Legitymacja emeryta-rencisty: wszystko, co musisz wiedzieć o mLegitymacji, zapowiedziane zmiany oraz ulgi i zniżki
mLegitymacja dla seniorów funkcjonuje od 1 stycznia 2023 roku i tylko w minionym roku skorzystało z niej ponad 588 tys. świadczeniobiorców ZUS. Kto otrzymuje mLegitymację i czy plastikowe legitymacje emerytów pozostają ważne? Jakie zmiany pojawią się w mLegitymacji już wkrótce?
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl
Spis Treści
Co to jest mLegitymacja emeryta-rencisty?
mLegitymacja to mobilna legitymacja w smartfonie, która działa tak samo jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie telefonu, potwierdzisz, że jesteś emerytem lub rencistą i podlegasz ubezpieczeniu zdrowotnemu, skorzystasz także ze zniżki dla seniora. Od 1 stycznia 2023 r. wszyscy emeryci i renciści Zakładu Ubezpieczeń Społecznych otrzymują mlegitymację.
Zobacz również: Skierowanie do sanatorium na NFZ: aktualne zasady i co musisz wiedzieć w 2024 [krok po kroku]
Czy trzeba składać wniosek o wydanie mLegitymacji?
Żaden emeryt i rencista nie musi składać wniosku o wydanie mLegitymacji, czyli legitymacji elektronicznej.
Reguły rządzone zasadami przyznawania legitymacji emeryta-rencisty różnią w zależności od daty przyznania świadczenia. Dotychczasowi emeryci i renciści mogą korzystać z tradycyjnej, jak i elektronicznej wersji. Nowi świadczeniobiorcy tylko z mlegitymacji emeryta, chyba że złożą wniosek o tradycyjną.
Zobacz również: 13. emerytura 2024: przewodnik po trzynastej emeryturze [kwota do ręki, terminy wypłaty, kto ma prawo, a kogo omija dodatek?]
mLegitymacja. Decyzja emerytalna PRZED 1 stycznia 2023 r.
Przyznano Ci emeryturę lub rentę przed 1 stycznia 2023 r. i posługujesz się tradycyjną legitymacją w formie plastikowej karty.
1 stycznia 2023 r. udostępniono Ci elektroniczną legitymację tzw. mLegitymację. Aby zacząć się nią posługiwać, musisz mieć zainstalowaną w telefonie aplikację mObywatel. W aplikacji tej pobierzesz mLegitymację. Po pobraniu mLegitymacji na telefon twoja tradycyjna legitymacja emeryta-rencisty pozostaje ważna. Możesz korzystać z obu wersji dokumentu – tradycyjnej i elektronicznej.
Nie musisz składać żadnego wniosku ani odwiedzać oddziału ZUS, aby pobrać mLegitymację.
mLegitymacja. Decyzja emerytalna PO 1 stycznia 2023 r.
Jesteś świeżo upieczonym emerytem, a świadczenie – emeryturę lub rentę – przyznano Ci po 1 stycznia 2023 r. lub dopiero składasz niezbędne dokumenty. Wraz z decyzją emerytalną zostanie udostępniona Ci mLegitymacja, czyli elektroniczna legitymacja emeryta-rencisty. Aby ją okazać, musisz ją najpierw pobrać w aplikacji mObywatel.
Jeżeli chcesz korzystać z tradycyjnej plastykowej legitymacji, musisz złożyć wniosek o jej wydanie (formularz ERL). Wniosek możesz złożyć w dowolnym czasie, zarówno wraz z dokumentami o przyznanie emerytury, jak i później. Złożenie wniosku i wydanie tradycyjnej legitymacji emeryta-rencisty jest bezpłatne.
Jeśli złożysz wniosek, także korzystasz z obu wersji dokumentu – tradycyjnej i elektronicznej.
Zobacz również: Leki 65+: kto ma prawo wypisać darmowe leki dla seniorów? LISTA uprawnionych i wykluczonych lekarzy. Prace nad zmianami
Jak wygląda elektroniczna legitymacja emeryta?
Poniższa grafika pokazuje, jak wygląda oraz jakie informacje zawiera elektroniczna legitymacja emeryta, która wciąż obowiązuje.
Zmiany w mLegitymacji emeryta-rencisty 2024: już wkrótce
W legitymacji plastykowej zmian nie będzie. Zmieni się wygląd mLegitymacji na ekranie urządzenia mobilnego.
Główną zmianą będzie usunięcie daty ważności dokumentu z wyglądu mLegitymacji, ale to nie wpłynie negatywnie na potwierdzenie ważności legitymacji przez podmioty oferujące np. zniżki dla seniorów. Informacja o ważności legitymacji będzie nadal widoczna podczas weryfikacji dokumentu w aplikacji. Pojawi się także zmieniona szata graficzna mLegitymacji. Nowy wygląd mLegitymacji na telefonie będzie odpowiadał zmienionej grafice dokumentów w nowej wersji aplikacji mObywatel.
Zmiany wynikają z nowych przepisów dotyczących dokumentów mobilnych wprowadzonych przez ustawę o aplikacji mObywatel 2.0.W sprawie tych zmian jest już gotowy projekt rozporządzenia, które ma wejść w życie po upływie 14 dni od daty jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Zobacz również: Niższe wydatki na polskie leki w aptekach – dobra wiadomość dla seniorów!
Jak korzystać z mLegitymacji emeryta-rencisty?
Legitymacja emeryta-rencisty w aplikacji mObywatel ma taką samą moc prawną jak plastikowa legitymacja. Możesz ją okazać w każdej sytuacji, w której należy okazać tradycyjny dokument.
Jeśli przepisy wymagają okazania dowodu osobistego wraz z tradycyjną legitymacją, możesz posłużyć się mLegitymacją na telefonie.
Zobacz również: Waloryzacja emerytur 2024: ostateczna podwyżka 12,12 proc. [TABELA NETTO]
Wymiana legitymacji emeryta-rencisty 2024
Zasady wymiany legitymacji emeryta-rencisty w tradycyjnej i mobilnej formie pozostają zbliżone, choć znajdziemy pewne ułatwienia wynikające z elektronicznej natury nowej legitymacji.
Legitymację emeryta-rencisty lub mlegitymację przed upływem okresu, na jaki została wystawiona, wymienia się tylko w kilku uzasadnionych przypadkach. Są to:
- zmiana imienia, nazwiska lub numeru PESEL,
- zmiana rodzaju świadczenia (np. po przejściu z renty na emeryturę),
- zmiana numeru oddziału NFZ (do zmiany numeru NFZ może dojść, gdy zmienisz adres i przeprowadzisz się do innego województwa),
- uszkodzenie lub zniszczenie (dotyczy wyłącznie tradycyjnej legitymacji),
- upływ terminu ważności.
Legitymacja emeryta-rencisty lub mLegitymacja jest wymieniana na wniosek. Właściwy wniosek w twoim imieniu może złożyć także pełnomocnik albo przedstawiciel ustawowy.
Wymiana tradycyjnej legitymacji emeryta-rencisty
Nowa tradycyjna legitymacja zostanie przesłana na podany we wniosku adres tj. adres zameldowania, zamieszkania lub adres do korespondencji. Może być także przekazana do rąk pełnomocnika.
Wymiana mLegitymacji
Wymiana mLegitymacji nastąpi przez udostępnienie zmienionych danych w aplikacji mObywatel. Nową mLegitymację musisz ponownie pobrać na swój telefon.
Kiedy należy zwrócić tradycyjną legitymację. Zwrot mLegitymacji?
Jeżeli korzystasz z tradycyjnej legitymacji emeryta-rencisty należy ją zwrócić do ZUS:
- jeśli odzyskasz zagubiony dokument, a zdążyłeś już wyrobić duplikat tradycyjnej legitymacji emeryta-rencisty,
- jeśli twoje prawo do emerytury lub renty z jakichś powodów wygasło,
- w przypadku śmierci emeryta lub rencisty rodzina powinna zwrócić dokument do ZUS.
mLegitymacji nie zwracasz. Jeśli korzystasz z mLegitymacji w ww. przypadkach zostaje ona unieważniona.
Kto otrzymuje mLegitymację? Rodzaje świadczeń
Mobilna legitymacja emeryta-rencisty jest wydawana seniorom pobierającym:
- emerytury,
- emerytury pomostowe,
- renty,
- renty socjalne,
- nauczycielskie świadczenia kompensacyjne.
Ulgi i zniżki na legitymację emeryta-rencisty i mLegitymację
Tradycyjna, jak i elektroniczna legitymacja emeryta-rencisty potwierdza, że jej posiadacz jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym.
Przywileje dostępne wraz z legitymacją emeryta-rencisty to ulgi w komunikacji oraz zniżki w instytucjach i firmach prywatnych.
Dokument uprawnia m.in. do dwóch ulgowych przejazdów w roku (zniżka 37 proc.) pociągiem dowolnego przewoźnika kolejowego. W przypadku tej ulgi w czasie kontroli należy okazać także zaświadczenie wystawione przez uprawnioną do tego instytucję m.in. PZERiI.
Zobacz również: Nadzieja dla owdowiałych seniorów: projekt ustawy o rencie wdowiej w Sejmie. Renta wdowia dla kogo i od kiedy?
Zgubienie lub kradzież mLegitymacji emeryta-rencisty. Co robić?
Zawsze zgłoś zgubienie lub kradzież telefonu, na którym była zainstalowana aplikacja mObywatel. Możesz to zrobić telefonicznie pod numerem +48 422 53 54 74.
Sprzedaż telefonu a mLegitymacja
Przed sprzedażą lub oddaniem telefonu odinstaluj aplikację mObywatel i wyczyść pamięć telefonu, jeśli to zrobisz nie musisz zastrzegać mDokumentów.
Zobacz również: Bon Senioralny 2024: nowe świadczenie dla seniorów [wszystko, co już wiemy w jednym miejscu]
Ilu seniorów ma mLegitymację?
W pierwszym tygodniu działania mLegitymacji zanotowano ponad 50 tys. pobrań w aplikacji mObywatel. Do grudnia 2023 roku mlegitymacja doczekała się 588 tys. użytkowników.
Zobacz również: Dodatek dla sołtysów do emerytury, czyli tzw. Sołtysowe. Co się zmieni? [projekt ustawy]
Aplikacja mObywatel
Aby korzystać z mLegitymacji, należy zainstalować na swoim smartphonie aplikację mObywatel. Możesz ją pobrać ze sklepów Google Play i App Store. Aplikacja mObywatel jest bezpłatna, podobnie jak instalacja mDokumentów.
Jeśli korzystasz już z aplikacji mObywatel i chcesz pobrać mLegitymację emeryta-rencisty, sprawdź, czy jest to najnowsza wersja aplikacji. Jeśli nie, zaktualizuj ją.
Nie masz obowiązku instalowania aplikacji mObywatel, jeśli nie chcesz korzystać z mLegitymacji.
Jak aktywować aplikację mObywatel INSTRUKCJA
Jeżeli interesują Cię informacje na temat mLegitymacji, zapisz się do Newslettera Gazety Senior i bądź na bieżąco! Zapisz się do Newslettera
- „Senior w Dobrej Formie” – aktywność fizyczna kluczem do zdrowia i wysokiej jakości życia silversów - 16 grudnia, 2024
- BON SENIORALNY: projekt ustawy [KOMPENDIUM] - 9 grudnia, 2024
- Bezpłatne porady notariuszy w całej Polsce! Sprawdź, gdzie skorzystasz z pomocy w Dniu Otwartym Notariatu [adresy i numery telefonów] - 22 listopada, 2024