Bojkot towarów. Jak sprawdzić kraj pochodzenia po kodzie kreskowym? [KODY KRESKOWE – ROSJA I BIAŁORUŚ]
Trwa agresja Rosji przy wsparciu Białorusi na Ukrainę. USA, UE i poszczególne państwa nakładają sankcje na agresora. Także polscy przedsiębiorcy i konsumenci mogą wesprzeć te działania i uderzyć w ekonomiczne interesy Rosji i Białorusi. Do bojkotu zachęta także Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak to zrobić? Nie kupując produktów oznaczonych kodami kreskowymi Rosji i Białorusi.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Jak sprawdzić kraj pochodzenia produktu? Nie tylko Rosja i Białoruś.
Bojkot rosyjskich i białoruskich towarów przez polskich przedsiębiorców i konsumentów to wyraz solidarnego zachowania w związku atakiem Rosji i Białorusi na Ukrainę. W Internecie pojawia się wiele informacji na ten temat, krążą listy i grafiki z produktami.
Istnieje prosty sposób wiarygodnego sprawdzenia pochodzenia każdego produktu (!). Gwarantuje nam to system kodów kreskowych, które są dziś powszechne i stanowią najlepszy nośnik informacji o produkcie. Jak to działa? Pierwsze 3 cyfry kodu kreskowego, czyli tzw. prefiks, oznaczają kraj, w którym produkt został wyprodukowany. Następne cztery cyfry to unikalny kod producenta, kolejne cyfry określają dany produkt. W tym bojkocie ważne są najwyżej trzy pierwsze cyfry kodu kreskowego, a nawet dwie w przypadku Rosji.
Kod kreskowy Rosja – bojkot rosyjskich towarów
Kody kreskowe zaczynające się od cyfr 460 do 469 oznaczają towary wyprodukowane w Federacji Rosyjskiej. W przypadku towarów wyprodukowanych w Rosji wystarczy zwrócić uwagę na dwie pierwsze cyfry, czyli 46.
Kod kreskowy Białoruś – bojkot białoruskich towarów
Kody kreskowe rozpoczynający się od cyfr 481 oznacza towary wyprodukowane na Białorusi.
Bojkot w sieciach handlowych
Wiele sieci handlowych już wycofało ze swojej oferty towary pochodzenia rosyjskiego. Jako jedne z pierwszych na taki krok zdecydowały się Aldi, Carrefour, Netto, Rossmann i Stokrotka. Natomiast jako konsumenci możemy świadomie omijać na sklepowych półkach produkty wyprodukowane w tych krajach. – Zachęcamy do akcji niekupowania produktów i usług od firm z Rosji i Białorusi. Doceniamy sieci handlowe wycofujące takie produkty ze swojej oferty. Bądźmy solidarni z Ukrainą, sprzeciwiamy się rosyjskiej agresji wojskowej – mówi Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Pomoc dla konsumentów, pytania: tel. 801 440 220 lub 22 290 89 16 – infolinia konsumencka, E-mail: porady@dlakonsumentow.pl
Źródło: UOKiK
Jeśli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera
Zobacz również:
- Wrocławskie Dni Gerontologii: dla seniorów, opiekunów i wszystkich zainteresowanych [15-16 listopada] - 7 listopada, 2024
- I Forum Polityki Senioralnej: jak wspierać seniorów? [RELACJA] - 6 listopada, 2024
- „Gazeta Senior” listopad 2024 [11/2024] Sprawdź, co w numerze! - 30 października, 2024