Jaki piekarnik wybrać i na co zwrócić uwagę przed jego zakupem?

Jaki piekarnik wybrać i na co zwrócić uwagę przed jego zakupem?

Piekarnik to jedno z niezbędnych urządzeń, które gości w niemal każdej kuchni. Podczas jego wyboru należy jednak mieć na względzie nie tylko jego wygląd, ale przede wszystkim funkcjonalność i jakość, dzięki czemu posłuży przez długie lata. Dowiedz się, czym należy się kierować podczas zakupu piekarnika, aby wybrać najlepszy sprzęt.

Materiał reklamowy Allegro

Piekarnik elektryczny czy gazowy – który wybrać?

Wśród dostępnych na rynku piekarników występują zarówno te elektryczne, jak i piekarniki gazowe, które aktualnie jednak straciły na popularności. Nowoczesne urządzenia to piekarniki elektryczne, które wyposażone są w wiele przydatnych funkcji, czym nie może pochwalić się tradycyjny piekarnik gazowy. Zdecydowanie lepszym wyborem zatem będzie model elektryczny – będzie on bezpieczny i wygodny w użyciu. Ważnym kryterium podczas jego wyboru jest jednak jego pobór prądu i klasa energetyczna, która podpowie ci, czy urządzenie nie będzie generować dużych kosztów. Obecnie na rynku znajdują się trzy klasy energetyczne piekarników: A, A+ i A++, zaś ich moc wynosi nie więcej niż 3,5 kW. Koszt zużycia prądu w ciągu godziny jest bardzo nieduży – wynosi on zazwyczaj ok. 50 groszy, zatem korzystanie z nowoczesnego piekarnika elektrycznego wcale nie jest tak drogie, jak wielu osobom może się wydawać.

Który rodzaj piekarnika lepszy – wolnostojący czy do zabudowy?

Piekarniki możemy podzielić na te wolnostojące oraz do zabudowy. Wybierając wolnostojącą kuchenkę z piekarnikiem z pewnością należy zwrócić uwagę na jej wygląd. Urządzenie powinno wyróżniać się estetyką i być dopasowane do aranżacji kuchni, aby całość wyglądała schludnie. Coraz częściej wybieranym wariantem są jednak sprzęty do zabudowy, jak między innymi piekarnik do zabudowy bosch, który zajmuje minimum miejsca i posiadaja estetyczny design, idealnie komponujący się z frontami kuchennych szafek. Jest to nowoczesne i praktyczne rozwiązanie, nadające harmonijnego wyglądu całemu pomieszczeniu. Ponadto, wybierając piekarnik do zabudowy można swobodnie zdecydować się na zakup płyty grzewczej w dowolnym rozmiarze. Jest to również korzystny sposób na pełne wykorzystanie dostępnej przestrzeni w kuchni, dzięki czemu zmieści się w niej więcej potrzebnych szafek lub innych sprzętów.

Na co zwrócić uwagę wybierając piekarnik?

Przede wszystkim ważny jest rozmiar piekarnika. Te do zabudowy dzielą się na piekarniki standardowe i piekarniki kompaktowe – pierwszy wariant wyróżnia się przeważnie taką samą wysokością i szerokością, zaś drugi cechuje niewielka wysokość, która zwykle nie przekracza 50 cm. Piekarnik kompaktowy sprawdzi się zatem idealnie w niewielkiej kuchni, gdzie liczy się każdy centymetr przestrzeni. W odpowiedzi na potrzeby różnych użytkowników, producenci piekarników do zabudowy oferują również urządzenia o niestandardowych wymiarach, posiadające znacznie więcej miejsca. Warto mieć jednak na uwadze, że są to znacznie droższe sprzęty od klasycznych, ogólnodostępnych piekarników. Drugim istotnym kryterium jest też pojemność piekarnika. Wartość ta wynosi zazwyczaj od 35 do 50 litrów w przypadku piekarników kompaktowych i od 57 do nawet 82 litrów w przypadku tych standardowych. Do najpopularniejszych zaliczają się urządzenia o pojemności 70-80 litrów, które idealnie sprawdzają się w większości kuchni.

Design piekarnika

Chociaż najistotniejsze są funkcje urządzenia, jego wygląd jest równie ważny. Piekarniki do zabudowy występują w wielu wariantach kolorystycznych, dzięki czemu z łatwością można dopasować ich design do charakteru kuchni czy koloru frontów szafek w pomieszczeniu. Najczęściej producenci oferują sprzęt w klasycznych odcieniach czerni, bieli i srebra, które są uniwersalne i ponadczasowe. Jednymi z najchętniej wybieranych są piekarniki do zabudowy amica, dostępne również w eleganckiej stylistyce retro, która idealnie sprawdzi się między innymi w kuchniach w stylu rustykalnym. Na rynku można jednak znaleźć piekarniki w mniej standardowych odcieniach – chociaż wariant ten może wydawać się kuszący, warto zastanowić się, czy w razie zmiany aranżacji kuchni sprzęt ten wciąż będzie dobrze komponował się z nowym wyglądem kuchni.

Czyszczenie piekarnika

Szorowanie wnętrza piekarnika zdecydowanie nie należy do prostych i lubianych zadań. Warto zatem zwrócić uwagę na to, czy wybrany model ułatwia ten proces. Nowoczesne urządzenia wyposażone zostały w praktyczne funkcje umożliwiające automatyczne czyszczenie piekarnika. Ważny jest też materiał, z jakiego zostało wykonane jego wnętrze – najlepszym wyborem jest specjalna emalia, tworząca jednolitą i śliską powierzchnię, z której znacznie łatwiej usuwa się wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Wybierając piekarnik elektryczny parowy z łatwością można również zmiękczyć zabrudzenia przy pomocy funkcji samoczyszczenia parą, a następnie jedynie przetrzeć wnętrze piekarnika szmatką, bez konieczności szorowania.

Praktyczne funkcje

Wybierając piekarnik warto mieć na względzie również inne przydatne funkcje, wpływające na komfort użytkowania sprzętu. Jedną z nich jest możliwość podziału komory piekarnika, dzięki czemu jednocześnie można przyrządzać dwie potrawy w różnych temperaturach lub używać wyłącznie jednej komory, zmniejszając w ten sposób zużycie prądu. Automatyczne otwieranie drzwi to duża ulga za każdym razem, kiedy będziesz mieć zajęte ręce – wystarczy, że delikatnie dotkniesz uchwytu piekarnika, a drzwiczki otworzą się same. Model wyposażony w prowadnice teleskopowe ułatwi wsuwanie i wysuwanie blach z piekarnika, poprawiając wygodę jego użytkowania, zaś chowane pokrętła zwiększą poziom bezpieczeństwa i zapobiegną osadzaniu się zanieczyszczeń na ich powierzchni.

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds