Kolejka do sanatorium 2024. Długość kolejki w poszczególnych województwach: aktualne dane [PRZEGLĄD]

Kolejka do sanatorium 2024. Długość kolejki w poszczególnych województwach: aktualne dane [PRZEGLĄD]

Lata oczekiwania na turnus w sanatorium finansowany przez NFZ to już przeszłość. Kolejki do sanatorium są coraz krótsze. Są nawet miejsca na mapie kraju, gdzie senior może udać się na leczenie sanatoryjne w ramach NFZ praktycznie od ręki. Sprawdziliśmy, ile wynosi czas oczekiwania na sanatorium w 2024 w poszczególnych województwach. Informujemy, gdzie czeka się najkrócej, a gdzie najdłużej? Podpowiadamy także, co zrobić, jeśli leczenie jest pilnie potrzebne. Są sposoby, aby wyjechać bez kolejki.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Od czego zależy czas oczekiwania na sanatorium z NFZ?

Reklama Reklama Amplifon

Na długość kolejki i czas oczekiwania na wyjazd do sanatorium współfinansowany ze środków NFZ wpływa wiele czynników, są to m.in.

  • liczba pacjentów oczekujących w kolejce do sanatorium w twoim województwie,
  • ilość miejsc w uzdrowiskach, którymi dysponuje twój oddział wojewódzki NFZ,
  • stan zdrowia pacjenta i profil leczenia zasadniczego, jak i współistniejącego,
  • ilość rezygnacji z wyznaczonych terminów turnusów (tzw. zwroty) w twoim województwie.

Skierowania na leczenie sanatoryjne są rejestrowane i realizowane przez wojewódzkie oddziały NFZ. W kraju mamy 16 wojewódzkich oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia. To, do którego oddziału przynależysz, wyznacza twoje miejsce zamieszkania. Jeśli mieszkasz na terenie województwa dolnośląskiego, to twoje skierowanie będzie realizowane przez Dolnośląski Odział Wojewódzki NFZ. Seniorzy z Łodzi i województwa łódzkiego są obsługiwani przez Łódzki Wojewódzki Oddział NFZ itd.

Jak się okazuje, liczba pacjentów starających się o leczenie sanatoryjne w poszczególnych oddziałach jest różna. Także liczba miejsc, którymi dysponują poszczególne oddziały, nie jest jednakowa. Schorzenie również ma znaczenie, a pacjent musi zostać skierowany do ośrodka o konkretnym profilu leczenia.

Zobacz również: Bezpłatne leki 65+. Jakie leki za darmo po 65 roku życia? [AKTUALNA LISTA + WYSZUKIWARKA]

Reklama Reklama ATERIMA med

Ile wynosi czas oczekiwania na sanatorium w 2024? Jaka kolejka do sanatorium?

Krajowa średnia, która wynosi aktualnie ponad 8 miesięcy według danych z centrali NFZ, niewiele nam powie. Kluczowe są dane z wojewódzkich oddziałów NFZ, ponieważ to liczba oczekujących w danym województwie decyduje o długość kolejki.

Czas oczekiwania na sanatorium jest liczony od daty złożenia skierowania w NFZ, nie od daty wystawienia go przez lekarza. Dlatego e-skierowanie do sanatorium jest korzystne dla pacjenta seniora także z tego względu, że nie trzeba składać go osobiście lub wysyłać pocztą do wojewódzkiego oddziału NFZ, co zabierało co najmniej kilka dni i wydłużało dodatkowo czas oczekiwania. Dziś lekarz przekazuje e-skierowanie drogą elektroniczną.

W razie potrzeby uzupełnienia dokumentacji NFZ zwróci się do lekarza prowadzącego. Potrzeba uzupełnienia dokumentacji może wydłużyć czas oczekiwania na sanatorium maksymalnie o 14 dni.

Zobacz również: Zmiany w refundacji NFZ wyrobów medycznych od 1 stycznia 2024 r. Przegląd nowości i korzyści dla pacjentów

Reklama Reklama Cyfrowi Debiutanci

Długość kolejki do sanatorium w oddziałach wojewódzkich NFZ 2024

Kolejka do sanatorium NFZ dolnośląskie

Na Dolnym Śląsku czas oczekiwania uległ skróceniu i wynosi aktualnie 9 miesięcy. W 2023 wynosił nawet 14 miesięcy i był jednym z najdłuższych czasów oczekiwania na turnus raportowany przez lokalny NFZ. Długością kolejki wyprzedzał go tylko Śląsk.

Kolejka do sanatorium NFZ kujawsko-pomorskie

W kujawsko-pomorskim oddziale NFZ czas oczekiwania na turnus sanatoryjny wynosi teraz 7 miesięcy – o trzy miesiące krócej niż w 2023 r.

Kolejka do sanatorium NFZ lubelskie

W lubelskim oddziale wojewódzkim NFZ oczekiwanie na wyjazd na leczenie sanatoryjne aktualnie trwa do 4 miesięcy. To wciąż jeden z najkrótszych okresów oczekiwania w kraju.

Kolejka do sanatorium NFZ lubuskie

W lubuskim oddziale NFZ seniorzy czekają na swój turnus sanatoryjny 11 miesięcy, to o miesiąc krócej niż w 2023 r.

Kolejka do sanatorium NFZ łódzkie

Łódzki wojewódzki oddział NFZ podaje, że średni czas oczekiwania na sanatorium wynosi 9 miesięcy. Także w tym województwie kolejka uległa skróceniu w porównaniu do poprzedniego roku, gdzie czas oczekiwania wynosił nawet 12 miesięcy.

Kolejka do sanatorium NFZ małopolskie

Małopolski NFZ informuje o około 11 miesiącach oczekiwania na leczenie sanatoryjne w tym województwie, czyli miesiąc krócej niż rok wcześniej.

Kolejka do sanatorium NFZ mazowieckie

Średni czas oczekiwania na wyjazd do sanatorium dla seniorów z województwa mazowieckiego w 2024 roku to 11 miesięcy i w tym przypadku uległ wydłużeniu, ponieważ w 2023 wynosił 10 miesięcy.

Kolejka do sanatorium NFZ opolskie

W opolskim długość oczekiwania w kolejce do sanatorium to średnio 10 miesięcy i miesiąc krócej niż rok wcześniej.

Kolejka do sanatorium NFZ podkarpackie

Na Podkarpaciu aktualnie czas oczekiwania na turnus sanatoryjny finansowany przez NFZ wynosi 8 miesięcy, w tym województwie termin bez zmian.

Kolejka do sanatorium NFZ podlaskie

Według danych podlaskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia średni czas oczekiwania na wyjazd na leczenie sanatoryjne w 2024 r. wynosi 6 miesięcy, co daje wynik miesiąc krótszy niż w roku poprzednim.

Kolejka do sanatorium NFZ pomorskie

W województwie pomorskim średni czas oczekiwania jest najbliższy średniej i wynosi 8 miesięcy. W 2023 roku raportowano czas oczekiwania do 10 miesięcy.

Kolejka do sanatorium NFZ śląskie

Śląski oddział NFZ donosi o najdłuższym czasie oczekiwania na turnus sanatoryjny, to aż 12 miesięcy, ale to i tak dobra wiadomość pacjentów, ponieważ czas oczekiwania uległ skróceniu o trzy miesiące w porównaniu do zeszłego roku.

Kolejka do sanatorium NFZ świętokrzyskie

W województwie świętokrzyskim seniorzy spędzą w kolejce do sanatorium 9 miesięcy, co stanowi poprawę o trzy miesiące w stosunku do średniej z poprzedniego roku, która wynosiła 12 miesięcy.

Kolejka do sanatorium NFZ warmińsko-mazurskie

Warmińsko-mazurskie województwo jest wciąż jednym z tych miejsc, gdzie czas oczekiwania na turnus sanatoryjny jest bardzo krótki i aktualnie wynosi 3 miesiące, podobnie jak w zeszłym roku.

Kolejka do sanatorium NFZ wielkopolskie

Wielkopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia każe seniorom czekać na turnus 9 miesięcy. To wciąż wynik podobny do średniej z zeszłego roku.

Kolejka do sanatorium NFZ zachodnio-pomorskie

Seniorzy z województwa zachodnio-pomorskiego poczekają na sanatorium 7 miesięcy. Niestety jest to wynik o miesiąc gorszy w porównaniu do poprzedniego roku, kiedy średni czas oczekiwania na wyjazd do sanatorium wynosił 6 miesięcy.

Zobacz również: WYPRAWA ŻYCIA: Jesienny Rejs Seniora pełen atrakcji i doskonałej zabawy [PROGRAM, ZNIŻKI i SUPER-OFERTA DLA LIDERÓW]

Reklama Reklama Gala Noworoczna Brukiewicz

Kolejka do sanatorium 2024 [TABELA] wszystkie województwa

W poniższej tabeli zebraliśmy dane dotyczące szacowanego czasu oczekiwania na uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dla dorosłych, czyli tę formę wsparcia leczenia, z której najczęściej korzystają.

OW NFZ
(województwo)
Szacowany czas oczekiwania na uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dorosłych [MIESIĄCE]
Dane 2023 Dane 2024
Dolnośląskie do 14 9
Kujawsko-Pomorskie 10 7
Lubelskie 4 4
Lubuskie 12 11
Łódzkie 12 9
Małopolskie 12 11
Mazowieckie 10 11
Opolskie 11 10
Podkarpackie 8 8
Podlaskie 7 6
Pomorskie 10 8
Śląskie 15 12
Świętokrzyskie 12 9
Warmińsko-Mazurskie 3-4 3
Wielkopolskie 9 9
Zachodniopomorskie 6 7

Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia, styczeń 2024 oraz marzec 2023. 

Patronat medialny Patronat medialny Międzynarodowe Targi Turystyczne

Czy można zmienić oddział NFZ, do którego należysz?

W naturalny sposób zmieniasz swój wojewódzki oddział NFZ, przeprowadzając się do innego województwa. Są jednak prostsze sposoby na przyśpieszenie wyjazdu do sanatorium niż zmiana miejsca zamieszkania, szczegóły w dalszej części artykułu.

Zobacz również: Waloryzacja emerytur 2024: ostateczna podwyżka 12,12 proc. [TABELA NETTO]

Bez kolejki do sanatorium. Skrócony czas oczekiwania DLA KOGO?

Uprawnienia do skróconego czasu oczekiwania na sanatorium przysługuje:

  • osobom posiadającym tytuł oraz legitymację Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi,
  • osobom posiadającym tytuł oraz legitymację Zasłużonego Dawcy Przeszczepu,
  • inwalidom wojennym, inwalidom wojskowym i kombatantom oraz uprawnionym żołnierzom i pracownikom (w zakresie leczenia urazów i chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami kraju),
  • osobom posiadającym status weterana poszkodowanego.

Wymienione osoby mają uprawnienia do skróconego czasu oczekiwania, choć także i one mogą wyjechać ponownie do sanatorium nie wcześniej niż po upływie 18 miesięcy od zakończenia ostatniego leczenia uzdrowiskowego.

Zobacz również: Opłata za sanatorium NFZ 2024 dla emeryta. Aktualny cennik zakwaterowania i wyżywienia [sezon 2024]

Kolejka do sanatorium – jak sprawdzić? [PRZEGLĄDARKA]

Średni czas oczekiwania to orientacyjna wartość pozwalająca mniej więcej przewidzieć czas wyjazdu do sanatorium. Jednak każdy przyszły kuracjusz chce wiedzieć, kiedy wypadnie jego konkretny turnus. Chcąc śledzić swoją kolejkę do sanatorium, skorzystaj z przeglądarki skierowań, którą znajdziesz pod adresem: https://skierowania.nfz.gov.pl

Ta przeglądarka jest jedyną oficjalną przeglądarką skierowań realizowanych i finansowanych przez NFZ. Aby z niej skorzystać i sprawdzić aktualne informacje o statusie skierowania, wystarczy wpisać numer skierowania i swoją datę urodzenia. Korzystanie z przeglądarki NFZ jest bezpłatne.

UWAGA na płatne informacje o statusie skierowania i czasie oczekiwania

Pojawiają się serwisy oferujące płatne SMS-owe powiadomienia o statusie skierowania do sanatorium. To nie jest usługa Narodowego Funduszu Zdrowia. Uważaj, komu udostępniasz swoje dane! Zawsze istnieje ryzyko ich niewłaściwego wykorzystania.

Zobacz również: Sanatorium prywatne 2024 – ceny, warunki pobytu, zabiegi, lokalizacje [WYSZUKIWARKA]

Jak wyjechać do sanatorium bez kolejki? [ZWROTY]

Potrzebujesz szybkiego leczenia, ponieważ twój stan zdrowia się pogarsza? Jeśli szczególnie zależy Ci na szybkim wyjeździe do sanatorium na NFZ, możesz złożyć podanie o wyjazd z tzw. zwrotów.

Zwroty to pula miejsc niewykorzystanych przez zakwalifikowanych wcześniej kuracjuszy, którzy np. z powodu choroby lub sytuacji osobistej nie mogli pojechać na turnus w wyznaczonym dla nich terminie.

Zobacz również: 13. emerytura 2024: przewodnik po trzynastej emeryturze [kwota do ręki, terminy wypłaty, kto ma prawo, a kogo omija dodatek?]

Podanie o miejsce do sanatorium tzw. zwroty

Podanie o przydział miejsca w sanatorium z puli tzw. zwrotów składasz w swoim wojewódzkim oddziale NFZ drogą tradycyjną – osobiście lub wysyłając je pocztą. W podaniu o przydział miejsce z tej puli pamiętaj, aby podać numer telefonu – najlepiej komórkowego – tak, aby pracownicy NFZ mogli się z tobą szybko skontaktować. Starając się o miejsce ze zwrotów, musisz liczyć się z tym, że informację o miejscu i terminie wyjazdu otrzymasz wcześniej niż ustawowe, obowiązujące w normalnym trybie 14 dni, może to być nawet 3 dni przed planowanym turnusem. Twoja walizka powinna czekać spakowana i gotowa do drogi.

Lekarze kwalifikujący czuwają, aby miejsca ze zwrotów zostały rozdysponowane we właściwy i korzystny dla pacjentów sposób. Pacjent może skorzystać z takiego niewykorzystanego miejsca tylko, jeśli będzie ono odpowiadać jego profilowi leczenia np. jeśli zwolni się miejsce na pobyt w górach, to nie otrzyma go osoba, której stan zdrowia nie pozwala na wyjazd w góry itd.

Kto może skorzystać z tzw. zwrotów ?

Ze zwrotów może skorzystać każdy pacjent, który nie był w sanatorium w ciągu ostatnich 18 miesięcy, a którego skierowanie zostało zakwalifikowane oraz wpisane na listę oczekujących.

Zobacz również: Nadzieja dla owdowiałych seniorów: projekt ustawy o rencie wdowiej w Sejmie. Renta wdowia dla kogo i od kiedy?

Sanatorium z ZUS, prewencja rentowa etc.

Pisząc o skierowaniu do sanatorium w tym artykule, mamy na myśli skierowanie na uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dorosłych. Na uzdrowiskowe leczenie szpitalne dorosłych czeka się najczęściej krócej. Natomiast skierowanie na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS jest dedykowane osobom ubezpieczonym w ZUS, które rokują na powrót do pracy. Kieruje na nie lekarz orzecznik ZUS. Terminy także są krótkie.

Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia


Jeżeli interesują Cię informacje dotyczące leczenia sanatoryjnego z NFZ, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Zmiany w refundacji NFZ wyrobów medycznych od 1 stycznia 2024 r. Przegląd nowości i korzyści dla pacjentów

Linda Matus
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds