Jak doświadczenie życiowe może pomóc zdobyć pracę seniorom?
Starsze osoby często boją się podejmować ryzyka rezygnacji z niesatysfakcjonującej posady. Niekiedy wydaje im się, że nie ma już dla nich miejsca na rynku pracy. Główną rolę grają teraz młodzi, sprawni i dynamiczni ludzie, więc seniorzy czują się wykluczeni i niepotrzebni. Czy ich obawy są słuszne? Czy faktycznie, będąc osobą starszą, trudno jest znaleźć pracę? Jakie wyzwania stoją przed seniorami, którzy chcą pozostać aktywni zawodowo? Jak mogą wykorzystać swoje doświadczenie i mądrość życiową w poszukiwaniu nowego zajęcia? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.
Materiał reklamowy Jobseeker
Spis Treści
Wyzwania stojące przed seniorami poszukującymi pracy
Nasze społeczeństwo się starzeje, żyjemy coraz dłużej. Teraźniejsi seniorzy diametralnie różnią się od swoich rówieśników sprzed lat. Kiedyś osoba w wieku 60 lat od dawna nie pracowała, zajmowała się wnukami lub była kiepskiego zdrowia. Dziś sześćdziesięciolatek to najczęściej osoba aktywna, pełna werwy i chęci do życia. Mimo swojego zapału osoby starsze mają spore problemy w znalezieniu pracy. Jakie są najczęstsze wyzwania czyhające na seniorów?
Nowe metody szukania zatrudnienia
Osoba, która przepracowała 20 lat w jednej firmie, musi mieć świadomość, że sposoby poszukiwania pracy diametralnie się zmieniły. To może stanowić problem, ponieważ w urzędach pracy często brakuje ofert dla seniorów. Ogłoszenia głównie umieszczane są w internecie i trzeba wiedzieć, gdzie ich szukać oraz jak na nie odpowiedzieć.
Brak wiary w siebie
Przede wszystkim, seniorzy czują się niepewnie ze względu na dynamiczny rozwój rynku pracy. Nowe, nieznane dotychczas zawody, wszechobecność technologii oraz ciągły pęd za rozwojem mogą przestraszyć osoby starsze, które są bardziej stateczne i nieprzyzwyczajone do zmian.
Duża konkurencja
Seniorzy muszą liczyć się z istnieniem ogromnej konkurencji, jaką są osoby młodsze. Nowe pokolenia charakteryzują się dużą zaradnością, dynamiką i odwagą. Często mają wyższe wykształcenie, posługują się wieloma językami i są biegli technologicznie. Ostatecznie jednak to od seniorów zależy, czy podejmą wyzwanie konfrontacji, odniosą sukces i zdobędą zatrudnienie.
Problemy zdrowotne
Nie jest tajemnicą, że z wiekiem często podupadamy na zdrowiu. Różnorodne schorzenia wieku podeszłego mogą skutecznie wykluczyć seniorów z życia zawodowego. Jednak wiemy także, że stan zdrowia jest kwestią bardzo indywidualną, więc nie można generalizować tego aspektu. Należy zwrócić uwagę na to, że młodzi również chorują, poza tym często korzystają ze zwolnień na przykład z powodu choroby dziecka.
Brak kompetencji
Nie da się ukryć, że osoba, która rozpoczynała pracę 20 lat temu, uczyła się zupełnie innych rzeczy i umiejętności niż te, które są cenione teraz. Będąc jednak szczerym, każdy nowy pracownik, niezależnie od wieku, musi nauczyć się specyfiki nowego miejsca pracy i nowych obowiązków.
Curriculum vitae seniora
Niegdyś na porządku dziennym było przepracowanie dziesiątek lat w jednym zakładzie pracy. Dlatego osoba starsza może mieć trudność z samym procesem poszukiwania nowego zatrudnienia. Przede wszystkim senior musi skupić swoją uwagę na stworzeniu atrakcyjnego CV oraz listu motywacyjnego. Wbrew pozorom, nie jest to trudne zadanie, ponieważ wiekowe osoby posiadają wiele cennych dla pracodawców cech, których brakuje młodym ludziom.
Uniwersalne cechy seniora w CV i liście motywacyjnym
Osoba starsza, której wydaje się, że nie ma nic do zaoferowania w swoim curriculum vitae po przepracowaniu kilkunastu lat w jednym zakładzie, jest w dużym błędzie. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu życiowemu seniorzy mają cechy i umiejętności, które docenią pracodawcy. Aby zademonstrować wartość, jaką seniorzy wnoszą na rynek pracy, należy podkreślić ich dotychczasowe osiągnięcia, umiejętność rozwiązywania problemów i zdolności adaptacyjne. Co jeszcze jest atutem, którym może pochwalić się senior, tworząc swój list motywacyjny?
Przywiązanie do miejsca pracy
Dawniej praca dla jednego pracodawcy przez dziesiątki lat była czymś zwyczajnym. Częste było też pracowanie w jednej firmie od początku kariery aż do emerytury. W związku z tym starsze pokolenie bardziej przywiązuje się do swojego miejsca pracy, jest bardziej lojalne niż młodsi pracownicy. Jest to ogromny atut w czasach, gdy młode osoby bez większego problemu zmieniają pracodawców. Wiąże się to z dużą rotacją nowych osób, co jest uciążliwe dla pracodawcy, który jest zmuszony kolejny raz rozpoczynać wdrażanie pracownika. Dlatego zatrudnienie starszego pracownika, który przywiązuje się do miejsca pracy, może okazać się najkorzystniejszym dla przedsiębiorcy rozwiązaniem.
Wieloletnie doświadczenie
Seniorzy, dzięki wieloletniemu doświadczeniu, zarówno życiowemu, jak i w pracy, mogą okazać się cennymi pracownikami. Przeżyli już tak wiele, że niejednokrotnie potrafią znaleźć wyjście z każdej sytuacji. Osoby starsze rozwiążą niejeden problem, któremu może nie podołać młodszy kolega z pracy. Mają szerokie spojrzenie na różne kryzysowe sytuacje oraz potrafią przeprowadzić konstruktywną dyskusję. Bardzo cennym i produktywnym modelem jest zespół prowadzony na zasadzie „uczeń i mistrz”, w którym młodszy i starszy pracownik czerpią od siebie nawzajem.
Dojrzałość i stabilizacja życiowa
Seniorzy posiadają już dorosłe, odchowane dzieci, które mają własne rodziny i żyją własnym życiem, co wiąże się z tym, że mają o wiele mniej obowiązków niż ich młodsi konkurenci. Dzięki temu chętniej poświęcają się pracy, są mniej zmęczeni i zabiegani. Mogą w pełni oddać się zadaniom stawianym przez pracodawcę, są bardziej elastyczni i łatwiej dostosowują się do wymogów. Praca jest dla nich często sposobem na samorealizację i odzyskanie sensu życia. Dzięki temu czują się dalej potrzebni i wartościowi. Z racji wieku cechują się także dojrzałością i poważnym podejściem do powierzonych zasad.
Podsumowanie
Jeszcze niedawno pracodawcy wzbraniali się przed przyjmowaniem do pracy osób starszych. Obecnie sytuacja się zmieniła i firmy coraz częściej decydują się na zatrudnianie seniorów i tworzenie zespołów „uczeń i mistrz”. Dzięki swojemu wiekowi, seniorzy mają ogromną wiedzę i doświadczenie. Cechują się opanowaniem i zdolnością rozwiązywania problemów. Chcąc zmienić stanowisko lub wrócić do zawodu po latach, osoby starsze powinny podkreślić atuty, jakie daje im ich wiek i doświadczenie. Tworząc unikatowe CV, którym nie może pochwalić się żaden z młodszych konkurentów, mają szansę zdobyć zaufanie pracodawcy.