„Empuzjon” premiera nowej powieści Olgi Tokarczuk

„Empuzjon” premiera nowej powieści Olgi Tokarczuk

Spotkanie z noblistką Olgą Tokarczuk w Hali Stulecia i premiera powieści „Empuzjon”.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Premiera powieści „Empuzjon”

Transmisję ze spotkania możecie obejrzeć na Facebooku. Trudno zrozumieć, dlaczego przez pierwsze 31 minut i 17 sekund oglądamy planszę. Zatem po kliknięciu w link do relacji wideo od razu przenoście się na 31 minutę. Rozmowa jest niezwykle ciekawa. Dla tych, co nie lubią twórczości Olgi Tokarczuk, to właściwie już koniec informacji.

Zwolennicy twórczości naszej noblistki będą jednak zachwyceni po obejrzeniu relacji z premiery.

Reklama Reklama MultiSport

Kozy w lesie

Dziwnie układają się ludzkie losy. Kiedy tak z trzydzieści lat temu w ramach zdobywania niewielkich, ale bardzo pięknych Wzgórz Włodzickich spotkałem na swojej drodze stado kóz myślałem, że to jakieś „uciekinierki”. Konicznie chciałem je ratować, kogoś zawiadomić, że zwierzęta gospodarskie wymknęły się z zagrody i tułają się po lesie. Nikogo nie spotkałem. Lecz dzień później, kiedy o tym opowiadałem znajomym, dowiedziałem się, że te zwierzęta były puszczone swobodnie przez przyszłą noblistę Olgę celowo i z premedytacją. Przywiązani do takich pojęć jak własność, ograniczenie swobody, nadrzędna rola ludzi nad zwierzętami, nie zdajemy sobie sprawy, że świat może być trochę inny. I niekoniecznie wszyscy musimy wyznawać te same wartości. Ludzkość przejawiać się może na różne sposoby, a jej miarą może być relacja ze zwierzętami. Pamiętacie z dzieciństwa przytulanie przez ogromne ciotki? Sprawiało wam to radość? Zatem dlaczego chcecie przytulać małe zwierzątka? Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe.

Reklama Reklama Cyfrowi Debiutanci

Góry Literatury

Czy noblista ma czas, by zajmować się twórczością? Żal porzucać te wszystkie projekty, którymi Olga Tokarczuk zajmowała się przez tyle lat. W lipcu w Nowej Rudzie odbywa się Festiwal Góry Literatury. To piękna impreza o literaturze, wyzwoleniu i dążeniu do swobody.

Czy trzeba być wykształconym psychologiem, by zajmować się poszukiwaniem własnych sposobów na poczucie wolności, czy może wystarczy być tylko bardziej wrażliwym? Jedynym sposobem porozumiewania się ludzi  pomiędzy sobą są słowa. Czy stąd to zamiłowanie do słów u naszej noblistki?

Reklama Reklama książki Pod Gruzami Azowstalu

Zadawanie pytań

Kiedy przestajesz zadawać pytania, przestajesz się rozwijać. Nawet niewinne pytanie, co bym dzisiaj zjadł na kolację, może wywołać mnogość wątpliwości. Jeśli to dania składające się z białka zwierzęcego, to ileż bólu i trudu zadali sobie ludzie, by taką potrawę przygotować. Czy ten trud wart jest tych kilku chwil przyjemności dla podniebienia? Ale przecież musimy się odżywiać. Może zatem wystarczą sole mineralne w pigułkach, trochę tłuszczu roślinnego i sterty błonnika jako wypełniacz. Tak to skrajność. Jednak klimat ulega cały czas ociepleniu i możliwe, że za kilkanaście, kilkadziesiąt lat spełnią się ponure wizje ekologów. Czy w tych przyszłych latach pojęcie człowieczeństwa będzie inne niż obecnie? A pamiętacie zaczęło się od tego, co byś zjadł na kolację. W końcu trudno żyć samą literaturą.

Informacje o noblistce

Na Facebooku tutaj link na stronie Fundacji Olgi Tokarczuk znajdziecie sporo informacji o tym, co dzieje się w willi Karpowiczów i nie tylko. Wrocław mocno zaangażował się w działalność noblistki. Nic dziwnego skoro inni cenią zdania zawarte w twórczości Olgi Tokarczuk, to mądre miasto powinno się tym chwalić i propagować. Tym bardziej że otwartość i poszukiwanie to wspólny cel. Na kanale Fundacji znajdziecie mnóstwo bieżących informacji między innymi o spotkaniach autorskich, o przyznanych doktoratach honoris causa, o przyznanych wyróżnieniach. Cieszą sukcesy sportowców, więc dlaczego nie miałyby cieszyć tytuły i nagrody przyznawane za osiągnięcia w kulturze? Do Nagród Nobla w dziedzinie literatury mamy więcej szczęścia niż w innych dziedzinach życia.

Zatem jeśli bliskie są wam słowa wypowiadane przez laureatkę Nagrody Nobla z Literatury, to może zajrzycie do nowej powieści „Empuzjon”, by przekonać się, co też bohaterowie powieści sądzą o świecie. Może jest tam zawarte przesłanie warte zastanowienia? Jak choćby takie z pozoru proste, jak przeczytane książki ukształtowały twoje poglądy na świat.


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Zwierzęta w mieście to problem mentalny

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds