Jak robi się teatr? Capitol zaprasza za kulisy
Byliście kiedyś za kulisami, żeby zobaczyć, jak robi się teatr i dlaczego jest w tym magia?
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Od dziecka bawimy się w teatr
Przecież zabawa lalkami to nic innego jak opowiadanie o codzienności. Jednak już wyimaginowane. Dzieci nie mają problemu w łączeniu świata fantazji i tego co widzą w realnym świecie. Tu mała dygresja związana z tym co widzimy. Zastanawialiście się może, co to znaczy zobaczyć? Do tego jak widzimy, wrócimy za chwilę.
Trochę później w szkole dorośli i nauczyciele wszystkimi możliwymi sposobami starają się zwrócić naszą uwagę na rzeczy w ich mniemaniu ważne. Wypełniają nasze mózgi mnóstwem niepotrzebnych informacji najczęściej przestarzałych. Opowiadają półprawdy i twierdzą, że bez tabliczki mnożenia i ułamków nie poradzimy sobie w życiu. W miejsce naszych fantastycznych miraży wpychają liczby, dane i historyczne bajki.
Jednak od czasu do czasu możemy pójść do teatru
Dla mniejszych i większych dzieci nawet jeśli nie rozumieją, dlaczego teatr jest taki fascynujący to świetna zabawa. Wystarczy wybrać się i posłuchać reakcji widzów. Ten świat na scenie odpowiednio oświetlony, kolorowy strojami i makijażem buduje w naszej świadomości obrazy inne niż codzienność. Do tego trochę muzyki i słów. Oczywiście mamy też teatr telewizji i filmy. Wypełniają przerwy między posiłkami i pozbawiają nas czasu na samodzielne przemyślenia.
Po spektaklu w teatrze można jeszcze wybrać się na kolację. To świetny sposób, by bez tej całej krzątaniny zapewnić sobie przyjemne doznania kulinarne i zaspokoić głód rozmowy o wydarzeniach na scenie.
Co widzimy w teatrze?
Oczywiście to, co chce nam pokazać reżyser i realizator. Dlatego budują dekoracje, ustawiają prace świateł i wymuszają na aktorach sposób mówienia i poruszania się po scenie. Widzimy to, co wymyślił sobie reżyser i aktorzy. Jak pokierować zmysłami widza i jak wygląda teatr od kuchni, dowiecie się z serialu przygotowanego przez Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu. Tutaj link
Co to znaczy widzieć?
Opowieść o tym, jak realizuje się przedstawienie w teatrze, jest świetnym miejscem do dywagacji o widzeniu. Warto się nad tym zastanowić, jak powstaje obraz w mózgu. Dlaczego widzimy kolory i czy istnieje kolor czarny? A może czarny to brak koloru i brak odbitego światła? Kiedyś dawno temu opowiadał o tym pan na fizyce, ale nasz system myślenia był wtedy zajęty czym innym. Wiadomości z książek i ze szkoły nie przekładały się na nasz intuicyjny sposób postrzegania świata. Tak jakby nauka i osiągnięcia naukowców sobie, a życie codzienne sobie.
Wraz z wiekiem ubywa zdolności do zapamiętywania. To normalne, ale można proces spowolnić. Służą do tego nowe wrażenia z otoczenia, które wymuszają zapamiętywanie na większej ilości komórek. To dlatego warto wyjeżdżać w nowe miejsca, to dlatego warto chodzić do teatru. Dbajcie o własne mózgi i ich sprawność. Nie pozwólcie im się nudzić.
- Królowa Śniegu, premiera w Operze Wrocławskiej - 16 grudnia, 2024
- Premiera w Pantomimie. „STADO. W środku jesteśmy baśnią” - 7 grudnia, 2024
- We Wrocławiu „Miasto z piernika” i jarmark - 30 listopada, 2024