Jakie zioła na wątrobę?
Wątroba to bardzo ważny narząd – pełni szereg funkcji istotnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, mianowicie detoksykacyjną, filtracyjną, metaboliczną, magazynującą. Narząd ten jest niestety mocno obciążany poprzez stosowanie leków, nieprawidłowy sposób odżywiania czy przyjmowanie dużych ilości alkoholu. Możliwe jest jednak zregenerowanie wątroby, a w tym pomagają zioła.
Spis Treści
Ostropest plamisty
Jednym z bardziej znanych ziół o pozytywnym działaniu na wątrobę jest ostropest plamisty. Roślina ta porasta tereny Azji Zachodniej i śródziemnomorskiej części Europy. Surowcem leczniczym jest owoc ostropestu. W jego składzie znajduje się wiele cennych związków, w tym m.in. sterole, aminy biogenne, gorycze, olejek eteryczny, flawonoidy i zespół flawonolignanów, zwanych sylimaryną. To właśnie jej ostropest plamisty zawdzięcza działanie regeneracyjne i odtruwające względem komórek wątrobowych. Działa on również spazmolitycznie i żółciotwórczo. Roślina polecana jest w leczeniu stłuszczenia wątroby, wirusowego zapalenia wątroby czy podwyższonego poziomu cholesterolu.
Karczoch zwyczajny
Kolejnym ziołem wspomagającym pracę wątroby jest karczoch zwyczajny. Roślina ta pochodzi z terenów Ameryki Północnej i Europy Południowej. Surowiec leczniczy stanowią ziele i liść, w których znajdują się takie składniki, jak m.in. związki mineralne, laktony seskwiterpenowe, kwasy fenolowe i ich estry (cynaryna), triterpeny, flawonoidy. Karczoch zwyczajny wykazuje działanie mocno antyoksydacyjne na komórki wątrobowe i chroni je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Znany jest z działania żółciotwórczego, żółciopędnego i wspomagania oczyszczania dróg żółciowych. Z karczochem możliwa jest regeneracja wątroby i obniżenie poziomu cholesterolu. Wśród wskazań do stosowania karczocha zwyczajnego wymienia się również zaburzenia trawienia i stan zapalny dróg żółciowych.
Dziurawiec zwyczajny
Dziurawiec zwyczajny jest następną rośliną znaną z pozytywnego oddziaływania na wątrobę. Ziele to jest mocno rozpowszechnione w Azji, Ameryce Północnej, Europie Środkowo-Wschodniej. W lecznictwie wykorzystuje się ziele dziurawca zwyczajnego, które zawiera takie związki, jak m.in. garbniki, kwasy fenolowe, naftodiantrony (zwłaszcza hiperycynę i jej pochodne), kwas GABA, flawonoidy, ksantony. Dziurawiec zwyczajny znany jest z działania rozkurczowego na mięśnie gładkie dróg żółciowych. Wykazuje działanie żółciotwórcze i żółciopędne. Polecany jest po obfitych posiłkach, gdyż wspomaga pracę wątroby i ułatwia trawienie. Dzięki dziurawcowi od razu poczujemy się lepiej po ciężkostrawnym daniu. Wskazany jest w stanach zapalnych i zaburzeniach czynnościowych wątroby. Stosując dziurawiec zwyczajny, należy jednak uważać na jego działanie fototoksyczne, stąd najlepiej zrezygnować z niego letnią porą. Ziele może też zmieniać metabolizm niektórych leków.
Jak stosować zioła na wątrobę?
Przedstawione w artykule, ale i inne, zioła na wątrobę spotkać można w składzie suplementów diety wspomagających wątrobę. Często stanowią one dodatek do leków na wątrobę. Można je też przyjmować w czystej postaci w formie naparów lub odwarów do picia czy wykorzystać jako dodatek do posiłków, np. sałatek, koktajli, soków, dressingów.
Artykuł partnerski