Pieniądze do wzięcia w ZUS czekają. Niewiele osób o tym wie. Jak odzyskać pieniądze z OFE po zmarłym [Poradnik]

Pieniądze do wzięcia w ZUS czekają. Niewiele osób o tym wie. Jak odzyskać pieniądze z OFE po zmarłym [Poradnik]

Specjaliści informują, że na subkontach ZUS zostały zgromadzone środki o wysokości ponad 500 mld zł. Te pieniądze należą do wszystkich, którzy dołączyli do Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE). Niestety, większość Polaków nie pamięta, że te środki zgodnie z prawem podlegają dziedziczeniu. Według danych ZUS od początku roku 2022 do końca sierpnia wypłacono tylko 516 mln zł spadkobiercom zmarłych. Co zrobić, by odzyskać pieniądze z OFE po zmarłym i jak wygląda cały proces?

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Kto ma pieniądze w OFE?

Reklama Reklama Amplifon

Osoby, które są członkami Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE), posiadają swoje subkonta w ZUS, na których gromadzone są składki emerytalne. Pieniądze te podlegają dziedziczeniu. Jednak niewiele osób o tym wie. Ani OFE, ani ZUS nie szukają i nie informują spadkobierców o czekających na nich pieniądzach po zmarłym, ponieważ nie mają takiego obowiązku.

Reklama Reklama MultiSport

Kto dziedziczy pieniądze z OFE po zmarłym?

By otrzymać pieniądze z OFE po zmarłym, musimy być współmałżonkiem (lub byłym małżonkiem), osobą wskazaną przez zmarłego (tzw. osobą uposażoną) lub spadkobiercą.

Osoba lub osoby, które dziedziczą pieniądze zgromadzone przez zmarłego, muszą złożyć wniosek i upomnieć o należne im pieniądze. Musimy pamiętać również o tym, że ZUS zweryfikuje tożsamość osoby/osób dziedziczących pieniądze.

Reklama Reklama Cyfrowi Debiutanci

Co w przypadku, gdy zmarły nie miał spadkobierców?

Jeśli zmarły nie wyznaczyć w testamencie żadnej osoby lub instytucji i nie miał spadkobierców ustawowych, środki z OFE odziedziczy gmina, w której mieszkał zmarły przed śmiercią.

Reklama Patronat medialny Międzynarodowe Targi Turystyczne

W jakich przypadkach można starać się o zwrot pieniędzy z OFE?

By starać się o zwrot pieniędzy z OFE, zmarła osoba musiała posiadać subkonto w ZUS, na którym gromadzone były pieniądze. Dodatkowo my musimy być pełnoprawnym spadkobiercą tych środków i posiadać dokument, który to poświadczy.

O odzyskanie pieniędzy możemy starać się zaraz po śmierci zmarłego lub później. Choć termin składania wniosków nie został ograniczony przez prawo, lepiej zrobić to jak najszybciej. W innym przypadku może okazać się, że z czasem ZUS zacznie powoływać się na zasadę przedawnienia roszczeń i odzyskanie pieniędzy będzie utrudnione.

Reklama Reklama Gala Noworoczna Brukiewicz

Kto mógł korzystać z Otwartych Funduszy Emerytalnych?

Według informacji na stronie internetowej ZUS do OFE może należeć każda osoba, która została objęta ubezpieczeniami społecznymi, np. z tytułu podjętej pracy na podstawie umowy o pracę. Taka osoba może podpisać umowę z dowolnym otwartym funduszem emerytalnym.

Osoby, które nie są zatrudnione, ale posiadają małżeńską wspólnotę majątkową, subkonto może założyć współmałżonek, który należy do wybranego OFE.

W praktyce oznacza to, że do OFE może należeć tak naprawdę każdy i w przypadku, gdy korzystający z Otwartego Funduszu Emerytalnego umrze przedwcześnie, czyli przed przyznaniem emerytury, możemy starać się o odzyskanie pieniędzy z jego subkonta. By to zrobić, należy złożyć wniosek.

Jak złożyć wniosek o odzyskanie pieniędzy z OFE po zmarłym?

By otrzymać pieniądze po zmarłym, należy w pierwszej kolejności odwiedzić placówkę ZUS. Urzędnik sprawdzi, czy i jakim Funduszu osoba zmarła posiadała rachunek OFE. Jeśli okaże się, że miała rachunek w OFE, należy złożyć wniosek do funduszu emerytalnego, z którego korzystał zmarły. W ciągu 14 dni powiadomi on ZUS o wpłynięciu wniosku.

Musimy dostarczyć także kilka ważnych dokumentów. Jednym z nich jest skrócony odpis aktu zgonu ubezpieczonego. Oprócz tego należy dostarczyć oryginał lub kopię dokumentu, który potwierdzi, że jesteśmy spadkobiercami. Może być to prawomocne postanowienie sądu, który stwierdził nabycie spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia. ZUS ma trzy miesiące na podzielenie środków zgromadzonych w ramach OFE i ich wypłatę.

Czy wniosek jest płatny?

Złożenie wniosku o odzyskanie pieniędzy z OFE po zmarłym jest bezpłatne. Wystarczy udać się do wybranego przez zmarłego Otwartego Funduszu Emerytalnego i zgłosić śmierć bliskiej osoby oraz wniosek o odzyskanie zgromadzonych przez niego pieniędzy.

Czy musimy korzystać z pomocy prawnika?

By odzyskać pieniądze z OFE po zmarłym, nie musimy korzystać z pomocy prawnika ani kancelarii prawnej. Możemy złożyć wniosek samodzielnie. W tym celu należy skontaktować się z OFE, do którego należał zmarły. W razie jakichkolwiek wątpliwości pracownicy Funduszu lub ZUS poinformują nas, co dokładnie powinniśmy zrobić, by odzyskać należne nam pieniądze.

Czy pieniądze z OFE po zmarłym podlegają opodatkowaniu?

Tak, pieniądze z OFE po zmarłym podlegają opodatkowaniu.

Jednym z podatków, któremu podlegają zgromadzone środki, jest podatek od spadków i darowizn. By go nie płacić, musimy dopełnić formalności w ciągu 6 miesięcy od otrzymania informacji o nabyciu spadku. W takiej sytuacji musimy złożyć zeznanie podatkowe. Jeśli tego nie zrobimy, od otrzymanych pieniędzy będziemy musieli zapłacić podatek od spadków i darowizn.

Warto jednak wiedzieć, że wypłata środków z OFE po zmarłym podlega także zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu. Oznacza to, że nawet jeśli zgodnie z prawem unikniemy zapłacenia podatku od spadków i darowizn, musimy opłacić podatek dochodowy w wysokości 19%. W praktyce ZUS dopełni tego obowiązku, ponieważ spadkobierca otrzyma z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych kwotę pomniejszoną o wartość podatku.


Jeśli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Będzie 15. emerytura w 2023? Wszystko, co wiemy na temat dodatkowego świadczenia

Seniorze, nie daj się oszukać! Oszustwo na wnuczka i inne wyłudzenia na seniorach [Różne PRZYKŁADY] – Gazeta Senior

Obawiasz się metody na wnuczka? Sprawdź nowe ubezpieczenie od wyłudzenia na wnuczka, policjanta, CBŚ [Generali, PZU, Warta]

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds