Jaki irygator do zębów wybrać? Rodzaje, modele i funkcje
Jednym z najczęściej wybieranych narzędzi do utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej jest szczoteczka do zębów. O ile jednak pozwala ona dobrze zadbać o zęby, o tyle nie skupia się na czyszczeniu całej jamy ustnej. W tej roli znacznie lepiej sprawdza się irygator. Jest to profesjonalne urządzenie wykorzystujące pulsujący strumień wody do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, z których usuwa resztki pokarmowe i płytkę bakteryjną.
Jaki irygator do zębów kupić? Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo modeli irygatorów w różnych kategoriach cenowych, co nie ułatwia wyboru. Dlatego przygotowaliśmy ten poradnik, z którego dowiesz się, na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu irygatora do zębów i który model sprawdzi się u Ciebie najlepiej.
Sprawdź ranking irygatorów do zębów:
https://www.komputronik.pl/informacje/jaki-irygator-do-zebow-wybrac/
Spis Treści
Irygator do zębów – co to jest?
Zacznijmy od dokładnego wyjaśnienia, czym właściwie jest irygator do zębów. Jest to sprzęt, który dopiero wyszedł z gabinetów stomatologicznych i znalazł zastosowanie w prywatnych domach, przez co podstawowe kwestie, jak właśnie ta, do czego służy irygator, budzą u niektórych mnóstwo wątpliwości.
Irygator do zębów to niewielkie, lekkie i poręczne urządzenie, które bez problemu mieści się w dłoni. Wyposażone jest w pompkę generującą pulsacyjnie wąski strumień wody pod bardzo wysokim ciśnieniem. Irygator usuwa resztki pokarmu, rozbija płytkę nazębną i wypłukuje bakterie z trudno dostępnych miejsc w obrębie jamy ustnej. Można z niego korzystać po umyciu zębów, ponieważ doskonale uzupełnia działanie szczoteczki.
Rodzaje irygatorów do zębów
Dostępne na rynku irygatory do zębów występują w jednej z dwóch wersji: stacjonarnej lub bezprzewodowej.
Irygator stacjonarny
Wyposażony w zbiornik o dużej pojemności, najczęściej 500 ml lub więcej, który zapewnia długą i nieprzerwaną pracę, ponieważ nie ma konieczności uzupełniania wody. Zbiornik umiejscowiony jest w bazie urządzenia i dołączona jest do niego rączka z wężykiem przeznaczona do robienia irygacji. Irygatory stacjonarne są zasilane sieciowo. W porównaniu z irygatorami bezprzewodowymi są nieco droższe.
Irygator bezprzewodowy
Zasilany na jeden z dwóch sposobów: przy pomocy akumulatora lub baterii, dzięki czemu nie ogranicza nas przewodami. Posiada dużo mniejszy zbiornik na wodę niż irygator stacjonarny, dlatego na krócej starcza i pojawia się konieczność częstego uzupełniania. Irygatory bezprzewodowe są bardziej poręczne i oferują lepszą mobilność, przez co dobrze sprawdzają się nie tylko w domu, lecz również w podróży.
Dostępne są także irygatory korzystające zarówno z zasilania sieciowego, jak i akumulatorowego. Zapewniają one pracę nawet w przypadku braku dostępu do prądu.
Na co zwrócić uwagę wybierając irygator do zębów?
Gdy wybierzesz już najlepszy dla siebie typ urządzenia, spójrz na oferowane przez modele w danej kategorii funkcje dodatkowe, zwiększające skuteczność czyszczenia i komfort obsługi. Najczęściej spotykane funkcje w irygatorach do zębów to:
- regulacja ciśnienia wody – dzięki tej funkcji można dostosować siłę strumienia wody do wrażliwości zębów i dziąseł. W droższych modelach występuje nawet 10 wariantów ciśnienia wody do wyboru
- obrotowa końcówka – w niektórych irygatorach końcówka może obracać się nawet o 360 stopni, co ułatwia docieranie do trudno dostępnych miejsc w obrębie jamy ustnej
- regulacja częstotliwości pracy – funkcja pozwalająca dostosować pracę irygatora do własnych potrzeb
- pulsacyjny tryb pracy – zapewnia zróżnicowaną siłę strumienia celem uzyskania lepszej efektywności czyszczenia jamy ustnej;
- technologia mikrokropelek – dzięki tej funkcji irygator łączy płyn z powietrzem, poprawiając skuteczność zabiegu i sprawiając, że jest on delikatny
Twojej uwadze polecamy także irygatory z uchwytem magnetycznym, gdzie końcówka przyczepiana jest do bazy przy pomocy magnezu. Rozwiązanie to pozwala zachować wyższy poziom higieny.
Chcesz zrobić zakupy na raty 0% w Komputronik? Wejdź na https://www.komputronik.pl/informacje/kody-rabatowe-komputronik/ i dowiedz się, jak to działa i jakie niesie za sobą korzyści.
Artykuł partnerski