Jak podróżują polscy seniorzy?

Polscy seniorzy chętnie podróżują – taki wniosek można wysnuć z raportu „Jak podróżują Polacy?” Agencji Badania Rynku i Opinii SW RESEARCH. Co czwarty senior wybrał się na urlop w ciągu ostatnich 6 miesięcy i blisko co trzeci w ciągu ostatniego roku!

Reklama Reklama Amplifon

Jak podróżują polscy seniorzy

Główną motywacją osób starszych była potrzeba odpoczynku (68,9%) i zmiany otoczenia (41%), a co czwarty chciał w ten sposób oderwać się od problemów i obowiązków. Seniorzy mają sporo obowiązków, od opieki nad starszymi i młodszymi pokoleniami, po aktywności, jak klub seniora i uniwersytety trzeciego wieku, które sami sobie ordynują. A wielu ludziom się wydaje, że seniorzy, w szczególności emeryci, odpoczywają cały czas.

Preferowane kierunki
Preferencje młodszych i starszych roczników niespecjalnie się różnią. Odpowiednio 45,6% i 42,9% odpoczywało za granicą, a 72,5% i 76,9% w Polsce. Październik, luty i marzec cieszą się wśród seniorów największą popularnością.
Z kierunków zagranicznych seniorzy najchętniej wybierają Chorwację, a następnie Grecję, z kolei praktycznie znikome zainteresowanie wykazują Egiptem. W sezonie zimowym aż 40,3% osób wybrało ciepłą Hiszpanię. Ludzie dojrzali, jak pokazały badania, nie boją się braku znajomości języków obcych i dużo rzadziej obawiają się o swoje bezpieczeństwo podczas urlopu za granicą.
W Polsce seniorzy stawiają na morze i trochę częściej niż pozostałe grupy wiekowe na wypoczynek w górach. Mazury i polskie miasta to dalsze wybory. O urlopie w Polsce decyduje, podobnie jak w innych grupach wiekowych, bliska odległość, niższy koszt i, co ciekawe, lokalne jedzenie – to ważne dla 17,6% respondentów. Zagraniczny urlop kusi seniorów przede wszystkim możliwością poznania nowych kultur oraz dobrym jedzeniem. Gwarancja pogody nie jest aż tak istotna, seniorzy z reguły preferują łagodniejsze temperatury.
Na urlopie tylko 1% seniorów jest zainteresowanych nocnym życiem, za to chętnie spacerują i uczestniczą w pieszych wycieczkach. Przy rezerwacji noclegu nie są dla nich ważne atrakcje dla dzieci, co oznacza, że nieczęsto podróżują z wnukami. Trochę rzadziej korzystają z usług biur podróży niż młodsze roczniki, organizując wyjazd samodzielnie, odpowiednio 12,8 do 9,3%. Jeżeli decydują się na skorzystanie z biura podróżny, to co czwarty senior wyjedzie z lokalnym biurem lub postawi np. na TUI Poland czy Neckermann’a.

Internet
Polecenia i oceny w Internecie mają mniejsze znaczenie dla podjęcia decyzji niż w innych grupach wiekowych. W ogóle seniorzy w mniejszym stopniu korzystają z Internetu przy organizacji wyjazdu niż młodsze roczniki. Rzadziej rezerwują nocleg czy transport online, dwa razy częściej niż młodsi deklarują „nie korzystam z Internetu przy organizacji urlopu”. Jeżeli korzystają, to najczęściej dokonują rezerwacji bezpośredniej na stronie hotelu lub pensjonatu (aż 73,1% pytanych), praktycznie nie sięgają po rozwiązania typu Airbnb.pl, sporadycznie korzystają z booking.com.

Transport
Na wakacje za granicę polecą samolotem najprawdopodobniej z liniami Ryanair, ale warto zaznaczyć, że częściej niż inne grupy wybiorą autokar (blisko 1/3). Co zaskakujące seniorzy chyba nie wiedzą, że pociągi PKP InterCity, EuroCity kursują za granicę, ponieważ praktycznie nie mają wskazań jako środek transportu w zestawieniu do wysokich wskaźników, 60% i 34,5% w innych grupach. Za to równie chętnie wybiorą autokar jako środek transportu na urlop w Polsce i aż 60% głosów padło na PKS. Najwyższy wskaźnik w badaniach osiągnął jednak własny samochód jako środek transportu na urlop w kraju.

Bez ubezpieczenia ani rusz
Dojrzali turyści są bardziej przezorni, częściej wykupują ubezpieczenia i decydują się na zakres szerszy niż podstawowy np. kosztów leczenia czy assistance, za to mniej interesuje ich ubezpieczenie bagażu. Wiek i doświadczenie życiowe sprawiają, że seniorzy przedkładają zdrowie nad rzeczy materialne.
Senior urlop finansuje z oszczędności, aż 72,4% wybrało takie rozwiązanie. Mimo skromnych emerytur zdolności zarządzania domowym budżetem polscy seniorzy opanowali do perfekcji. A chęć podróżowania jest u nich zdecydowania wyższa niż np. u bogatych skandynawskich kolegów.


Badanie zostało zrealizowane w dniach 23.07-25.07.2018 przez SW RESEARCH Agencję Badania Rynku i Opinii metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 831 ankiet z respondentami w wieku 16+. Dodatkowo pod uwagę wzięto takie zmienne jak: płeć, wiek, wykształcenie, dochód netto i klasa wielkości miejsca zamieszkania. W powyższym artykule seniorem określamy osoby 55+.

fot. Fotolia

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds