Oszczędzamy CIEPŁO – jak zmniejszyć rachunek za ogrzewanie [20 RAD]

Oszczędzamy CIEPŁO – jak zmniejszyć rachunek za ogrzewanie [20 RAD]

Jak oszczędzać energię, korzystając z tego, co mamy? Ile realnie tracimy pieniędzy, nie przestrzegając podstawowych zasad? Sprawdź, co jeszcze możesz zrobić, aby obniżyć rachunek za ogrzewanie w tym roku. 20 konkretnych wskazówek, które można zastosować już dziś.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

1. Zamykaj drzwi, by szybciej nagrzać pomieszczenie

Reklama Reklama Amplifon

Najprostsze rozwiązania są najlepsze. Pokój, w którym przebywasz, szybciej nagrzeje się, jeśli zamkniesz drzwi. Wówczas temperatura w pokoju podniesie się, osiągając komfortową temperaturę, a kaloryfer będzie pracować efektywniej.

Reklama Reklama MultiSport

2. Nie przegrzewaj, wystarczy 20 stopni

Zdaniem lekarzy 20°C to optymalna temperatura pomieszczeń na co dzień. To właśnie w tej temperaturze z reguły czujemy się najlepiej, jesteśmy najbardziej skupieni, pełni wigoru. Wyższa temperatura jest wręcz niezdrowa. Obniża poziom wilgotności powietrza, co sprzyja stanom zapalnym i chorobom dróg oddechowych. Ponadto powoduje obrzęk śluzówki, utrudniający oddychanie – tłumaczy prof. Bolesław Samoliński, alergolog z Warszawskiej Akademii Medycznej. Co ważne – 20 stopni jest nam potrzebne, gdy jesteśmy w mieszkaniu. W przeciwnym razie temperatura może być niższa do naszego powrotu. W ten sposób nie zmarnujemy ciepła i zaoszczędzimy na rachunkach.

Reklama Reklama Cyfrowi Debiutanci

3. Zadbaj o szczelne okna

Nawet najbardziej ekologiczne i nowoczesne technologie grzewcze mogą okazać się niedostatecznie efektywne, jeżeli ciepło będzie nam notorycznie uciekać z mieszkania lub domu. Sprawdźmy stan uszczelek w oknach i drzwiach. Zamknijmy wszystkie okna i drzwi w pomieszczeniu, a następnie sprawdźmy dłonią, czy nie wieje. Pomocnicza rada: mokrą dłonią zdecydowanie lepiej wyczujemy przewiew. Jeśli odnajdziemy nieszczelność, jak najszybciej wymieńmy uszczelkę

Reklama Patronat medialny Międzynarodowe Targi Turystyczne

4. Pamiętaj o odpowietrzeniu kaloryferów

Gdy kaloryfer nie grzeje w ogóle lub tylko częściowo, słychać w nim bulgotanie i gwizdy, to znak, że trzeba go odpowietrzyć. Odpowietrzenie kaloryfera to dość prosta praca, jednak mimo wszystko warto oddać ją w ręce fachowca z polecenia dostawcy ciepła systemowego. Nieumiejętna naprawa zapowietrzonej instalacji może ją trwale uszkodzić lub rozregulować instalację w całym budynku i narazić wszystkich mieszkańców na koszty.

Reklama Reklama Gala Noworoczna Brukiewicz

5. Nie zasłaniaj kaloryfera zasłonami, meblami

Dla niższych rachunków zadbajmy o prawidłowy przepływ ciepła w mieszkaniu. Każdy mebel lub osłona utrudnia rozchodzenie się powietrza ogrzanego przez kaloryfer. Ciepło zostaje wówczas „uwięzione”, co skutkuje podniesieniem temperatury na termostacie, a tym samym zwiększeniem wydatków na ogrzewanie. Dlatego chcąc zachować efektywność grzania, a tym samym zmniejszyć rachunki za ciepło, nie zakrywajmy grzejników. Kanapa oraz inne elementy wyposażenia wnętrz powinny stać w odległości co najmniej 10 centymetrów od kaloryfera. Jeśli grzejnik znajduje się pod oknem, zrezygnujmy również z sięgających do ziemi zasłon i firan

6. Stosuj ekrany zagrzejnikowe

Ekran zagrzejnikowy to niedrogi sposób na wydajne ograniczanie strat cieplnych w domach i mieszkaniach. Występuje on w postaci maty, którą przytwierdza się bezpośrednio za grzejnikiem. Dzięki temu, ciepło dotychczas pochłaniane przez chłodniejszą powierzchnię, odbija się i wraca do wnętrza pomieszczenia. W ten sposób możemy zaoszczędzić do 5 proc. ciepła!

7. Obniżenie temperatury o 1 stopień

Zmniejszenie temperatury o jeden stopień może przełożyć się nawet na 5–8% mniejsze zużycie ciepła i oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. Mało tego! Zdaniem ekspertów Politechniki Warszawskiej, gdybyśmy we wszystkich mieszkaniach w Polsce obniżyli temperaturę do 21 stopni, zmniejszylibyśmy emisję CO2 z produkcji ciepła o 1 mln ton rocznie, a zużycie węgla o 450 tys. ton! A co, gdybyśmy poszli jeszcze o jeden krok dalej? W przypadku obniżenia temperatury do 20 stopni, zużycie węgla spadłoby o 900 tys. ton rocznie, a zmniejszenie emisji CO2 aż do 2 mln ton rocznie. Do pochłonięcia takiej ilości dwutlenku węgla potrzeba 30 mln drzew!

8. Zatrzymaj ciepło w pomieszczeniach wspólnych

Wspólne nie znaczy niczyje. Zwracajmy uwagę, czy w częściach wspólnych budynku drzwi i okna są dobrze zamknięte. Przez nieszczelności na klatce schodowej, w suszarniach i piwnicach, ucieka ciepło. W ten sposób tracimy dodatkową energię potrzebną na ich ogrzanie. Za taką nieostrożność płacą wszyscy lokatorzy budynku. Dbajmy o zamykanie drzwi i okien w pomieszczeniach wspólnych. Nie marnujmy ciepła.

9. Wychodzisz z domu, zmniejsz temperaturę

Jednym z najprostszych sposobów na oszczędzanie ciepła jest przykręcenie temperatury do 17–18°C, gdy wychodzimy z domu. Pamiętajmy jednak, aby nie zakręcać kaloryferów całkowicie. Nagrzanie wychłodzonego mieszkania z 10°C do komfortowych 20°C pochłonie dużo więcej energii niż utrzymanie niższej temperatury. Ponadto zbyt niskie temperatury utrzymywane przez zbyt długi czas, doprowadzają do powstawania grzybów i pleśni. W zarządzaniu ciepłem w domu przydatne są regulatory temperatury, które pozwalają (często zdalnie) kontrolować temperaturę. Dzięki urządzeniu można ustawiać żądaną temperaturę w każdym pomieszczeniu z osobna oraz zależnie od pory dnia.

10. Unikaj suszenia ubrań na kaloryferach

Suszenie ubrań na kaloryferze także prowadzi do marnowania ciepła. Postępując w ten sposób, zasłaniamy część grzejnika i tym samym odbieramy mu powierzchnię grzewczą, zakłócając obieg ciepła w pomieszczeniu. Finalnie zwiększamy wskazania podzielnika nawet o 10%. Nie narażajmy się na większe rachunki. Kolejnym argumentem przeciw takiej praktyce jest fakt, że kiedy na rozgrzany, stalowy grzejnik powiesimy zimne pranie, to na powierzchni lakieru powstaną mikropęknięcia, co w późniejszym czasie może spowodować korozję. Jeśli musimy, suszmy rzeczy w pobliżu grzejnika, a nie bezpośrednio na nim.

11. Zadbaj o właściwą temperaturę w łazience

W zależności od pomieszczenia, w którym przebywamy, temperatura do naszego komfortowego funkcjonowania może się nieco różnić. Najcieplej powinno być w łazience (22–24 stopnie), aby nie gromadziła się w niej wilgoć. Nie chcemy też marznąć pod prysznicem lub w wannie. Zatem temperaturę w tym pomieszczeniu najlepiej podwyższyć na godzinę lub dwie przed kąpielą. Przez pozostałą część dnia może być niższa.

12. Wpuszczaj naturalne ciepło do mieszkania

W słoneczne dni wpuszczajmy naturalne ciepło do mieszkania – odsłaniajmy całkowicie okna. Naturalne światło pozytywnie wpłynie na nasz nastrój, a przy okazji ogrzeje pomieszczenie.

13. Oszczędzaj ciepłą wodę

Niemarnowanie ciepła wiąże się także z rozsądnym korzystaniem z ciepłej wody. Jest na to wiele sposobów. Można np. używać jednouchwytowych kranów z mieszaczem. W ten sposób nie zmarnujemy wody na ustawianie temperatury i ciśnienia. Kolejną opcją jest zamontowanie perlatorów lub po prostu zmiana nawyków. Warto wybierać prysznic zamiast kąpieli w wannie, a także zakręcać wodę podczas mycia zębów lub golenia. Oczywiście, w miarę możliwości najlepiej wprowadzić w życie wszystkie powyższe wskazówki.

14. Stosuj regulatory temperatury

Regulator temperatury pozwala w mądry sposób zarządzać ogrzewaniem w domu. To sprytne urządzenie pozwala ustawić żądaną temperaturę w każdym pomieszczeniu z osobna oraz zależnie od pory dnia. Możemy np. podwyższyć temperaturę w łazience rano i wieczorem, kiedy domownicy z niej korzystają, a zmniejszyć w nocy. Dzięki temu zmniejszymy zużycie energii, co pozytywnie przełoży się na stan środowiska i domowego budżetu.

15. Zmniejsz temperaturę przed snem

Spokojny sen jest podstawą dobrego samopoczucia, zdrowia i wydajności. Ważna jest nie tylko długość snu, ale również warunki, w jakich śpimy. Idealna temperatura do regeneracji mieści się w zakresie 17–18 stopni Celsjusza. Należy dodać, że wraz z wiekiem nasze wymagania cieplne mogą ulec zmianie. W sypialni seniora najlepiej utrzymywać temperaturę do 20 stopni Celsjusza. Warto również zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w sypialni. Najlepiej śpi się, gdy wilgotność względna powietrza wynosi 40–60%

16. Oszczędzaj ciepło nie tylko w domu

W wielu firmach, instytucjach, urzędach, lokalach i innych obiektach świadczących usługi, rzeczywisty czas pracy i obecność pracowników zajmują określoną część doby. W pozostałych godzinach pomieszczenia są puste. W związku z tym warto nie marnować ciepła i dostosować jego zużycie do faktycznych potrzeb. Pamiętajmy, że ilość zasobów zużyta do ogrzania miejsc, w których m robimy zakupy czy załatwiamy sprawy oraz wielkość emisji z tym związana – także przekładają się negatywnie na cenę ogrzewania w naszym domu. Warto nie podchodzić do tego tematu na zasadzie „wspólne, czyli niczyje”, a „wspólne, a więc też moje”.

17. Zasłoń wieczorem okna, by ciepło nie uciekało

Jeżeli chcemy ograniczać straty ciepła w naszym domu, warto zastanowić się nad zamontowaniem w pokojach żaluzji lub rolet. Zimą pomogą utrzymać wyższą temperaturę w pomieszczeniu, natomiast latem zapobiegną przedostawaniu się ciepła do środka. Najefektywniejsze są żaluzje zewnętrzne. Natomiast jeśli szukamy tańszego i łatwiejszego rozwiązania, dobrym wyborem są rolety pokojowe. Dodatkowo pamiętajmy, by zasłaniać okna na wieczór. Doskonale sprawdzą się zasłony wykonane z grubych materiałów, które sięgają aż do kaloryfera.

18. Przykręć ogrzewanie w kuchni

Temperatura w kuchni powinna być niższa niż w pozostałych częściach mieszkania. Wystarczy 18–20℃. W kuchni zwykle jest dość ciepło i bez ogrzewania. Dlaczego? Urządzenia, takie jak piekarnik czy kuchenka, wydzielają własne ciepło, a to z kolei zwiększa temperaturę całego pomieszczenia.

19. Wyjeżdżasz na kilka dni, przykręć temperaturę na 16°C

Kiedy wyjeżdżamy na urlop w okresie grzewczym, warto ustawić w domu odpowiednią temperaturą. Podczas dłuższej nieobecności średnia temperatura w domu powinna oscylować w granicach 15–16 stopni Celsjusza. Pamiętajmy, że nadmierne wychłodzenie sprawi, że po powrocie trudno będzie nam z powrotem dogrzać mieszkanie. Przesadne obniżanie temperatury może również skutkować zawilgoceniem i zagrzybieniem ścian.

20. Wietrz prawidłowo mieszkanie w sezonie grzewczym

Regularne wietrzenie ułatwia utrzymanie właściwej wilgotności powietrza oraz zapobiega rozwojowi chorobotwórczych patogenów. Jednak na 10 minut przed wietrzeniem, przykręćmy kaloryfer, aby nie marnować ciepła. Następnie wietrzmy pomieszczenie krótko, lecz intensywnie, przez kilkanaście minut. Po zamknięciu okien odkręćmy kaloryfer ponownie.

Więcej porad na temat oszczędzania ciepła w domu znaleźć można na stronie 20stopni.pl TUTAJ

Źródło:  Akcja edukacyjna „20 stopni” Izby Gospodarczej Ciepłownictwa Polskiego zachęca Polaków do niemarnowania ciepła systemowego i oszczędzania zasobów. W obliczu kryzysu paliwowego racjonalne korzystanie z ogrzewania staje się nie tylko stylem życia i mądrym wyborem dla naszego zdrowia, ale także koniecznością ekonomiczną.


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior   Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Pieniądze do wzięcia w ZUS czekają. Niewiele osób o tym wie. Jak odzyskać pieniądze z OFE po zmarłym [Poradnik]

Będzie 15. emerytura w 2023? Wszystko, co wiemy na temat dodatkowego świadczenia

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds