Oszuści podszywają się pod NFZ! Uwaga na rzekomą kartę ubezpieczenia zdrowotnego
W ostatnim czasie w sieci zauważamy wzrost liczby fałszywych stron internetowych, które są niemal identyczne z oficjalnym serwisem Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Oszuści, wykorzystując podobieństwo do oficjalnej strony NFZ, próbują wyłudzić dane osobowe i numer karty kredytowej lub debetowej.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Jak rozpoznać fałszywą stronę NFZ?
Fałszywe strony internetowe oferują usługi takie jak rzekome wydanie nowej karty ubezpieczenia zdrowotnego czy odnowienie ważności już posiadanego dokumentu.
NFZ przypomina, że nie wydaje kart ubezpieczenia zdrowotnego i nigdy nie pobiera żadnych opłat i nie zbiera danych przez internetowy formularz w celu odnowienia lub przedłużenia ubezpieczenia.
Zobacz również: Oszustwo na „Bon Lekowy”: ostrzeżenie dla seniorów
Lista podejrzanych adresów
Uważaj na te strony internetowe! Oto niektóre z adresów, które zostały zidentyfikowane jako fałszywe:
- hxxps://odnowienie-ubezpieczeniowe[.]com
- hxxps://nfz.odnowienie-ubezpieczeniowe[.]info
- hxxps://odnowienie-ubezpieczeniowe[.]info
Jak wygląda fałszywa strona NFZ?
Fałszywa strona NFZ jest łudząco podobna do oficjalnego serwisu Narodowego Funduszu Zdrowia. Oszuści wykorzystali logo NFZ, zaprojektowali niemal identyczną szatę graficzną, wykorzystując krój czcionki i kolorystykę stosowaną przez NFZ.
Zobacz również: Oszustwo na ZUS: fałszywy profil ZUS na Facebooku [ostrzeżenie]
Ochrona przed oszustwem na NFZ
Aby uniknąć zastawionej przez oszustów pułapki, NFZ radzi, aby zawsze sprawdzać adres URL strony, na której się znajdujesz. Oficjalna strona NFZ to https://www.nfz.gov.pl/. To bezpieczna witryna z prawidłowym certyfikatem wystawionym przez zaufany urząd certyfikacji. Nie klikaj w linki otrzymane w podejrzanych wiadomościach email, SMS lub na portalach społecznościowych. Regularnie aktualizuj oprogramowanie zabezpieczające na swoich urządzeniach.
Zobacz również: Nie daj się nabrać na fałszywe SMS-y o długach! Ostrzeżenie dla seniorów
Mylne skojarzenie z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego tzw. EKUZ
Oszuści wykorzystują zbliżający się sezon wakacyjny i skojarzenia z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), aby wprowadzić w błąd osoby planujące zagraniczne podróże, w tym seniorów.
Narodowy Fundusz Zdrowia faktycznie wydaje tzw. EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest to dokument unijny potwierdzający twoje prawo do bezpłatnego leczenia w każdym innym państwie UE lub EFTA. Z tym zastrzeżeniem, że wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest bezpłatne.
Planując zagraniczną podróż warto złożyć wniosek o EKUZ. Można złożyć go osobiście w dowolnym oddziale NFZ, za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP, za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP), pocztą tradycyjną, na adres dowolnego oddziału NFZ. Jeśli korzystasz z mobilnej aplikacji mojeIKP za jej pośrednictwem także uzyskasz e-Certyfikat.
Dla emerytów certyfikat EKUZ jest ważny przez 20 lat. Jeśli osoba otrzymuje emeryturę, ale jeszcze nie osiągnęła oficjalnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, jej certyfikat będzie ważny przez 5 lat.
Podczas zbliżających się wakacji pamiętajmy, że wszelkie informacje na temat opłat za wydanie EKUZ są nieprawdziwe i należy je zgłaszać jako próbę oszustwa.
Oszustwo na NFZ: gdzie szukać pomocy?
Jeśli masz wątpliwości co do autentyczności otrzymanych wiadomości lub stron internetowych, skontaktuj się z NFZ poprzez bezpłatną i całodobową infolinię pod numerem 800 190 590. Możesz także zgłosić podejrzenie oszustwa do najbliższej jednostki policji.
Pamiętaj, by być zawsze czujnym i korzystać z zaufanych źródeł. Ochrona Twoich danych osobowych i finansowych jest priorytetem, dlatego zawsze zweryfikuj źródło każdej informacji, która wydaje się podejrzana.
Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowi, https://www.nfz.gov.pl/
Zobacz również: Jak oszukują seniorów w sieci [oszustwo na BLIK na Messengerze]. Rozmowa ze st.asp. Michałem Kawalcem
Chcesz być na bieżąco z oszustwami na ZUS, na BLIK, na wnuczka, na policjanta, na lekarza? Zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera
Zobacz również inne materiały „Gazety Senior” dotyczące prób oszustwa lub wyłudzenia:
Oszustwa w reklamach leków z udziałem lekarzy: Jak się bronić? Praktyczne wskazówki dla seniorów
Seniorze, nie daj się oszukać! Oszustwo na wnuczka i inne wyłudzenia na seniorach [Różne PRZYKŁADY]
- „Senior w Dobrej Formie” – aktywność fizyczna kluczem do zdrowia i wysokiej jakości życia silversów - 16 grudnia, 2024
- BON SENIORALNY: projekt ustawy [KOMPENDIUM] - 9 grudnia, 2024
- Bezpłatne porady notariuszy w całej Polsce! Sprawdź, gdzie skorzystasz z pomocy w Dniu Otwartym Notariatu [adresy i numery telefonów] - 22 listopada, 2024