Emerytura na bank. Czy wciąż wolisz listonosza?
Dolnośląscy emeryci lubią bankowe konta. Prawie 70 proc. z nich dostaje emerytury przelewem, pozostałe 30 proc. czeka na listonosza lub musi iść na pocztę. Wśród osób korzystających z kont przeważają panie. Dzisiaj w czasie epidemii Covid-19 posiadanie konta w banku jest bardzo wskazane.
We wrocławskim oddziale ZUS 69 proc. wszystkich wypłat to wypłaty na konto w banku, 31 proc. to przekazy pocztowe. W wałbrzyskim oddziale ZUS aż 80 proc. wypłat idzie na konta w banku, pozostałe 20 proc. pocztą. W legnickim oddziale ZUS 76 proc. wypłat płynie na konta, pozostałe 25 proc. przynosi listonosz do domu.
– Emerytura przelewana na bankowe konto oznacza bezpieczeństwo dla pieniędzy seniorów i ogromne oszczędności dla budżetu państwa. Za przekaz pocztowy Zakład Ubezpieczeń Społecznych musi zapłacić, a przelanie emerytury czy renty na rachunek w banku nie kosztuje nic – mówi Iwona Kowalska-Matis, rzecznik regionalny ZUS na Dolnym Śląsku.
Działania Zakładu w zakresie ubankowienia świadczeniobiorców mają na celu zapobieganie tzw. wykluczeniu finansowemu osób starszych oraz ich ochronę przed zagrożeniami związanymi z przechowywaniem pieniędzy w domu. – Jeśli ktoś z naszych klientów skarży się, że nie dostał emerytury na czas, to najczęściej jest efekt tego, że wysłany pocztą przekaz pocztowy został zbyt późno dostarczony do domu albo leży nieodebrany na poczcie. Jeszcze gorzej jest, gdy senior wyjedzie np. do sanatorium i emerytury nie ma kto odebrać. Przelew na konto wyklucza takie sytuacje – mówi rzeczniczka.
Rachunek bankowy przy współpracy z ZUS
Osobom starszym trudniej jest zaufać instytucjom finansowym, stąd pośrednictwo ZUS w tym zakresie. Obecnie rachunki bankowe dla seniorów oferuje, przy współpracy z ZUS, m.in. Bank Pocztowy S.A, a także Banki Spółdzielcze. Każdorazowo wymogiem konkursowym i przepustką do współpracy z ZUS była m.in. oferta otwarcia i prowadzenia rachunku za 0 zł, brak opłat za kartę oraz wpłaty i wypłaty w placówkach banku, darmowe przelewy.
Listę współpracujących z ZUS banków można znaleźć na stronie internetowej Zakładu.
Może Cię zainteresować również:
Ruszyły e-wizyty w ZUS. Co załatwisz podczas e-wizyty? E-wizyta krok po kroku
Wyrównanie z ZUS dla opozycjonistów. Komu się należy? Wniosek do pobrania
- „Gazeta Senior” – styczeń 2025 [01/2025]: Sprawdź, co w numerze! - 18 grudnia, 2024
- Znany aktor Henryk Gołębiewski ofiarą scamu! Jak seniorzy mogą ustrzec się przed internetowym oszustwem? - 16 grudnia, 2024
- Viva Seniorzy! 2024 – wyjątkowe święto Seniorów za nami - 3 grudnia, 2024