Edukacja serca na uniwersytetach trzeciego wieku
Serce zdrowego człowieka bije średnio 72 razy na minutę, czyli 4 320 razy na godzinę i 103 680 na dobę. Każdego dnia w Polsce serce przestaje bić aż u 100 osób. Jeżeli ten poziom się utrzyma, liczba zgonów w 2020 roku przekroczy 200 tysięcy. Aby temu zapobiec PTK uruchomiło kampanię społeczną „Stawka to życie. Zastawka to życie”.
W ramach kampanii przeprowadzone będą spotkania edukacyjne dla seniorów na uniwersytetach trzeciego wieku wraz z bezpłatnymi badaniami. m.in. echa serca, pomiaru ciśnienia i glukozy. Na spotkaniach zaprezentowany zostanie film edukacyjny przygotowany dla pacjentów. Koordynatorami kampanii są prof. Adam Witkowski z Instytutu Kardiologii w Warszawie oraz prof. Dariusz Dudek z Collegium Medicum w Krakowie.
Gdy nie można przeprowadzić zabiegu
Polska kardiologia plasuje się w czołówce najlepszych w Europie, mimo to śmierć z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego dotyka prawie połowę naszego społeczeństwa. W tej chwili posiadamy jeden z najwyższych na świecie i w Europie odsetek na milion mieszkańców leczenia tzw. ostrych zespołów wieńcowych przy pomocy zabiegów przezskórnej angioplastyki wieńcowej (PCI). Mamy ośrodki kardiologiczne, ale co najważniejsze mamy światowej sławy kardiologów i kardiochirurgów. Nadal jednak pojawiają się obszary, które, choć dają duże możliwości w leczeniu, nie są powszechnie stosowane w naszym kraju. Mowa tu m.in. o metodach leczenia osób cierpiących na ciężkie zwężenia zastawki aortalnej lub jej niedomykalność, niekwalifikujących się do zabiegu chirurgicznego. Idealnym rozwiązaniem dla chorych o zbyt wysokim ryzyku zgonu podczas konwencjonalnego zabiegu jest TAVI.
Naprawić serce przez „dziurkę od klucza”
Zabieg ten nie wymaga operacji na otwartym sercu, ponieważ polega na przezcewnikowej implantacji zastawki aortalnej. – TAVI (Transcatheter Aortic Valve Implantation) to relatywnie młoda metoda leczenia niewymagająca operacji na otwartym sercu – mówimy, że naprawiamy serca przez „dziurkę od klucza”. Proces implantacyjny wykonuje się poprzez tętnicę udową przy miejscowym znieczuleniu. Przeciętny zabieg trwa 2,5 godziny, a średnica kardiologicznej zastawki TAVI wynosi od 20 do 31 mm – tłumaczy prof. Dariusz Dudek, koordynator kampanii społecznej Stawka to Życie, Zastawka to Życie, przewodniczący Rady Instytutu Kardiologii Collegium Medicum UJ.
Metoda ta jeszcze do niedawna nie należała do powszechnych w Polsce. W 2013 r. wykonano 381 zabiegów TAVI, w 2014 już 453, co stanowi ok. 12 zabiegów na milion osób. Średnia w innych krajach Unii Europejskiej to 60-70 na milion osób, a w Niemczech ponad 100! Bez odpowiednich środków wsparcia niektórych metod leczenia, a także profilaktyki i poszerzania świadomości społecznej wśród osób chorych oraz ich bliskich, polska medycyna nie może liczyć na większe zmiany w obszarze zwalczania chorób układu krwionośnego.
Przedłużyć życie
Dzięki kampanii społecznej, której pierwsza edycja rozpoczęła się w 2015 r., liczba zabiegów wzrosła do 672 (17/milion) w 2015 r. i 870 w 2016 r. (23/milion). Właśnie rusza druga edycja kampanii. – Organizowana akcja ma na celu zapoznanie osób w wieku 70+, a także ich dzieci z zaletami i możliwościami, jakie daje zabieg przezcewnikowej implantacji zastawki aortalnej wśród osób niekwalifikujących się do leczenia chirurgicznego. Kampania ma również uświadomić, że zabiegi TAVI mogą nie tylko umożliwić chorym sprawne funkcjonowanie, ale także przedłużyć ich życie. Akcja, docierając do jak największej liczby osób, może przyczynić się do zwiększenia świadomości na temat sytuacji kardiologicznej i jej potencjału w Polsce – komentuje koordynator kampanii prof. dr hab. n. med. Adam Witkowski, prezes-elekt PTK.
Emilia Krakowska twarzą kampanii
Twarzą tegorocznej II edycji kampanii została znana polska aktorka Emilia Krakowska. W ramach kampanii przeprowadzony zostanie szereg spotkań na uniwersytetach trzeciego wieku, m.in. w Bytomiu, Warszawie, Bydgoszczy, Gdańsku. Odbędą się także spotkania edukacyjne dedykowane lekarzom, m.in. kardiologom, kardiochirurgom, lekarzom POZ oraz pielęgniarkom, by pokazać, że nieinwazyjne metody leczenia są przyszłością starzejącego się społeczeństwa.
Więcej o kampanii na stronie: www.stawkatozycie.pl
- „Gazeta Senior” – styczeń 2025 [01/2025]: Sprawdź, co w numerze! - 18 grudnia, 2024
- Znany aktor Henryk Gołębiewski ofiarą scamu! Jak seniorzy mogą ustrzec się przed internetowym oszustwem? - 16 grudnia, 2024
- Viva Seniorzy! 2024 – wyjątkowe święto Seniorów za nami - 3 grudnia, 2024