Fake newsy i celebryci najczęściej z nimi kojarzeni. Jak nie dać się nabrać [Poradnik dla seniora]

Fake newsy i celebryci najczęściej z nimi kojarzeni. Jak nie dać się nabrać [Poradnik dla seniora]

W internecie możesz znaleźć wiele informacji, które nie są prawdziwe. Fałszywe wiadomości pojawiają się na popularnych portalach informacyjnych i w mediach społecznościowych. Te komunikaty są tak przygotowane, aby do złudzenia przypominały profesjonalne artykuły. Fake newsy stanowią realne zagrożenie i mogą negatywnie wpłynąć na podejmowane przez Ciebie decyzje. Dlatego dzisiaj dowiesz się, jak się bronić przed nieprawdziwymi informacjami. Sprawdź, na co trzeba zwrócić uwagę!

Materiał reklamowy ExpressVPN 

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Fake news i clickbait. Co to jest?

Fake news to z angielskiego „fałszywa informacja”. Termin ten jest obecnie stosowany głównie do określenia fałszywych wiadomości, które celowo są rozpowszechniane w przestrzeni publicznej. Te dwa słowa wymawia się w następujący sposób: „fejk ńjus”. 

Fake newsy są rozpowszechniane dosłownie wszędzie zarówno w mediach tradycyjnych (telewizji, radiu, prasie), jak i internetowych (portale internetowe, media społecznościowe np. Facebook).

Jednym z przykładów dezinformacji jest clickbait (czyt. klikbejt). Pojęcie to powstało na bazie angielskich słów click – kliknięcie i bait, czyli przynęta. Clickbaitowe nagłówki są bardzo popularne w internecie, a ich zadaniem jest zaintrygowanie czytelnika i zachęcenie do kliknięcia linku. Często szokujące tytuły artykułów pozwalają wygenerować stronie internetowej dużą liczbę odsłon, za czym mogą iść wyższe zysku z reklam. Częstym przykładem są plotki o śmierci znanych postaci świata kina czy estrady.

Dlaczego fake newsy są niebezpieczne?

Fake news to nie tylko niewinna plotka. Niesprawdzone informacje mogą wywierać realny wpływ na czyjeś życie. Autorzy nieprawdziwych wpisów często wykorzystują fakt, że dana gwiazda nie chce się wypowiadać publicznie na określony temat lub ma problemy osobiste. Wówczas tworzone są wpisy, które przedstawiają celebrytę w negatywnym świetle. Powstają nawet ranking gwiazd, których popularność jest wykorzystywana przez twórców fake newsów np. 20 celebrytów najbardziej kojarzonych z fake newsami w 2022 r.

Celem fake newsów może być pozyskanie odbiorców i zwiększenie zasięgów lub nakłonienie ludzi do skorzystania z konkretnej usługi. Niekiedy takie treści powstają po to, by podważyć powszechnie znane fakty naukowe. W ten sposób tworzone są również niebezpieczne teorie spiskowe, które wywołują powszechny niepokój. Sprostowanie informacji zawartych w fake newsach jest bardzo pracochłonne i często kończy się niepowodzeniem. Dlatego warto zachować ograniczone zaufanie w stosunku do treści pojawiających się w internecie. Podpowiadamy, jak rozpoznać, że udostępniane przez innych użytkowników treści są zmyślone? 

Jak rozpoznać fake newsy poradnik [5 kroków]

Jak podpowiada blog Express VPN [1], choć fake newsy są trudne do rozszyfrowania, to jednak istnieje kilka sposobów, aby upewnić się, czy informacja jest prawdziwa. W tym celu musisz przede wszystkim:

  • zweryfikować informację, zanim ją udostępnisz i przekażesz dalej,
  • porównać informację opublikowaną w internecie z innymi źródłami,
  • sprawdzać informację na kilku portalach,
  • czytać komentarze,
  • korzystać z portali, które zajmują się weryfikacją faktów np. demagog.org.pl

Jeśli wciąż nie masz pewności, czy informacje zawarte we wpisie są prawdziwe, to możesz też poprosić o pomoc w ich sprawdzeniu członków najbliższej rodziny, przyjaciół. 

Fake newsy to realne zagrożenie dla osób, które często korzystają z internetu. W ten sposób można łatwo paść ofiarą poważnego oszustwa. Dlatego warto podchodzić z dystansem do rewelacji i szokujących doniesień, które pojawiają się w sieci. Jeśli nie chcesz przyczyniać się do rozpowszechniania fake newsów, to zachowaj czujność i pamiętaj, aby nie udostępniać niesprawdzonych informacji.

[1] VPN, inaczej wirtualna sieć prywatna, to zabezpieczony tunel między Twoim urządzeniem a Internetem. VPN chroni Twoją prywatność online przed szpiegami, ingerencją osób trzecich i cenzurą.


Jeśli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


 

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds