Kolagen – właściwości i zastosowanie

Kolagen – właściwości i zastosowanie

Niedobór kolagenu w organizmie objawia się kłopotami z krążeniem, problemami ze stawami oraz zmarszczkami. Substancja ta jest głównym białkiem budulcowym narządów u człowieka. Pełni ważne funkcje niemal we wszystkich tkankach.

Materiał reklamowy bcaa

Z tego artykułu dowiesz się więcej na temat kolagenu. Sprawdź, jakie są jego właściwości i zastosowanie.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Co to jest kolagen?

Kolagen https://www.bcaa.pl/kolagen/ to podstawowy składnik macierzy pozakomórkowej większości tkanek, w tym zwłaszcza tkanki łącznej, która stanowi ochronę i podporę dla narządów w ciele. Niedobory kolagenu mogą prowadzić do poważnych schorzeń – tzw. kolagenoz, czyli chorób układowych tkanki łącznej. W tkankach człowieka odkryto dotychczas aż 29 typów kolagenów. Substancje te różnią się między sobą strukturą, zawartością w tkankach, lokalizacją i pełnionymi funkcjami.

Najlepiej zbadanym rodzajem kolagenu jest kolagen typu I. To białko występujące w tkance podskórnej, skórze, rogówce, tętnicach, kościach i tkance tworzącej blizny. Kolagen typu II występuje z kolei tylko w chrząstce, tworząc włókna z kolagenem typu IX. Inne rodzaje kolagenu występują też w macicy, nerkach, sercu, mózgu, jelitach, owodni, pępowinie, pęcherzu, mięśniach szkieletowych oraz innych narządach i tkankach.

Właściwości i działanie kolagenu

Kolagen odpowiada za utrzymanie integralności narządów i tkanek. Zapewnia on wytrzymałość mechaniczną tkanki. Odpowiada za jej elastyczność, sprężystość, sztywność i twardość. Wiąże też wodę w tkankach, bierze udział w procesach gojenia ran, zrastania się kości po złamaniach, a także procesach krzepnięcia krwi. Dzięki niemu następuje też lepsze wchłanianie składników mineralnych. Ponadto kolagen wspiera procesy naprawcze i ochronne w tkankach chrzęstnych, jak również obniża aktywność enzymów, które są odpowiedzialne za ból i stany zapalne. Odpowiada też za utrzymanie dobrego napięcia, nawilżenia i elastyczności skóry, a także prawidłowe działanie stawów bez dolegliwości bólowych.

Zastosowanie kolagenu

Ze względu na swe właściwości kolagen bywa suplementowany przez osoby cierpiące na dolegliwości bólowe stawów, ze złamaniami czy problemami z krążeniem krwi. Jest też często spożywany w formie kapsułek czy tabletek przez osoby chcące utrzymać elastyczność, gładkość, nawilżenie i odpowiednie napięcie skóry.

Składnik ten przyczynia się do utrzymania prawidłowej gęstości kości oraz ochrony tkanki chrzęstnej przed szybkim rozpadem i urazami. Z tej przyczyny jest również często suplementowany przez sportowców i osoby prowadzące bardzo aktywny tryb życia. Kolagen wspomaga sprawność stawów, co jest szczególnie ważne u osób uprawiających sport zawodowo, ale również u amatorów. Optymalny poziom kolagenu w organizmie wspomaga sprawność ciała, co wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka urazów i szybszą regeneracją po intensywnym wysiłku fizycznym.

Warto przy tym mieć na uwadze, że ilość kolagenu w organizmie zaczyna spadać po 25. roku życia, a ok. 60. roku składnik ten nie jest już w ogóle produkowany.

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds