Fangor w Krupa Art Foundation [Wrocław, Rynek]

Fangor w Krupa Art Foundation [Wrocław, Rynek]

Świetna wystawa „Wojciech Fangor. American Dream” w Krupa Art Foundation, Rynek 27/28, Wrocław.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

Zaraz po wojnie

W Domu Wojska Polskiego w Warszawie działał do połowy 1949 roku Klub Młodych Artystów i Naukowców. To właśnie tam miał swoja pierwszą wystawę Wojciech Fangor. Powstanie PZPR 15 grudnia 1948 zmieniło swobody twórcze. Władza uznała, że „Sztuka postępowa może być tylko i wyłącznie sztuką walczącą, sztuką realizmu socjalistycznego. Wszelka inna pozycja twórcy jest tylko świadomym lub nieświadomym staczaniem się na pozycje wyrodniejącej sztuki ginącego świata”. Wojciech Fangor maluje w tym czasie słynny obraz Postaci.

Reklama Reklama SU Bałtyk

PRL w czasach Gomułki

Naukowcy i osoby artystyczne były władzy robotniczo-chłopskiej po prostu potrzebne. Naukowcy wiadomo, mieli kształcić nową klasę rządzącą, natomiast artyści mieli przekonywać przy pomocy sztuki, że nowe idee są tym, czego pragnie lud. Bo władzę sprawujemy nie dla własnych politycznych celów, tylko by zaspakajać najistotniejsze potrzeby społeczeństwa. W tym czasie Fangor jest zatrudniony w Zakładach Artystyczno – Badawczych na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tworzą w nawiązaniu do obowiązujących w świecie modernistycznych trendów całkiem udane projekty. Prym wiedzie tam Jerzy Sołtan. A Fangor w 1958 pokazuje wraz z Zamecznikiem pierwszy w Polsce environment. W 1961 roku wykorzystał stypendium naukowe i pozostał na zachodzie Europy, choć chciał a Ameryki.

Reklama Reklama PolisyTravel

Amerykański sen

Po kilku latach tułaczki po Europie dotarł do USA i tam poświecił się rozwijaniu twórczości. Świecił trumfy i cieszył się uznaniem. Doceniono Go wystawą w Guggenheim Museum w Nowym Jorku. Na stare lata, w 1999 roku, wrócił do Polski i zdążył jeszcze zaprojektować wystrój wnętrz stacji drugiej linii warszawskiego metra. W 2013 roku brał udział w odsłonięciu swojego malowidła w Muzeum Warszawy, które przez 59 lat od 1954 roku było zakryte sklejką i o którym krążyły legendy.

Krupa Art Foundation

Fangor

wystawa Wojciech Fangor. American Dream, fot.© Jerzy Dudzik

Na wrocławskim rynku w Krupa Art Foundation możecie zobaczyć prace Wojciecha Fangora z okresu największej popularności artysty. Udało się zgromadzić na wystawie obrazy, które są w zdecydowanej większości w rękach prywatnych. Tak jakby właściciele „fangorów” postanowili zrobić sobie zjazd i zobaczyć co z tego wyniknie. To wspaniały eksperyment wizualny i idealnie wpisuje się w twórcze poszukiwania artysty. Teraz jest dostępny dla szerokiej publiczności.

Wystawa „Wojciech Fangor. American Dream”

W całej przestrzeni galerii zostały staranie rozwieszone i oświetlone obrazy artysty. Ich mnogość i zestawienie to sztuka sama w sobie. Podziwiajcie, jak współgrają z waszym zmysłem wzroku kontrasty, choć przecież mamy do czynienia z łagodnymi przejściami gradientów. Bawcie się kolorem. To idealne miejsce, by samemu sprawdzić, co widzisz po dłuższym wpatrywaniu się w obraz i zamknięciu powiek. Czy Wojciech Fangor też tak eksperymentował? To też dobry moment, by zastanowić się, jak działa zmysł wzroku.

Życiorys i manifesty artystyczne, malarstwo i dociekanie czym jest postrzeganie wzrokowe, to jedna cześć wystawy. Hitem są zatrzymujące widzów na dłużej wspaniałe świetlne impresje młodych twórców inspirowane malarstwem Fangora. Myślę, że byłby zachwycony współczesną techniką wizualną. Widzowie dosłownie nurzają się kolorowych światłach i muzyce. To w salce na poziomie -1. Ekscytujące doznania.

Galeria jest wyposażona w windę, więc nie ma problemów do przemieszczania się pomiędzy kondygnacjami. Możecie także przysiąść na chwile w kawiarni i porozmawiać o wrażeniach, nawet z przygodnie spotkanymi osobami.

Godziny otwarcia galerii, ceny wejściówek znajdziecie tutaj link


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior   Zapisz się do Newslettera


Non Sola Scripta, czy darmowe koncerty organowe w Elżbiecie

 

CATEGORIES
Share This