„Galeria Mody”. Przewrotny tytuł wystawy

„Galeria Mody”. Przewrotny tytuł wystawy

„Galeria Mody”, a raczej niecodzienne zestawienie kolorów i faktur. Nowa wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Wystawa czasowa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu „Galeria Mody” zaskakuje. Modę zwykle oglądamy na pokazach, ale żeby w muzeum narodowym?

Moda w muzeum

Reklama Reklama Amplifon
"Galeria Mody"

Muzeum Narodowe we Wrocławiu, „Galeria Mody”, fot.© Jerzy Dudzik

A jednak to tylko pretekst, by pokazać, co tak naprawdę zajmuję większą część sporej ilości obrazów figuratywnych. Tam, gdzie ludzie, tam i ubiór, nawet w czasach wczesnych chrześcijan i Prasłowian. Chociaż w raju raczej chodzili nago, uważali twórcy z epoki renesansu.

Ubiór pojawia się we wszystkich odmianach i stylach malarstwa, wszędzie tam, gdzie artysta opowiada o ludziach. Skoro postacie zajmują większą część obrazu to i strój zajmuje niekiedy więcej niż połowę powierzchni dzieła. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, co strój wnosi do malarstwa.

Reklama Reklama ATERIMA med

Broszki królowej

Elżbieta II wyraża swoje zdanie, ozdabiając strój broszkami. Istnieje cała skomplikowana wiedza, co królowa chciała wyrazić, przypinając tę lub inną broszkę do sukni w czasie oficjalnych uroczystości. Biżuteria jest bardzo malarska i wymaga sporych umiejętności, by oddać przejrzystość kamieni i blask. Na wystawie „Galeria Mody” zobaczycie także, jak malowano biżuterię.

Reklama Reklama Cyfrowi Debiutanci

Drogie tkaniny

Jedwabie, adamaszki i koronki wymagały sporych umiejętności i zapanowania nad światłem, by w sposób możliwie naturalny oddać fakturę i połysk materii. Każdy włosek w futrze to benedyktyńska praca. A jednak starzy mistrzowie potrafili.

"Galeria Mody"

Muzeum Narodowe we Wrocławiu, „Galeria Mody”, fot.© Jerzy Dudzik

Wystawy „Galeria Mody” nie można ot, tak zobaczyć. Pomysł twórcy dzieła i przewrotność kuratorki wystawy, zmuszają do zastanowienia nad czymś więcej. Te kontrowersyjne zestawienia symboli, bo przecież strój oddaje stan ducha, wymagają dłuższego zastanowienia. Tej wystawy nie da się szybko i pobieżnie obejrzeć. Pomocą w zrozumieniu przekazu jest niewątpliwie najnowsza książka „Pozór kostiumu” autorstwa kuratorki wystawy Małgorzaty Możdżyńskiej-Nawotki.

Wiele szczegółów zaskoczy oglądających wystawę. Trzeba jednak je dojrzeć. Sami się o tym przekonacie,  gdy obejrzycie wystawę „Galeria Mody”.

Reklama Reklama Gala Noworoczna Brukiewicz

Wydarzenia towarzyszące

Wystawie towarzyszą różne wydarzenia dla dorosłych i dla dzieci.

 Tutaj znajdziecie ich wykaz.

Wystawa będzie udostępniona publiczności w okresie od 1 czerwca do 29 sierpnia 2021 z ograniczeniami wynikającymi z zarządzeń władz sanitarnych.

Jeśli nie zamierzacie odwiedzać muzeum osobiście, to może zainteresuje Was cykl „muzeum online” tutaj. Sporo ciekawych informacji o tym, jak oglądać obrazy i sztukę.

Czytaj także:

Panowie w sukienkach. Do dziś ta moda panuje w niektórych profesjach

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds