Ile pieniędzy wydajemy na emerytury? [felieton]
Czy to ciekawe ile pieniędzy, my jako państwo, wydajemy na emerytury? Oczywiście takie publikacje znajdziecie na stronach Głównego Urzędu Statystycznego i naszego ulubionego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przy okazji dowiecie się, ilu jest w Polsce emerytów.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Wielki wór z pieniędzmi
W budżecie państwa są takie wydatki, które dominują. To wydatki na emerytów i na młodzież. Oświata, służba zdrowia i emeryci zdominowali budżet. Dlatego, gdy brakuje pieniędzy na zabawki dla generałów to najłatwiej zabrać emerytom. Emeryci często już lekko wycofani, nawet się nie zorientują. W Polsce emerytury i renty pobiera około 10 milionów osób. To sporo. Kiedy każdemu emerytowi zabierzemy w ciągu roku 100 złotych, to dostaniemy już miliard oszczędności. Będzie można za to kupić prawie osiemnaście nowych czołgów prosto z Korei. A 100 złotych rocznie to dla emeryta kwota niemal niezauważalna, to tylko 8 złotych i 34 grosze miesięcznie. Inaczej dwa piwa miesięcznie mniej.
Emeryci płacą podatki
Gdyby nie było emerytów, to gospodarce groziłby katastrofa. Wyobrażacie sobie, że nagle z dnia na dzień 10 milionów ludzi przestaje kupować. Możliwe, że emeryci kupują mniej, że żyją skromniej, ale cały czas gdzieś mieszkają, zużywają prąd i gaz, jeżdżą samochodami, jedzą i dość często korzystają ze służby zdrowia. To dzięki emerytom potrzebne są miejsca pracy dla wielu milionów pracowników.
Smycz
Rząd trzyma emerytów dość krótko na finansowej smyczy. Są nieliczne wyjątki, ale większość emerytów musi uważać, jak wydaje swoje zasiłki. Gdy nagle podskoczą ceny, jak w 2022 roku i teraz, to rząd coś dorzuci, a to na węgiel, a to na prąd. Lepiej nie narzekać, smycz jest trzymana krótko przy pysku. Oczywiście przed wyborami usłyszycie słodkie słówka i pełne miłości frazesy skierowane do emerytów. Może nawet kilka groszy zostanie obiecane tak jak słynna „kiełbasa wyborcza” w czasach PRL-u. Czy smycz i kiełbasa to sposób na utrzymanie się przy władzy? Zobaczymy jesienią.
Emerytury straciły na wartości
Kiedy w wieku 65 lat przechodzisz na emeryturę, to ZUS wylicza ci z tabeli, ile jeszcze lat będziesz żył. Średnio wychodzi tak około 200 miesięcy, czyli ponad 16 lat. Zatem i twoje zgromadzone składki są dzielone przez taką ilość miesięcy. Umrzesz wcześniej twoja strata. Umrzesz później, straci ZUS? Nie, ZUS nie może stracić, bo przecież nie zarabia. ZUS tylko przekłada pieniądze. Jak brakuje na wypłaty zasiłków, to rząd dokłada z innych podatków. Ale przecież jak inflacja jest tak wysoka jak teraz, to emerytury tracą na wartości szybciej. No i co z tego. Państwo gwarantuje, że swoich emerytów nie będzie utylizowało, tylko zapewni im minimum socjalne.
Większość emerytów
Zdecydowana większość emerytów w Polsce pobiera emerytury poniżej przeciętnej. Przeciętna emerytura to teraz około 2800 złotych. Emerytów, którzy otrzymują zasiłek do tej kwoty, jest ponad 70%. I ta grupa emerytów po każdej waloryzacji jest coraz uboższa, wręcz biednieje. Mieszkają najczęściej w spółdzielczych blokach i kupują w Biedronce. To obszary narastającej biedy. Oczywiście nie tylko w Polsce są biedni emeryci. Ale problemem jest skala zjawiska. To około jedna czwarta populacji Polski. Dlatego rząd musi to rozwiązać. Nie wystarczą doraźne zapomogi, a to na węgiel, a to na żywność.
Zatem, ile wydajemy na emerytury
W 2019 było to ponad 245 miliardów złotych. W 2020 ponad 265,5 miliarda złotych. W 2021 r. wydatki na świadczenia pieniężne z FUS wyniosły ogółem 277,286 miliardów złotych.
To oficjalne dane, które znajdziecie w corocznej informacji statystycznej GUS TUTAJ.
A ile wydają państwa w Unii Europejskiej na emerytury?
Przeczytacie o tym pod tym linkiem TUTAJ. Zatem nie wyglądamy najgorzej, jeśli chodzi o udział emerytur w PKB. Jednak przy stosunkowo niskim PKB, realna ilość pieniędzy na emerytury nie powala. Emeryci w wielu państwach mają zdecydowanie lepiej.
Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera
Zobacz również:
- Masowe wymieranie zwierząt - 27 października, 2024
- Gobeliny z Branic - 6 października, 2024
- Lwice wybrały samochód - 9 sierpnia, 2024