Bojkot towarów. Jak sprawdzić kraj pochodzenia po kodzie kreskowym? [KODY KRESKOWE – ROSJA I BIAŁORUŚ]

Bojkot towarów. Jak sprawdzić kraj pochodzenia po kodzie kreskowym? [KODY KRESKOWE – ROSJA I BIAŁORUŚ]

Trwa agresja Rosji przy wsparciu Białorusi na Ukrainę. USA, UE i poszczególne państwa nakładają sankcje na agresora. Także polscy przedsiębiorcy i konsumenci mogą wesprzeć te działania i uderzyć w ekonomiczne interesy Rosji i Białorusi. Do bojkotu zachęta także Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak to zrobić? Nie kupując produktów oznaczonych kodami kreskowymi Rosji i Białorusi.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Jak sprawdzić kraj pochodzenia produktu? Nie tylko Rosja i Białoruś.

Autopromocja Autopromocja Prenumeraty Gazety Senior

Bojkot rosyjskich i białoruskich towarów przez polskich przedsiębiorców i konsumentów to wyraz solidarnego zachowania w związku atakiem Rosji i Białorusi na Ukrainę. W Internecie pojawia się wiele informacji na ten temat, krążą listy i grafiki z produktami.

Istnieje prosty sposób wiarygodnego sprawdzenia pochodzenia każdego produktu (!). Gwarantuje nam to system kodów kreskowych, które są dziś powszechne i stanowią najlepszy nośnik informacji o produkcie. Jak to działa? Pierwsze 3 cyfry kodu kreskowego, czyli tzw. prefiks, oznaczają kraj, w którym produkt został wyprodukowany. Następne cztery cyfry to unikalny kod producenta, kolejne cyfry określają dany produkt. W tym bojkocie ważne są najwyżej trzy pierwsze cyfry kodu kreskowego, a nawet dwie w przypadku Rosji.

Reklama Reklama MultiSport

Kod kreskowy Rosja – bojkot rosyjskich towarów

Kody kreskowe zaczynające się od cyfr 460 do 469 oznaczają towary wyprodukowane w Federacji Rosyjskiej. W przypadku towarów wyprodukowanych w Rosji wystarczy zwrócić uwagę na dwie pierwsze cyfry, czyli 46.

Reklama Reklama Cyfrowi Debiutanci

Kod kreskowy Białoruś – bojkot białoruskich towarów

Kody kreskowe rozpoczynający się od cyfr 481 oznacza towary wyprodukowane na Białorusi.

Reklama Reklama książki Pod Gruzami Azowstalu

Bojkot w sieciach handlowych

Wiele sieci handlowych już wycofało ze swojej oferty towary pochodzenia rosyjskiego. Jako jedne z pierwszych na taki krok zdecydowały się Aldi, Carrefour, Netto, Rossmann i Stokrotka. Natomiast jako konsumenci możemy świadomie omijać na sklepowych półkach produkty wyprodukowane w tych krajach. – Zachęcamy do akcji niekupowania produktów i usług od firm z Rosji i Białorusi. Doceniamy sieci handlowe wycofujące takie produkty ze swojej oferty. Bądźmy solidarni z Ukrainą, sprzeciwiamy się rosyjskiej agresji wojskowej – mówi Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Pomoc dla konsumentów, pytania: tel. 801 440 220 lub 22 290 89 16 – infolinia konsumencka, E-mail: porady@dlakonsumentow.pl

Źródło: UOKiK


Jeśli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Pomoc dla Ukrainy! Lista wiarygodnych zbiórek i akcji

Emerytury dla uchodźców [INSTRUKCJA] Polska emerytura dla seniora na terenie Polski, Rumunii, Mołdawii, Słowacji, Czech, Niemiec

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds