozwala na rozmowę z notariuszami na temat wszystkich czynności wykonywanych w kancelariach notarialnych i objętych kompetencjami rejentów.

Tegoroczny Dzień Otwarty będzie przebiegał pod hasłem zmian w prawie spadkowym i ich skutkach.

Zmiany w prawie spadkowym, które wejdą w życie dnia 15 listopada w 2023 roku dotyczą kilku istotnych zagadnień związanych z postępowaniem spadkowym. Poszerzono katalog przesłanek uprawniających do uznania danej osoby za niegodną dziedziczenia, zawężono krąg spadkobierców ustawowych, uproszczono zasady składania oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku oraz reguły rządzące odrzuceniem spadku przez rodziców w imieniu małoletnich dzieci.

Jak przygotować się do takiego spotkania? Czy seniorzy mogą przyjść z dokumentami lub pytaniami dotyczącymi ich konkretnych spraw majątkowych, lub dziedziczenia, aby uzyskać indywidualną poradę?

W celu uzyskania jak najlepszej indywidualnej porady oraz odpowiedzi na konkretne pytania dotyczące spraw majątkowych lub dziedziczenia, zachęcamy seniorów do przyjścia z wszelkimi dostępnymi dokumentami. Mowa tu o wypisach aktów notarialnych, zawiadomieniach z ksiąg wieczystych, dokumentach z Urzędu Stanu Cywilnego, które są potrzebne do wydania aktu poświadczenia dziedziczenia, oraz wszelkich innych dokumentach znajdujących się w prywatnych archiwach. Przyniesienie tych dokumentów pomoże nam w udzieleniu precyzyjnych i spersonalizowanych porad.

Przypomnijmy terminy i godziny dostępności notariuszy podczas Dnia Otwartego. Czy wymagana jest wcześniejsza rejestracja?

Termin naszej tegorocznej edycji to 18 listopada 2023 roku (sobota) w godzinach od 10:00 do 16:00, zarówno w formie osobistej, jak i telefonicznej (adresy w miastach całego kraju i numery telefonów dostępne w tabeli na końcu artykułu). Oczywiście, nie jest wymagana żadna wcześniejsza rejestracja.

Izba Notarialna we Wrocławiu, obejmująca obszar Dolnego Śląska i Opolszczyzny, od początku tej akcji angażuje kilkudziesięciu notariuszy, i tak będzie również w tym roku. Po kilkuletnim okresie pandemii, który ograniczył możliwość spotkań stacjonarnych, serdecznie zapraszamy w tym roku do osobistego kontaktu. To pozwoli Państwu lepiej poznać obowiązujące przepisy, które mają wpływ na Państwa życie, i uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości. Notariusze Wrocławskiej Izby Notarialnej będą do Państwa dyspozycji 18 listopada we Wrocławiu, w Pasażu Grunwaldzkim, na Placu Grunwaldzkim nr 22.

Czy te porady są całkowicie bezpłatne? Czy skorzystanie z porady wiąże się z koniecznością skorzystania z płatnej usługi notariusza w przyszłości?

Akcja Dzień Otwarty Notariatu jest całkowicie bezpłatna, co oznacza, że wszystkie udzielone porady są bezpłatne. Jednakże sporządzenie konkretnych czynności notarialnych w przyszłości np. aktu notarialnego wiąże się z obowiązkowym pobraniem taksy notarialnej przez notariuszy, zgodnie z wysokością i stawkami określonymi przepisami rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku.

Dni Otwarte Notariatu 2023 [adresy i numery telefonów]

Autopromocja Autopromocja Prenumeraty Gazety Senior

Dzień Otwarty Notariatu 2023 [DON] odbędzie się 18 listopada, tym razem w całej Polsce, w tradycyjnej formie spotkań twarzą w twarz. To już czternasta edycja tego wydarzenia organizowanego przez Krajową Radę Notarialną. Jest to szczególnie ważne, zwłaszcza dla seniorów, ponieważ od wybuchu pandemii to pierwsza okazja, kiedy mogą ponownie uczestniczyć w spotkaniach bezpośrednich.

Miasto Numer telefonu Dni Otwarte Notariatu [punkt i adres, gdzie uzyskasz bezpłatną poradę]
Białystok 85 688 13 11 Budynek NOT,  ul. M. Skłodowskiej-Curie 2, Białystok
Bydgoszcz 58 727 35 99 Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1, Plac Wolności 9, Bydgoszcz
Elbląg 58 727 35 99 Ratusz Staromiejski w Elblągu, Stary Rynek 25, Elbląg
Gdańsk 58 727 35 99 Urząd Miasta Gdańska, ul. Nowe Ogrody 8/12 [sala 107], Gdańsk
Katowice 32 441 82 45 Urząd Miasta Katowice, ul. Młyńska 2c, Katowice
Kraków 12 442 91 94 Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25, Kraków
Lublin 81 475 41 19 Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego, ul. Narutowicza 4, Lublin
Łódź 42 620 09 05 Rada Izby Notarialnej w Łodzi,  ul. Narutowicza 119A, Łódź
Konin 61 669 87 03 Dom „Pomiędzy”, Aleje 1 Maja 10, Konin
Leszno 61 669 87 03 Biblioteka Ratuszowa, Rynek 1, Leszno
Piła 61 669 87 03 Vivo! Piła, ul. 14-ego Lutego 26, Piła
Poznań 61 669 87 03 Galeria Posnania, ul. Pleszewska 1, Poznań
Zielona Góra 61 669 87 03 Focus Mall Zielona Góra, ul. Wrocławska 17, Zielona Góra
Rzeszów 17 283 25 14 Wojewódzki Dom Kultury, ul. Stefana Okrzei 7 , Rzeszów
Szczecin 91 443 55 81 Izba Notarialna w Szczecinie, Al. Wojska Polskiego 189/1, Szczecin
Warszawa 22 292 66 89 Krajowa Izba Gospodarcza, ul. Trębacka 4, Warszawa
Jelenia Góra 71 738 12 01 Centrum Handlowe Nowy Rynek, ul. Podwale 25, Jelenia Góra
Wrocław 71 738 12 01 Centrum Handlowe Pasaż Grunwaldzki,  Pl. Grunwaldzki 22, Wrocław
Opole 71 738 12 01 Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II ul. Minorytów 4, Opole

Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Spadki i darowizny: Nowe zasady, nowe korzyści! Od lipca 2023 r. Rozliczaj podatek jak ekspert [5 przykładów]

Jak napisać testament? Przykłady i Wzory. Kompleksowy poradnik 2023

Kłopotliwy spadek: odrzucenie spadku przez zadłużone dzieci [Konsekwencje odrzucenia spadku z pokrzywdzeniem wierzycieli]

Linda Matus
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds