Europejskie Dni Dziedzictwa 2023
Cykliczne wydarzenie, Europejskie Dni Dziedzictwa zaczynają się w weekend 9 września.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Europejskie Dni Dziedzictwa to święto kultury, które co roku gromadzi uczestników w 50. krajach Europy. W ramach tej inicjatywy odbywają się różnorodne wydarzenia: wystawy, konkursy, koncerty, warsztaty, spotkania, pokazy, rajdy i wiele innych. Wszystko to po to, aby szerzyć wiedzę na temat historii, tradycji i dziedzictwa kulturowego. Inicjatywa ta ma przede wszystkim integrować społeczność na poziomie lokalnym i międzynarodowym, a przy tym rozpowszechniać kulturę lokalną, regionalną i narodową.
Spis Treści
Hasło na 2023
Tegorocznej 31. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa towarzyszy hasło: „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. Związane jest ono z jubileuszem 20-lecia uchwalenia konwencji UNESCO dotyczącej ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz 10-leciem Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Opolskie
Europejskie Dni Dziedzictwa inaugurujemy warsztatami plecionkarskimi, które odbędą się w miejscowości Chróścice na ul. Koszykarzy 9 września. W tym roku plecionkarstwo na Śląsku Opolskim zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa, dlatego idziemy w tym kierunku. Będą również warsztaty zielarskie. Jest to kolejna tradycja, która również została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa – mówił Piotr Szafrański, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim. – Dzień wcześniej, 8 września, zapraszam do GOK-u na warsztaty hafciarskie. To będzie taki przedsmak tego, co zadzieje się w sobotę w Chróścicach. Na oba rodzaje warsztatów obowiązują zapisy, gdyż lista osób biorących w nich udział jest ograniczona. Dodam jeszcze, że tego dnia atrakcją w Chróścicach będą również koncerty trzech zespołów folklorystycznych. Ponadto w październiku zaplanowaliśmy cztery warsztaty plecionkarskie. Chcemy dotrzeć do wszystkich osób, które chcą posmakować plecionkarstwa albo do tych, które kiedyś miały już może z plecionkarstwem kontakt.
Europejskie Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku
W Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy w sobotę 9 września o g. 11:00 odbędzie się spotkanie poświęcone różnego rodzaju wyrobom cukierniczym, które były wytwarzane w Świdnicy i jej najbliższym otoczeniu na przestrzeni wielu stuleci, a o g. 12:00 warsztaty cukiernicze.
Europejskie Dni Dziedzictwa w Ossolineum
Ekspozycja jest pierwszą publiczną prezentacją znaleziska z 2022 r. i wyjątkową okazją do poznania historii pieniądza.
To pierwsze od ponad 100 lat odkrycie dużego zespołu monet z XIII wieku na Dolnym Śląsku, w czasie, gdy przeżywał on tzw. rewolucję handlową. Był to czas szybkich przemian stosunków społecznych i gospodarczych, rozpowszechnienia się użytku pieniądza i powstanie warstwy ludzi utrzymujących się z handlu i udzielania pożyczek.
Wcześniej odkryte skarby zaginęły podczas II wojny światowej, a publikacje na ich temat nie spełniają standardów współczesnych badań.
Odnalezione monety z Łagiewnik to brakteaty, czyli monety jednostronnie bite z cienkiej srebrnej blaszki. Wiele z nich posiada wysoką wartość artystyczną, są wartościowymi obiektami badań, a także pięknymi eksponatami.
Sprawdzajcie na Facebooku https://www.facebook.com/EDD.Dolny.Slask co i gdzie się wydarzy.
Ogólnopolskie wydarzenia znajdziecie https://edd.nid.pl/wydarzenia/
I teraz już wiecie, jak zaplanować ten i następny weekend.
Szaleństwo rokoka. Wystawa na jubileusz 75-lecia Muzeum Narodowego we Wrocławiu
- Królowa Śniegu, premiera w Operze Wrocławskiej - 16 grudnia, 2024
- Premiera w Pantomimie. „STADO. W środku jesteśmy baśnią” - 7 grudnia, 2024
- We Wrocławiu „Miasto z piernika” i jarmark - 30 listopada, 2024