Jak leczyć nerwicę lekową z napadami paniki?

Jak leczyć nerwicę lekową z napadami paniki?

Strach jest naturalnym stanem, w którym może się znaleźć człowiek. Wszystkie emocje człowieka są naturalne. Wszystkie pełnią też określone funkcje. Strach, choć nieprzyjemny w odbiorze, ma jedno, podstawowe zadanie – ochraniać Cię. Strach ratuje życie, motywuje do wytężonego działania, które ma na celu właśnie ratunek, a także ostrzega przed nadchodzącym niebezpieczeństwem. To wszystko bardzo ważne. A co jeśli strach odczuwasz ciągle, nawet bez powodu? Wtedy to może być nerwica lękowa. Czytaj dalej!

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Czym jest nerwica lękowa?

Nerwica lękowa to dawna nazwa na zaburzenia lękowe. Dzisiaj nadal jeszcze bywa używanym określeniem, jednak najczęściej w języku potocznym. Nerwica lękowa to zaburzenie, które nakazuje odczuwać ciągły strach, niepokój i wewnętrzne napięcie, nawet jeśli nie istnieje absolutnie żaden powód do tego stanu rzeczy i wszystko w Twoim życiu układa się bardzo dobrze.

Sytuacja, w której to właśnie lęk zaczyna rządzić Twoim życiem, nie chce odpuścić i nie pozwala czerpać pełni satysfakcji z codzienności, która Cię otacza – to wszystko bardzo niebezpieczna sytuacja. Nie lekceważ tego. Ciągłe życie w strachu nigdy nie jest czymś dobrym. Taki stan rzeczy bardzo negatywnie oddziałuje zarówno na Ciebie, jak i na Twoje otoczenie.

Jeśli czujesz, że ciągle się zamartwiasz, nie możesz spać, Twój mózg ciągle produkuje najczarniejsze z czarnych scenariuszy i ciągle wypatrujesz najgorszego, nawet jeśli Twoje życie układa się po Twojej myśli, jeśli ciągle czekasz na niebezpieczeństwo i jesteś pewien, że ono nadciąga, jeśli nie umiesz się zrelaksować i wypocząć – być może właśnie cierpisz na nerwicę lękową.

Zaburzenia lękowe z napadami paniki – czym są?

Nerwica lękowa to określenie na zespół lęku uogólnionego. Jednak pod mianem nerwicy lękowej – czy ściślej mówiąc, różnorodnych zaburzeń lękowych – kryje się o wiele więcej. Jednym z przykładowych zaburzeń takiego rodzaju jest nerwica lękowa z napadami paniki.

W takich sytuacjach osoba nimi dotknięta czuje silny napad paniki. Coś, nad czym nie może panować. Napad paniki jest bardzo silnym, intensywnym przeżyciem. Wiele osób, które musi się z tym mierzyć opisuje go wręcz jako umieranie. Myśli o śmierci są zresztą w takich przypadkach dość częste.

Napady paniki mogą pojawić się w każdym momencie. Nie sposób ich ani zaplanować, ani przewidzieć. Dlatego osoby, które muszą się z nimi mierzyć, bardzo często boją się wychodzić w miejsca publiczne, w których przebywa dużo osób. Izolują się, wstydząc swojej przypadłości. Silne są w nich też obawy, że w tłumie nikt nie zauważy ich stanu i nie udzieli pomocy.

Strach przed tym, że znowu pojawi się silny atak paniki sam w sobie też potrafi być paraliżujący i uniemożliwiać osobom cierpiącym na to zaburzenie codzienne funkcjonowanie.

Objawy zaburzeń lękowych z napadami paniki

Zaburzenia lękowe z napadami paniki są bardzo intensywnym przeżyciem. Osoby, które doświadczają go po raz pierwszy lub są pierwszy raz świadkami takiego ataku u innej osoby muszą mierzyć się z naprawdę sporym wyzwaniem. A jak objawia się nerwica lękowa z napadami paniki? Pojawia się:

  • Drżenie rąk
  • Kołatanie serca
  • Ból w klatce piersiowej
  • Duszności
  • Problemy z oddychaniem
  • Hiperwentylacja
  • Uderzające uczucie gorąca
  • Zimne poty
  • Nudności
  • Oszołomienie
  • Suchość w ustach
  • Silne przerażenie
  • Utrata kontroli
  • Silny strach przed szaleństwem
  • Silny strach przed śmiercią
  • Depersonalizacja
  • Derealizacja

Napad paniki pojawia się nagle, znienacka. Nie można tego kontrolować. Cały atak może trwać nawet kilkadziesiąt minut i więcej, choć najwyższy punkt paniki trwa zazwyczaj od pięciu do dwudziestu minut. Z kolei pełne uspokojenie się może być kwestią nawet kilku godzin.

Leczenie nerwicy lękowej z napadami paniki

Bez wątpienia ataki paniki potrafią znacząco obniżyć komfort życia, mogą też wyzwolić inne zaburzenia – w tym tak groźną przecież depresję, prowadzić do obniżenia samooceny, poczucia winy, silnego wstydu i izolacji od ludzi. Dlatego należy je leczyć.

Leczenie nerwicy lękowej to zadanie dla specjalistów. Stosowana bywa farmakoterapia – zwłaszcza, gdy lęk jest zbyt silny i nie pozwala podjąć odpowiedniego leczenia, bo zmusza człowieka do tego, by pozostawał w domu i nie podejmował żadnych aktywności. Dobieraniem i przepisywaniem leków zajmuje się psychoterapia.

W przypadku jakichkolwiek zaburzeń lękowych jednak – w tym nerwicy lękowej z napadami paniki – najlepsze efekty przynosi psychoterapia. To ona pozwala dotrzeć do samego sedna problemu i poradzić sobie z nim u źródła. W ten sposób uporasz się nie tylko z objawami zaburzeń lękowych, ale też z ich przyczynami. A dzięki temu będziesz wolny od problemu także w przyszłości. Potrzebujesz więcej informacji na temat zaburzeń lękowych? Zajrzyj tutaj: https://psychoterapiacotam.pl

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds