Kolonoskopia z „gwarancją” na 10 lat [KOLONOSKOPIA 2022]

Kolonoskopia z „gwarancją” na 10 lat [KOLONOSKOPIA 2022]

W rozmowie z dr. Krzysztofem Pragaczem z Centrum Medycznego enel-med w Warszawie rozprawiamy się z mitami na temat kolonoskopii u starszych pacjentów. Czy wiek jest przeszkodą? Czy jest się czego obawiać w 2022 r.? Jakie korzyści niesie ze sobą wykonanie kolonoskopii u seniorów? 

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Czy 65 lat to właściwa górna granica wieku dla kolonoskopii w obliczu wydłużającego się życia seniorów?

dr n. med. Krzysztof Pragacz: 65 lat to granica umowna. Jak najbardziej wykonuje się takie badania u starszych pacjentów. Założenia do programów profilaktycznych, z których pochodzą, były tworzone, kiedy średnia długość życia pacjentów była niższa, a doskonałość anestezji oraz aparatury do wykonywania badań kolonoskopowych gorsza. Teraz jest zdecydowanie bezpieczniej i można wykonywać kolonoskopię również u dużo starszych pacjentów.

Również dolna granica kwalifikacyjna ustalona na 50 r.ż. też jest nieaktualna. Niestety dziś znajdujemy polipy u coraz młodszych pacjentów. Osobiście wykonałem kolonoskopię u kilkudziesięciu pacjentów w wieku poniżej 50 r.ż., u których znalazłem raka jelita.

Jakie korzyści płyną z badania dla starszych pacjentów?

Dlaczego pacjent w wieku 85 lat ma umierać na raka jelita, skoro można mu zrobić kolonoskopię w wieku 75 lat, wyciąć polipa i nie dopuścić do rozwoju raka jelita? A szczególnie powinni zabiegać o to badanie pacjenci objawowi z uporczywymi biegunkami czy krwawieniami z przewodu pokarmowego, wiek nie ma tu zupełnie znaczenia.

Co można powiedzieć o bezpieczeństwie kolonoskopii w 2022 r. u pacjentów geriatrycznych? Co pokazuje praktyka?

Jest to badanie bezpieczne dla pacjentów niezależnie od ich wieku. Zwłaszcza, że tak jak w enel-med, mamy możliwość znieczulenia każdego pacjenta, więc problem z bolesnością czy innymi trudnościami w trakcie badania jest minimalizowany. Nasi pacjenci zawsze są konsultowani przez anestezjologa przed zakwalifikowaniem do znieczulenia, więc nie wyobrażam sobie jakiegoś szczególnego niebezpieczeństwa związanego z tym badaniem.

Przesiewowy program zwalczania raka jelita grubego finansowany przez NFZ dobiegł końca w 2021 r. i na razie nie jest kontynuowany. Co z pacjentami, którzy poszukują możliwości wykonania kolonoskopii?

Program przesiewowy to tylko wycinek rzeczywistości. W Polsce w trakcie trwania tego programu wykonano około 800 tys. badań we wszystkich edycjach tego programu. To jest niewiele na 40 mln mieszkańców. Choć dobrze, że był taki program, że udało się tyle osób zaprosić. Średnio u ok. 20 proc. pacjentów znajdujemy polipy, usuwamy je i zapobiegamy chorobie nowotworowej na przyszłość. 

Badania przesiewowe, jak sama nazwa wskazuje, to badania dla populacji ludzi bezobjawowych. Nie jest to ścieżka dedykowana pacjentowi z krwawieniem z przewodu pokarmowego, biegunkami i innymi objawami ze strony jelita. Patrząc na średnią wieku życia w Polsce, kolonoskopia u pacjenta 70-letniego – wykonywana nawet po raz pierwszy w życiu – jest jak najbardziej uzasadniona. Mamy szansę wykryć polipa, z którego może rozwinąć się nowotwór, a to proces trwający zwykle 10, 15 czy 20 lat, więc ma to ogromny sens.

Z jakimi mitami dotyczącymi kolonoskopii spotyka się Pan najczęściej? Lęk, obawa przed bólem, wiek, choroby?

Pacjenci naprawdę dziś nie mają powodów, aby obawiać się przebiegu samego badania lub znieczulenia do niego. Jeśli otrzymamy skierowanie od lekarza na kolonoskopię, to powinniśmy zdecydowanie badanie takie wykonać. Jest to badanie bezpieczne dla pacjentów niezależnie od ich wieku. Zwłaszcza że tak jak w enel-med, mamy możliwość znieczulenia każdego pacjenta, więc problem z bolesnością czy innymi trudnościami w trakcie badania jest minimalizowany. Nasi pacjenci zawsze są konsultowani przez anestezjologa przed zakwalifikowaniem do znieczulenia, więc nie wyobrażam sobie jakiegoś szczególnego niebezpieczeństwa związanego z tym badaniem.

Czasem u starszych osób występuje problem z dobrym przygotowaniem do badania ze względu na gorszą pracę jelit. W takiej sytuacji trzeba poświęcić trochę więcej czasu i zmodyfikować to przygotowanie indywidualnie, co u młodszego pacjenta rzadziej jest konieczne. Ale sam wiek nie jest tu żadną przeszkodą, nie może być też wymówką.

Oczywiście istnieją takie wyzwania jak np. choroba uchyłkowa, która z wiekiem występuje częściej i w takim przypadku konieczne jest ostrożne badanie. Sama choroba uchyłkowa nie jest przeciwwskazaniem, co w początkach kolonoskopii miało miejsce.

Jakie są aktualne rekomendacje, jak często należy wykonywać kolonoskopię?

Jeśli pacjent jest dobrze przygotowany i jelito w trakcie badania zostało obejrzane w całości, to zwykle przyjmuje się 10-letni okres gwarancji, że w tym jelicie nic złego pod względem onkologicznym nie powinno się wydarzyć.

Kolonoskopia to badanie endoskopowe jelita grubego. Wykonuje się je przy użyciu giętkiego endoskopu zakończonego miniaturową kamerą, dzięki czemu możliwa jest ocena tkanek jelita i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Kolonoskopię można wykonać w oddziałach enel-med w Warszawie, Gdańsku i Łodzi.

Wypełnij formularz online: kolonoskopia.enel.pl lub zadzwoń tel. 22 23 07 007

dr n. med. Krzysztof Pragacz: studia medyczne na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Lublinie ukończył w 1994 r. W 1998 r. uzyskał pierwszy, a w 2003 r. – drugi stopień specjalizacji z chirurgii ogólnej. W 2011 r. zdobył Dyplomy Umiejętności Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego w zakresie panendoskopii i kolonoskopii, a w maju 2015 r. tytuł doktora nauk medycznych w zakresie medycyny na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Rozwija się zawodowo. Uczestniczy w licznych krajowych i międzynarodowych kursach i szkoleniach z dziedziny chirurgii i gastroenterologii. Jest współautorem prac naukowych publikowanych w polskich i zagranicznych czasopismach medycznych. Partycypuje w Polskim Towarzystwie Gastroenterologicznym, Towarzystwie Chirurgów Polskich oraz Polskim Klubie Chirurgii Endokrynologicznej. Na początku pracy zawodowej był związany z Oddziałem Chirurgii Ogólnej Szpitala w Staszowie, w którym w latach 2011-2014 pełnił obowiązki Ordynatora. Doświadczenie zawodowe wzbogacił w Klinice Chirurgii Ogólnej i Przewodu Pokarmowego Szpitala San Roque w Las Palmas na Gran Canarii, pracując tam przez kilka miesięcy w 2008 r. Obecnie pracuje w Centrum Medycznym ENEL-MED w Warszawie.

Artykuł Partnerski


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Zaćma – bezpieczne leczenie. Zabieg usunięcia zaćmy 2022 [VIDEO]

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds