„To, co najważniejsze” 21 tekstów Tischnera na XXI wiek PREMIERA
21 tekstów Tischnera na XXI wiek, od nadziei przez prawdę po miłość z krótkimi komentarzami Wojciecha Bonowicza, to propozycja Wydawnictwa Znak z okazji 90. rocznicy urodzin ks. Józefa Tischnera. Zbiór pod tytułem „To, co najważniejsze” przypomina, że to, co Tischner mówił kiedyś, pozostaje bardzo aktualne.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Fenomen Tischnera
Z myśleniem jest tak jak z chodzeniem: najpierw człowiek trzyma się ręki matki, a potem odkrywa, że już sam potrafi.
Ks. Józef Tischner
Dla wielu słuchaczy i czytelników ks. Józef Tischner stał się właśnie takim przewodnikiem. Miał on w sobie niezwykły dar przyciągania ludzi. Przez swoje teksty nadal uczy nas patrzenia na świat, w którym sprzeczności nie znikają, ale mogą się harmonizować. Skłania do refleksji nad tym, co jest naprawdę ważne. Przekonuje, dlaczego należy dbać o wolność i jak z niej mądrze korzystać.
O tym co ważne dziś i aktualne jutro
Choć od śmierci Józefa Tischnera minęło ponad 20 lat, ale aktualność jego refleksji wręcz zdumiewa: „To bardzo ważne, by człowiek umiał zmieniać od czasu do czasu punkty swego widzenia świata. Nie wolno przywiązywać się do jednego okna. Zmieniać punkty widzenia to wznieść się ponad siebie, ponad własne uczucia, własne interesy, to patrzeć na siebie tak, jakby się było kimś innym. Jakiś stopień wolności jest warunkiem myślenia. Wolność przypina człowiekowi skrzydła. Dzięki tym skrzydłom człowiek może unieść się ponad swój mały świat. Może popatrzeć na siebie z zewnątrz. Dopiero porównując wewnętrzny i zewnętrzny obraz samego siebie, może człowiek przybliżyć się do prawdy.”
Autorski wybór tekstów z krótkim komentarzem
Wojciech Bonowicz dokonał wyboru najważniejszych i najbardziej aktualnych tekstów ks. Tischnera, które pomagają rozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Oto lista tekstów, która znalazła się ostatecznie w książce:
1. Wiązania nadziei
2. Ethos wolności
3. Ludzie z kryjówek
4. Sztuka etyki
5. Myślenie według wartości
6. Myślenie religijne
7. Etyka solidarności
8. Kłamstwo polityczne
9. Chrześcijaństwo w postkomunistycznej pustce
10. Nieszczęsny dar wolności
11. Kryzys nadziei
12. Darowane pięć minut
13. Etyka solidarności po latach
14. Religia schorowanej wyobraźni
15. Na tropach zbiegłego Boga
16. Przestrzeń jako projekt wolności
17. Drogi i bezdroża sekularyzacji
18. Znicestwienie Polski
19. Wiara w godzinie przełomu
20. Dla Kosowa
Ks. Józef Tischner
ksiądz, filozof, publicysta, żył w latach 1931–2000. Profesor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, współzałożyciel wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku. Kawaler Orderu Orła Białego. Jeden z najwybitniejszych filozofów XX wieku, którego darem była umiejętność mówienia o rzeczach trudnych w sposób prosty, a siłą – zrozumienie drugiego człowieka. Słowa Tischnera dawały światło nadziei, które z miejsca mobilizowało do działania. Na czym polega fenomen myśli Tischnera? Na uniwersalności i ponadczasowości. W jego słowach kryje się mądrość oparta na obserwacji otaczającej nas rzeczywistości, podszyta doświadczeniem, szacunkiem, miłością i zrozumieniem.
Wydawnictwo Znak
Kupuj bezpiecznie online bez wychodzenia z domu TUTAJ
Artykuł partnerski
Może Cię zainteresować:
TRZEJ KRÓLOWIE Tajemnica Mędrców ze Wschodu. Odkrywa Roman Zając
Zdarzyło się w Watykanie. Nieznane historie zza spiżowej bramy. Magdalena Wolińska-Riedi