Inhalacje solankowe Solą Bocheńską w domu. Jak to działa?

Inhalacje solankowe Solą Bocheńską w domu. Jak to działa?

Każdego dnia Twoje drogi oddechowe narażone są na liczne zagrożenia. Związane są one z otaczającym nas środowiskiem oraz współczesnym trybem życia.  Stres, przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, zanieczyszczone powietrzem, brak ruchu… wszystko to wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie.  Warto zapewnić organizmowi wartościowe wsparcie. Inhalacje solankowe to naturalny sposób oczyszczania i terapii dróg oddechowych, sprawdzony od pokoleń w uzdrowiskach oraz indywidualnych kuracjach domowych. Dowiedz się, jak to zrobić!

Działania inhalacji solankowych na organizm człowieka następuje poprzez wprowadzanie do dróg oddechowych solanki lub roztworu soli w postaci aerozolu, czyli cząstek cieczy o różnej wielkości rozproszonej w powietrzu. Do inhalacji solankowych stosuje się roztwory hipotoniczne do 8 g (1 łyżka stołowa) soli na litr wody lub izo- względnie hipertoniczne do 30 g (trzy łyżki stołowe) soli na litr wody. Solanki hipertoniczne wywołują intensywniejsze przekrwienie błony śluzowej dróg oddechowych, a w konsekwencji silniejsze działanie. Inhalacje solankowe zaleca się wykonywać codziennie przez 10-15 dni. Przez 15 minut trwania zabiegu podaje się ok. 200 ml roztworu o temp. 30-37 stopni.

Inhalacje można też wykonywać wdychając opary soli rozpuszczonej w ciepłej wodzie lub podczas terapeutycznej kąpieli solankowej. Spędzając czas w ciepłej kąpieli wdychasz wartościową, bogatą w związki jodu parującą solankę bocheńską. Inhalacja ta przyspiesza oczyszczanie dróg oddechowych i hamuje procesy zapalne. Jod przez pęcherzyki płucne dostaje się do krwiobiegu, uzupełniając niedobory tego wartościowego pierwiastka. Wystarczy zanurzyć się w ciepłej kąpieli, aby nasz oddech uspokoił się i pogłębił.

Zabieg można także wykonywać przy pomocy specjalistycznych urządzeń – inhalatorów. Są one ogólnie dostępne, a ich koszt waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Jak to działa?

Solanka wprowadzona do narządu oddechowego w postaci aerozolu działa na dużą powierzchnię oskrzeli i pęcherzyków płucnych. Jest to działanie miejscowe (głównie), ale również ogólne, ponieważ tą drogą w znacznym stopniu mogą być wchłaniane składniki aerozolu i przenikać do krwiobiegu. Pierwszym efektem wprowadzenia solanki tą drogą jest działanie wykrztuśne. Jednocześnie następuje pobudzenie wydzielania gruczołów błony śluzowej dróg oddechowych i rozrzedzenie wydzieliny, a następnie jej usunięcie przez wykrztuszenie. Uzyskuje się w ten sposób pożądane w stanach zapalnych oczyszczenie dróg oddechowych. Równocześnie następują inne reakcje biochemiczne spowodowane oddziaływaniem jonów wapnia i magnezu oraz jodków i bromków. Ich efektem jest hamowanie stanów zapalnych i namnażania bakterii. Podczas inhalacji rozrzedzeniu ulega śluz zalegający w drogach oddechowych. Roztwór soli jodowo-bromowej działa przeciwzapalnie i antyseptycznie. Związki jodu mogą wpływać na gruczoł tarczycowy.

Przeciwwskazaniem do stosowania zabiegu są ostre stany zapalne dróg oddechowych oraz zdiagnozowana nadczynność tarczycy.

Sól dostępna jest w aptekach i sklepach zielarsko-medycznych na terenie całego kraju oraz na: www.salcosklep.pl

W kolejnym odcinku dowiemy się, jak przygotować kąpiele w soli bocheńskiej we własnej wannie. 

Artykuł sponsorowany

Może Cię również zainteresować: 

Tradycyjna Sól Bocheńska – dla kogo polecana?

Kąpiele w SOLI BOCHEŃSKIEJ Salco

 

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds