Film „Wytłumaczenie wszystkiego” inspirowany prawdziwymi wydarzeniami [w kinach od 13 września]
Czołowy węgierski reżyser Gábor Reisz wraca na polskie ekrany ze swoim trzecim pełnometrażowym filmem, który według krytyków uznawany jest za najlepszy w jego dotychczasowej karierze. Odzwierciedla się to również w nagrodach zdobywanych na światowych festiwalach, m.in. statuetka na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji czy Grand Prix na tegorocznych Nowych Horyzontach.
Tematy, które Reisz porusza w swoich filmach zawsze są wnikliwą analizą społeczną, reżyser lubi bowiem zgłebiać ludzką naturę i brać na tapet ważne tematy. W swoim najnowszym filmie „Wytłumaczenie wszystkiego„, choć odnosi się do spolaryzowanego politycznie węgierskiego społeczeństwa, tak naprawdę polscy widzowie oglądając ten film, mogą śmiało stwierdzić, że historia dzieje się nad Wisłą.
Materiał reklamowy Aurora Films
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
„Wytłumaczenie wszystkiego” – fabuła
Gorące budapeszteńskie lato. Licealista Abel (nagradzany za tę rolę Gáspár Adonyi-Walsh) przygotowuje się do egzaminu dojrzałości. Nie pomaga mu fakt, że całą uwagę kieruje w stronę swojej najlepszej przyjaciółki Janki, w której jest beznadziejnie zakochany. Dziewczyna z kolei żywi niespełnione uczucie do żonatego nauczyciela historii Jakaba.
Chłopak jest całkiem pewny siebie z większości przedmiotów, ale boi się historii, której nie może przyswoić. Oliwy do ognia dolewa fakt, że jego konserwatywny ojciec jakiś czas temu wszedł w poważną konfrontację z Jakabem, nauczycielem historii, który ma być w komisji egzaminacyjnej na maturze.
W dniu egzaminu Ábel ma na sobie marynarkę z patriotyczną przypinką. Nie dlatego, że podziela niezachwiane przekonania ojca, ale dlatego, że zapomniał ją zdjąć po święcie narodowym. W czasie matury ustnej z historii, która nie idzie po myśli Abla, sfrustrowany nauczyciel pyta go, dlaczego nosi przypinkę, nie wiedząc, że wywoła to burzę medialną. Historia niewinnego pytania Jakaba rozprzestrzenia się niczym gra w głuchy telefon, aż w końcu dociera do dziennikarki piszącej dla nacjonalistycznej gazety. Nagle trzej mężczyźni znajdują się w centrum ogólnokrajowego medialnego skandalu…
„Wytłumaczenie wszystkiego” w kinach od 13 września.
„Wytłumaczenie wszystkiego” – zwiastun [VIDEO]
W kinach od 13 września br.
Film „Wytłumaczenie wszystkiego” wygrało Nowe Horyzonty
Film „Wytłumaczenie wszystkiego” w reżyserii Gábora Reisza został wyróżniony podczas 24. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty we Wrocławiu, zdobył Grand Prix oraz nagrodę 10 tys. euro.
Tak jury uzasadniło swoją decyzję: „Pomysłowe podejście do opowieści badającej polaryzację w społeczeństwie, która wychodzi od współczesnych Węgier, ale bez problemu rezonuje ze światem, który wszyscy znamy. Siła tego filmu wydaje się wynikać z tego, że został nakręcony z poczuciem pilnej potrzeby i z wykorzystaniem skromnych zasobów, z powodzeniem przypominając nam, że najlepszą radą na złożoność jest prostota”.
Film „Wytłumaczenie wszystkiego” inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami z 2021 roku, kiedy Uniwersytet Sztuk Teatralnych i Filmowych w Budapeszcie stracił swoją autonomię i został całkowicie zreorganizowany przez rządzących, co spotkało się z licznymi publicznymi protestami oraz demonstracjami.
Kino dla seniora – wspólne wyjście do kina
W ramach „Kina dla seniora” organizujemy konkursy i wspólne wyjścia do Kina Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Można zdobyć podwójne zaproszenie na polecane produkcje. Zachęcamy do śledzenia portalu GazetaSenior.pl i Facebooka, gdzie informujemy o akcjach i wydarzeniach specjalnych.
Jeżeli interesuje Cię kino dla seniora, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera