Jak tanio jeździć vlakiem? Jízdenka na léto

Jak tanio jeździć vlakiem? Jízdenka na léto

Seniorzy 65+ w Czechach mają sporą zniżkę na jeżdżenie vlakiem. Jak wykupią Jízdenka na léto będzie jeszcze taniej.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

České Dráhy — Czeskie Koleje Państwowe

To świetny sposób na zwiedzanie kraju naszego sąsiada. Podróże koleją w Czechach to czysta przyjemność. Jeszcze jak do tego dochodzi możliwość kupienia tańszego biletu, to radość z podróżowania niepomiernie wzrasta. Koleje docierają do największych atrakcji turystycznych. Każdą podróż zaczynamy od mapy i rozkładu jazdy. Na stronie tutaj link znajdziecie wszystkie linie kolejowe i przystanki.

Patronat medialny Patronat medialny Senioralni Poznań

Mapy.cz

Wpisujemy do telefonu mapy.cz lub klikamy tutaj link i dostajemy pełną informacją turystyczną. Jak już wiemy, którędy chcemy wędrować, to sobie sprawdzamy połączenia kolejowe i autobusowe. Najlepszym portalem jest IDOS.cz, jak wpiszecie Jizdne rady, to też traficie na tę stronę tutaj link . Czeskie mapy są wszechstronne i informują także o atrakcjach w pobliżu. To, że znajdziecie na nich restauracje i hotele to oczywistość. Każda automapa to pokazuje.

Jízdenka na léto

Štramberk piękne miejsce z rezerwatem przyrody w kamieniołomie, ogromną wieżą i piernikami, fot.© Jerzy Dudzik

Patronat medialny Patronat medialny Targi Viva Seniorzy

IDOS.cz

Teraz pora na sprawdzenie połączeń. Klikamy tłumacza za pierwszym razem, gdy wchodzimy na stronę i otwiera się przed nami magia. W jednym miejscu masz połączenia komunikacji kolejowej i autobusowej. Możesz zarezerwować miejsce i kupić bilet. Rozkład obejmuje również cześć miast w Polsce, Austrii, Niemczech. Zatem możemy sobie planować podróż, co się zowie podróżą życia. Gdybyście chcieli zaplanować sobie przejażdżkę na trasie Mezimesti – to tuż za granicą z Polską koło Mieroszowa – do Wiednia na lotnisko, to nie ma najmniejszych problemów. Program daje radę, rezerwuje miejsca i sprzedaje bilety.

Patronat medialny Patronat medialny Wrocławskie Dni Seniora 2024

Oszczędzamy Jízdenka na léto

Są 2 wersje biletu 7 i 14-dniowa. Bilet jest imienny i można na niego jeździć od 1 lipca do 31 sierpnia. Wyznaczona jest data rozpoczęcie podróżowania. Miejscówki w pociągu kupujemy normalnie. Na tej stronie tutaj link znajdziecie wszystkie informacje. Dla zachęty cena dla seniorów 65+ jest o połowę niższa od biletu normalnego. Na 14 dni to niecałe 1000 koron. Oczywiście obowiązuje tylko w 2 klasie. Bilet jest wprowadzony tylko dla operatora państwowego České Dráhy. W Czechach są także przewoźnicy komercyjni. Zatem trzeba uważać podczas wsiadania do pociągu. Inaczej pokuta, czyli kara za brak biletu. Z Pragi dla Karlstejna, to zaledwie 33 km, zapłacimy jako seniorzy 65+ tylko 39 koron. W tym zamku zobaczycie popiersie Anny Świdnickiej, trzeciej żony Karola IV Luksemburga, królowej Czech, cesarzowej rzymskiej. Z tymi czasami wiąże się też historia Skarbu Średzkiego.

Ruszamy

Zanim jednak ruszymy, warto popatrzeć na mapę, gdzie są przejścia kolejowe i gdzie drogowe. Wprawdzie jesteśmy w strefie Schengen i możemy przekraczać granicę państwową pomiędzy Republiką Czeską i Rzeczpospolita Polską w dowolnym miejscu, to jednak wygodniej po drogach utwardzonych, a nie przez las i łąkę. Czasem warto przekroczyć granicę pieszo lub busem. Pozostawiam to inwencji turystów. Oczywiście nie wszędzie w Czechach zapłacicie kartą, lepiej mieć ze sobą trochę gotówki. No i te przeliczenia bankowe.

Český Krumlov

Jízdenka na léto

Czeski Krumlov, cudny zamek i średniowieczne miasto nas Wełtawą, fot.© Jerzy Dudzik

Tak więc jak już zaplanowaliśmy trasę na przykład do Czeskiego Krumlowa, cudne stare miasto położone nad Wełtawą, to kupujemy Jízdenka na léto i po niecałych 7 godzinach od wyruszenia z Lubawki jesteśmy na miejscu. A po obejrzeniu średniowiecznego miasta, tak z dzień zejdzie, ruszamy do Vronov nad Dyją. To tam Stadniccy herbu Szreniawa mieli swój zamek i włości. W czasie zaborów Polacy kupowali majątki na obszarze Austro-Węgier. Tuż obok zapora i spore jezioro, ale też rezerwat przyrody. Co was będę namawiał. Wiadomo, że zamki i pałace w Czechach przetrwały socjalizm i są teraz udostępnione do zwiedzania. A zamków w Czechach zatrzęsienie.

Lokalni samorządowcy

Nie do końca jeszcze lokalne i regionalne władze wykazują się pełnym zrozumieniem turystycznych zachcianek. Jest bez porównania lepiej niż przed 10 laty, ale w wielu miejscach gdy trzeba odbudować tory, naprawić zniszczoną jezdnię o współpracę trudno. Pamiętacie niedawne boje o kopalnię węgla brunatnego i skargi do Brukseli? No, właśnie. Wiele zależy od współpracy samorządów. Teoretycznie przejścia kolejowe z Czechami to Zebrzydowice – Petrovice u Karviné, Chałupki – Bohumín, Głuchołazy – Jindřichov ve Slesku, Głuchołazy – Mikulovice, Międzylesie – Lichkov, Mieroszów – Mezimĕstí, Lubawka – Královec, Zawidów – Frýdlant v Čechach oraz Węgliniec – Horka. I tak z Lubawki do Mezimesti jedziemy przez Sędzisław i Boguszów-Gorce. Piękna trasa, tylko jakby na około. Za to z Lubawki do Trutnova są 4 pociągi w ciągu dnia.

Po tygodniu wędrowania pociągami i wspomagania się komunikacją autobusową wracamy do naszego bałaganu i zaczynamy doceniać czeski sposób na życie. Bez napinki, luzik, w końcu są wakacje. A zaoszczędzone na przejazdach koronki przydadzą na następną eskapadę.


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior   Zapisz się do Newslettera


 

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds