Geriatria i pielęgniarstwo geriatryczne
Geriatria jest jedną z dziedzin medycyny, która zajmuje się leczeniem chorób, które wynikają ze starzenia się organizmu ludzkiego oraz poszukiwaniem możliwych form terapii i profilaktyki dla osób starszych. Choroby wieku podeszłego wymagają od lekarzy kilku specjalistycznych cech, posiadania odpowiedniej wiedzy oraz uprawnień. Tak zwany pacjent geriatryczny potrzebuje nie tylko szybkiego i właściwego zdiagnozowania dręczących go dolegliwości, ale również opieki i skutecznego leczenia. Czym właściwie zajmuje się dziedzina geriatrii i czego można oczekiwać od specjalisty – geriatry?
Spis Treści
Jakie choroby u seniorów leczy geriatra?
Geriatra trudni się wieloma chorobami, które najczęściej dotykają osoby starsze – tymi, które dotyczą układu ruchu oraz krążenia, takimi jak cukrzyca, nadciśnienie, bóle kręgosłupa, stawów czy osteoporoza; chorobami układu nerwowego oraz psychicznymi (depresja starcza i inne odłamy depresji, demencja, majaczenie, otępienie). Oprócz tego leczy zaburzenia odżywiania, nietrzymanie moczu czy zespół Alzheimera.
Czym zajmuje się lekarz geriatra?
U starszej osoby może występować cały szereg problemów zdrowotnych, z którymi jest w stanie poradzić sobie jedynie odpowiednio wykwalifikowany specjalista. Najczęściej geriatrzy są z zawodu lekarzami rodzinnymi lub posiadającymi specjalizację z chorób wewnętrznych.
Geriatra kolejno: przeprowadza wywiad lekarski i zleca wykonanie podstawowych badań, aby szczegółowo poznać stan pacjenta i wstępnie go zdiagnozować. Oprócz tego może także zlecić badania obrazowe i laboratoryjne – w celu profilaktycznym lub diagnostycznym. Specjaliści takiego rodzaju bardzo często współpracują z licznymi instytucjami, które opiekują się osobami starszymi, cierpiącymi na nieuleczalne choroby. Ich zadaniem jest także kierowanie pacjentów na leczenie sanatoryjne czy uzdrowiskowe. Mogą również przepisać leki czy skierować na zabiegi a poza tym udzielać wskazówek profilaktycznych, dotyczących danego schorzenia.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru lekarzy geriatrów? Jak wybrać dobrego lekarza dla osób w podeszłym wieku?
Dla zdrowia starszego pacjenta, który zgłosi się do poradni geriatrycznej bardzo ważne jest właściwe podejście nie tylko do najczęściej wymagających szybkiej interwencji kłopotów zdrowotnych, ale również do człowieka. Odpowiednie przygotowanie medyczne musi jednocześnie iść w parze z chęcią pomocy w leczeniu, nierzadko cierpliwym wytłumaczeniem podejmowanych działań, które mają na celu nie tylko postawić właściwą diagnozę, ale też zapewnić choremu w podeszłym wieku stosowną opiekę i badania, co pomoże rozwiązać wszelkie problemy w ramach leczenia. Opieka geriatryczna – aby była skuteczna i zapewniona na najwyższym poziomie – wymaga bardzo przemyślanej decyzji. Seniorzy raczej nie poruszają się płynnie po Internecie – w związku z czym, jeśli zamierzasz powierzyć leczenie Babci, Dziadka, Mamy czy Taty lekarzom specjalizującym się w tej dziedzinie – to na Tobie spoczywa odpowiedzialność za właściwy research. Kiedy należy szukać najlepszych specjalistów, warto poświęcić na niego nieco czasu i nakładu pracy. Pomocne może okazać się sprawdzenie opinii w licznych, dostępnych publicznie rankingach lekarskich lub zadanie zapytania na lokalnej grupie. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze jest także porozmawiać z lekarzem osobiście i upewnić się jakie ma podejście do starszych chorych, czy leczy dręczące seniora zaburzenia i problemy geriatryczne i czy ceni życia pacjentów tak bardzo jak swoje własne – aby finalnie nie okazało się, że konsultacja sprowadzi się do zapisania leków na recepcie.
Artykuł partnerski