Greckie ruiny. Czy warto podziwiać?
Greckie ruiny to atrakcja każdej wycieczki, do Turcji, Grecji, Włoch. Oczywiście można też zobaczyć inne ciekawe miejsca, ale ruiny zawsze są w programie.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Skąd takie zainteresowanie oglądaniem stosiku kamieni? Poukładane, lub rozrzucone w terenie, ogrodzone lub nie, ale na pewno opisane są atrakcja turystyczną.
Spis Treści
Atrakcja turystyczna
Lokalne samorządy dbają o to, by turysta oprócz błogiego leniuchowania na leżaku przy hotelowym basenie mógł również zrobić sobie selfi z ruiną w tle.
Można jeszcze zrozumieć historyków, którzy niczym miłośnicy malarstwa potrafią przemierzać tysiące kilometrów, bo chcą zobaczyć na miejscu ruiny, o których wyczytali w mądrych książkach. Samemu przekonać się jak to mogło wyglądać, stworzyć sobie miraż z tamtych odległych wieków.
Jednak dla większości turystów i wczasowiczów ruiny to tylko tło do i pretekst, by zobaczyć trochę inne krajobrazy. Archeolodzy już dawno przekopali, wzdłuż i wszerz wydobyli wszystko, co cenne i schowali w muzeum. Na miejscu pozostały resztki posągów produkowanych masowo, czasami rozsypujące się posadzki.
Rabusie grobów
Pierwszymi, którzy doszli do wniosku, że dobro zakopane w ziemi nie powinno się marnować byli rabusie grobów. Bogate pochówki przy każdym rozprzężeniu w społeczeństwie były rozkopywane w celu obrabowania z drogocennych przedmiotów. Dary grobowe wykopane z ziemi z dumą przechowywali bogaci i chwalili się tymi rzadkimi przedmiotami.
Greckie ruiny
Greckie budynki bogate w mozaiki były odzierane z ozdób przez Rzymian. Wprawdzie Grecy zdominowali kulturowo Imperium Rzymskie, ale to właściwie to Grecy byli sprowadzeni do roli niewolników.
W późniejszych wiekach także każdy podbój kończył się rabowaniem i niszczeniem. Stąd w różnych muzeach świata zobaczycie mozaiki i rzeźby z okresu hellenistycznego. A w Grecji zostały greckie ruiny.
Współczesność
Kiedy na początku wieku pary nastała możliwość trochę szybszego przemieszczania się nastała również moda na wykopaliska. I tak mamy do dziś. Co jakiś czas słyszymy, że odkryto, a to pochówki kultury łużyckiej w Polsce, a to jakieś zapomniane miasto w Grecji.
Jaką mamy korzyść z tej wiedzy, jak kiedyś ozdabiano przedmioty codziennego użytku, jak wyrabiano ozdoby, czy jak wytapiano metale? Oprócz zaspokojenia ciekawości, żadną. To najwyżej temat do rozmowy, kiedy skończą się inne codzienne tematy.
A grób Agamemnona naprawdę imponuje, choć wcale nie wiadomo na pewno, dla kogo ta budowla została wzniesiona i jak udało się obrobić kamień, tak że pomimo trzęsień ziemi konstrukcja wciąż trwa.
Olimpia, to tam odbywały się igrzyska. Ruszyła sztafeta z ogniem olimpijskim!
- Królowa Śniegu, premiera w Operze Wrocławskiej - 16 grudnia, 2024
- Premiera w Pantomimie. „STADO. W środku jesteśmy baśnią” - 7 grudnia, 2024
- We Wrocławiu „Miasto z piernika” i jarmark - 30 listopada, 2024