„Gazeta Senior” marzec 2024 [03/2024]. Sprawdź, co w numerze?
Przygotujcie się na porcję ważnej wiedzy i ciekawej rozrywki, bo tym razem mamy dla Was wyjątkowo wiele propozycji.
Marzec to miesiąc, w którym warto zatroszczyć się o zdrowie swoich kości. Osteoporoza, nazywana przez niektórych „cichym zabójcą”, nie może być dłużej ignorowana! Obok ekspertów, Anna Jurksztowicz wzięła na swoje barki misję ambasadorki akcji edukacyjnej i dzieli się zdobytą wiedzą oraz własnym doświadczeniem. Razem stawiamy czoła osteoporozie!
Ale to dopiero początek! W marcowym numerze czekają na Was także ważne informacje dotyczące finansów, prawa czy bezpieczeństwa, oraz wiele innych inspirujących treści. Każdy znajdzie coś dla siebie!
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Portfel seniora w marcu
1 marca to dla seniorów wyjątkowa data, gdyż to właśnie w marcu emeryci otrzymują podwyżkę świadczenia i dodatków do emerytury. W tym roku ZUS oraz inne instytucje emerytalno-rentowe przeprowadzą waloryzację procentową, a ostateczna podwyżka wyniesie 12,12 procent! [TABELA].
Na horyzoncie pojawia się również Renta Wdowia – promyk nadziei dla tych, którzy utracili swoje drugie połówki. W lutym br. w Sejmie odbywała się dyskusja nad projektem ustawy wprowadzającej to nowe świadczenie. Kto będzie uprawniony do Renty Wdowiej i kiedy? Czy rząd ma wystarczające środki, aby sprostać temu wyzwaniu? Na te kluczowe pytania oraz wiele innych odpowiedzi znajdziecie w marcowym numerze!
Nie możemy również pominąć ministerialnego programu senioralnego „Aktywni+”, który z założenia miał wspierać aktywność naszych starszych kolegów i koleżanek. Niestety, według ustaleń NIK zamiast dofinansowania najlepszych projektów, kampania wyborcza stała się priorytetem… Złożono zawiadomienie do prokuratury, szczegóły w numerze.
Zdrowie seniora w centrum uwagi!
Starzejąca się kadra medyczna to nie tylko wyższe koszty i dłuższe kolejki w publicznych placówkach, ale także problem, który dotyka dziś również sektor prywatny. Jak radzą sobie z tym wyzwaniem?
Marcowy numer to także w ciekawe pozycje książkowe, które mogą być źródłem wiedzy i świetną zabawą! Profesor Jerzy Bralczyk i profesor Artur Mamcarz w sposób lekki i zabawny podpowiadają, jak mądrze rozmawiać z lekarzem: książka „Zdrowy język” FRAGMENT.
Czy wiecie, że padaczka może dotknąć każdego, niezależnie od wieku? Liczba chorych osób powyżej 65. roku życia stale rośnie. Dlaczego tak się dzieje?
Program „Aktywny Samorząd” 2024 już ogłosił tegoroczne zasady, a już od 1 marca można składać wnioski o dofinansowanie, na przykład na elektryczny wózek inwalidzki. Dofinansowanie może sięgać nawet 27 500 zł! Nie przegapcie okazji i sprawdźcie, jak to zrobić.
W rubryce PSYCHE tym razem psycholog Jadwiga Kwiek porusza kwestię PRZYNALEŻNOŚCI i potrzeby wspólnoty. Co tak naprawdę oznacza przynależność, a co może być jedynie złudzeniem, i jakie to ma znaczenie dla naszego dobrostanu.
Prawo dla seniora
Wraz z otwarciem granic i rosnącą mobilnością, coraz więcej cudzoziemców decyduje się na zakup nieruchomości w Polsce. To także może dotyczyć Was, drodzy seniorzy, którzy rozważają sprzedaż części swojego majątku: domu, działki, etc. Co zatem warto wiedzieć na temat tego procesu?
Rada ds. Polityki Senioralnej na lata 2024-2026, kluczowy organ doradczy ministra ds. polityki senioralnej, zbierze się już 1 marca br., aby odebrać nominacje. Czy chcielibyście poznać pełny skład tego nowego gremium? Zajrzyjcie do marcowego numeru.
Ostrzeżenia dla Czytelników „Gazety Senior”!
W marcowym numerze nie mogliśmy pominąć tematów, które dotyczą Waszego bezpieczeństwa!
Czy kiedykolwiek zostaliście oszukani na Facebooku? Seniorzy są dziś bardzo licznie obecni na tej platformie, co skutkuje pojawieniem się nowych prób oszustwa. Ostatnio pojawiło się oszustwo na ZUS, gdzie fałszywy profil Zakładu podszywał się pod instytucję. Wyjaśniamy, jak działał ten podstępny mechanizm i jak unikać podobnych pułapek!
Ale to nie wszystko! Zdradzamy także szczegóły działań na rzecz bezpieczeństwa seniorów prowadzonej przez PZERiI oraz akcji pn. Znam te numery!, którą opisała dla naszych Czytelników dr Elżbieta Ostrowska.
Podróże życia czekają!
Niezapomniana wyprawa życia: Jesienny Rejs Seniora pełen emocji i niezapomnianych przeżyć. To zaproszenie organizatorzy kierują zarówno do klientów indywidualnych, jak i grup formalnych czy nieformalnych, którzy pragną urozmaicić życie na emeryturze podróżami pełnymi przygód!
A co jeszcze czeka na Was w naszym marcowym numerze? Mnóstwo ciekawych ofert, które pomogą Wam zaplanować kalendarz wakacji oraz dłuższych weekendów!
Otwarte drzwi kina dla wszystkich!
Świat kina staje się coraz bardziej dostępny dla wszystkich. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, kino staje się miejscem bez barier, otwartym dla każdego, niezależnie od indywidualnych potrzeb czy ograniczeń. Kino dba dziś również o dostępność ekonomiczną, bo każdy zasługuje na możliwość uczestnictwa w kulturze bez względu na swój budżet.
Odkrywanie pasji na emeryturze!
Emerytura to nie koniec, ale początek nowych możliwości i odkrywania pasji. W marcowym numerze przyglądamy się, ile nowych wyzwań i radości może wnieść w nasze życie.
Andrzej Wasilewski w artykule pt. „Emerytura, czyli ŻYCIE PO PRACY” rozważa, dokąd nas zabierają nasze pragnienia i pasje, ukazując bogactwo możliwości, jakie przed nami stoją.
Już pewnie wiecie, że chóry są niezwykle istotnym miejscem twórczej i towarzyskiej aktywności seniorów. Andrzej Wiśniewski rozmawiał z prof. dr hab. Iwoną Wiśniewską-Salamon o jej niekonwencjonalnych metodach pracy z seniorami i twórczej prowokacji.
W „Spotkaniu z Pasją” znajdziecie rozmowę Marii Orwat z Barbarą Niesytą o narodzinach pasji do gliny i jej realizacji na emeryturze.
Pasja do niesienia wsparcia, która wzrusza i inspiruje! Czysta radość pomagania towarzyszyła akcji Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku podczas 32. Finału WOŚP: relacja Kazimierza Nawrockiego
Rozruszajmy szare komórki QUIZem!
W marcowym numerze przygotowaliśmy coś specjalnego, aby trochę pobudzić Wasze szare komórki! Tym razem proponujemy QUIZ na ważny i poważny temat: renty wdowiej! Rozwiążcie go sami lub wraz z przyjaciółmi, a może zdobędziecie nowe cenne informacje na temat tego ważnego zagadnienia!
„Gazeta Senior”: Gdzie możesz ją kupić?
Jeśli pragniesz mieć dostęp do aktualnego wydania „Gazety Senior” oraz 11 kolejnych numerów, mamy dla Ciebie świetną propozycję!
Możesz nabyć roczną prenumeratę – cyfrową (za jedyne 48 zł za cały rok za 12 numerów) lub drukowaną (za 108 zł za cały rok za 12 numerów). Porównaj dostępne pakiety prenumeraty klikając TUTAJ i wybierz ten, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.
Jak możesz nabyć prenumeratę „Gazety Senior”? To proste! Możesz to zrobić na dwa sposoby:
- Kupić w naszym sklepie internetowym – kliknij TUTAJ, aby odwiedzić naszą stronę.
- Zamówić, wypełniając formularz – kliknij TUTAJ, aby przejść do formularza zamówienia.
Informacja telefoniczna pod numerem: tel. 533 301 660 (pn-pt w godzinach 9:00-15:00).
Dziękujemy naszym Prenumeratorom za wsparcie! To dzięki Wam możemy regularnie wydawać „Gazetę Senior”, informując i wzmacniając społeczność seniorów.
Nie zwlekaj i już dziś dołącz do grona naszych Czytelników!
- „Gazeta Senior” – styczeń 2025 [01/2025]: Sprawdź, co w numerze! - 18 grudnia, 2024
- Znany aktor Henryk Gołębiewski ofiarą scamu! Jak seniorzy mogą ustrzec się przed internetowym oszustwem? - 16 grudnia, 2024
- Viva Seniorzy! 2024 – wyjątkowe święto Seniorów za nami - 3 grudnia, 2024