eRecepty i inne aplikacje
Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło szereg aplikacji, które będą stopniowo zmieniały nasze sposoby potwierdzania tożsamości, kontaktowania się z urzędem, lekarzem, czy realizowania eRecepty.
Raczkują aplikacje do cyfrowej obsługi spraw urzędowych
Możesz już teraz zainstalować w telefonie mTożsamość, prawo jazdy, legitymację szkolną i studencką. Masz w telefonie podgląd konta w banku. Czy to znaczy, że jak nie potrafisz posługiwać się smartfonem, to jesteś analfabetą we współczesnym świecie?
Na rządowej stronie mObywatel znajdziemy kilka nieśmiałych prób włączenia smartfonów do obsługi spraw urzędowych. W zależności od systemu, w jakim pracuje twój smartfon, ilość dostępnych usług jest różna. Masz więcej możliwości, gdy smartfon jest z systemem Android.
Powoli zaczyna się promowanie aplikacji eRecepta. Już od 8 stycznia wszystkie apteki w Polsce powinny obsługiwać ten system. Pewno na początku będzie sporo komentarzy, że nie działa, że to „choroba wieku dziecięcego”. Tak informatycy określają różne awarie, które zdarzają się po wprowadzeniu do użytku nowych aplikacji.
Zacznijmy od początku. Czy każdy musi posiadać smartfon, by dostać eRecepty? Nie. Osoby, które nie posługują się smartfonami dostaną wydruk, z którym pójdą do apteki. Natomiast ci, co potrafią posługiwać się nowoczesnymi aplikacjami i założą sobie na portalu — pacjent.gov.pl Internetowe Konto Pacjenta będą mogli uzyskać dodatkowe informacje w tym także dokumentację medyczną. Oczywiście jak przy każdym nowym pomyśle informatyków wzrosła ilość danych, które lekarz musi wprowadzić ręcznie. Za to będzie można sprawdzić w systemie, czy pacjent wykupił wszystkie przepisane leki na eRecepcie.
Recepta będzie wystawiona nawet na rok do przodu w przypadku pacjentów z chorobami przewlekłymi, ale uwaga, musi posiadać taką adnotację. Możecie zobaczyć, jak to działa od strony lekarza tutaj . Od razu będzie wiadomo, dlaczego lekarz nie ma czasu na rozmowę z pacjentem. Oczywiście byłoby prościej, gdyby pacjent posiadał kod logowania, którym logowałby się do systemu eRecepty, którym mógłby zamówić wizytę, czy zarejestrować się ze skierowaniem. eSkierowania zaczną obowiązywać od 2021 roku.
Dzięki mTożsamości możesz również przekazać swoje dane np. sprzedawcy usług, czy w przychodni. Obsługa klienta może je sprawdzić tradycyjnie (tak jak każdy inny dokument) lub korzystając z aplikacji mWeryfikator. Upoważniona osoba korzystająca z mWeryfikatora zobaczy na ekranie swojego smartfona Twoje imię, nazwisko i zdjęcie w niskiej rozdzielczości. Może sprawdzić również ważność Twojej mTożsamości. mTożsamość możesz okazać wszędzie tam, gdzie wprost nie jest wymagane okazanie dowodu osobistego lub paszportu. Usługa nie zastępuje dowodu osobistego.
Co oferuje portal sprawdzicie tutaj.
Dla osób wyjeżdżających za granicę, przydatne mogą być wiadomości ze strony „Polak za granicą” tutaj. Znajdziesz porady i adresy placówek konsularnych w razie kłopotów z prawem.
Spis Treści
Bilety w smartfonie
Bilety do kina, kolejowe, komunikacji miejskiej, parkingowe, można kupować przy pomocy smartfona. Jest wtedy edytowany kod QR, który jest rozpoznawany przez czytniki.
Bank w smartfonie, czy na ekranie komputera to już wśród młodszych norma. Przelewy z telefonu są wygodniejsze niż wystawanie w kolejkach, by zapłacić rachunki.
Smart city
Możesz się buntować, możesz protestować, ale powoli i tak dopadną cię cyfrowe samoobsługowe aplikacje. Ci bardziej przedsiębiorczy i odważni zaczną korzystać z tych wszystkich apek zainstalowanych w telefonie wcześniej. Ci oporni na techniczne nowinki sami sobie wystawią świadectwo technologicznego nienadążania za cywilizacja cyfrową. Jeśli nauczyłeś się czytać i pisać to opanujesz także smartfonowe nowinki.
Jerzy Dudzik
Przeczytaj również
https://www.gazetasenior.pl/kolejki-wizyty-prywatne-i-brak-lekarzy-opieka-medyczna-w-2020
- Królowa Śniegu, premiera w Operze Wrocławskiej - 16 grudnia, 2024
- Premiera w Pantomimie. „STADO. W środku jesteśmy baśnią” - 7 grudnia, 2024
- We Wrocławiu „Miasto z piernika” i jarmark - 30 listopada, 2024