Gem, set, mecz, czyli seniorzy na korcie
Walka o każdą piłkę, soczyste uderzenia, bekhendy i forhendy jak 30 lat wcześniej. Seniorzy ze Świnoujścia nie odpuszczają i dwa razy w tygodniu spotykają się na korcie tenisowym, by rozegrać kolejny zacięty mecz, pokłócić się o najmniejszy aut, spotkać się z przyjaciółmi, pogadać, popracować nad stanem swojego zdrowia.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Kilka lat temu grupa zapaleńców – seniorów ze Świnoujścia postanowiła założyć nieformalną sekcję tenisa ziemnego. Grupa liczy ponad dziesięciu zawodników, a powstała z bardzo prozaicznej przyczyny: młodsi zawodnicy odmawiali gry ze seniorami i dlatego postanowiono stworzyć taką „sekcję”. Tenisiści seniorzy to grupa nieformalna, której nikt nie utrzymuje, nie wspiera, nie mają też żadnych ulg przy korzystaniu z kortów. Pomimo tych przeciwności rozgrywają bardzo zacięte pojedynki szczególnie w grach podwójnych, gdyż wsparcie partnera powoduje, że zawodnicy nie muszą dużo biegać po korcie, ale robią to co trzeba, zdobywają kolejny punkt. Jak sami twierdzą: Spotkania treningowe to nie wszystko. Gramy w turniejach w swoich grupach wiekowych, często zdobywając laury. Seniorzy na korcie, zarówno kobiety jak i mężczyźni, to już nie sensacja. Grający sześćdziesięciolatkowie stali się prawie normą. W Świnoujściu trenują też panowie w wieku 75 lat i zupełnie dobrze sobie radzą, grając na kortach ziemnych w różnych warunkach atmosferycznych, dwa, a nawet trzy razy w tygodniu po 2 godziny. Koniec sezonu letniego nie oznacza „zawieszenia rakiet na kołkach”. Od jesieni przenoszą się do hali, gdzie grają całą jesień i zimę, by na wiosnę wyjść ponownie na kort, powalczyć o wygraną, pocieszyć się słońcem i piękną pogodą. Aby docenić tę różnorodność wiekową w Świnoujściu odbywa się turniej tenisowy „Babolata”, gdzie jedną z grup wiekowych jest kategoria 80+. To bardzo ciekawe pojedynki, które często kończą się słowami „pamiętaj, Stasiu, za dwa lata jak złapię formę, to cię pokonam”.
Pieniądze na sprzęt, a nie leki
Stworzenie sekcji to również bardzo cenna inicjatywa prozdrowotna. Tenis jest trudną dyscypliną sportu – wymaga koordynacji ruchowej, siły, kondycji, szybkości i refleksu. W trakcie gry starsi zawodnicy trenują też pamięć, gdyż liczenie punktów w tenisie ziemnym jest dość skomplikowane i zapamiętanie po dwóch godzinach gry wyniku, i to w poszczególnych gemach i setach, wymaga sporego wysiłku intelektualnego. Tenis to nie tylko gra, to też sposób na życie. Świeże powietrze, spotkania z przyjaciółmi, rywalizacja na korcie powodują, że seniorzy czują się młodo, są sprawni i mniej pieniędzy wydają na leki, kupując za to sprzęt i akcesoria do gry.
Seniorze, ćwicz w domu, to proste! Pomoże Ci program AKTYWNY SENIOR W DOMU
- Sąsiedzka pomoc: lepszy sąsiad bliski niż brat daleki [POMOC SĄSIEDZKA DLA OSÓB STARSZYCH] - 14 października, 2024
- SANATORIUM: fakty i mity [REPORTAŻ SENIORA] - 20 czerwca, 2024
- Chcę być kochana — Jolanta Janus w filmie „Lekcja miłości” [VIDEO] - 14 lutego, 2023