Kontrola stanu protezy zębowej. Co warto wiedzieć?

Kontrola stanu protezy zębowej. Co warto wiedzieć?

Nawet najlepiej dopasowana proteza zębowa może z czasem uwierać i przeszkadzać, gdyż dziąsła i tkanki kostne w jamie ustnej stale się zmieniają. Dlatego tak ważna jest regularna kontrola stanu protezy zębowej.

Noszenie całkowitej lub częściowej protezy zębowej nie zwalnia z konieczności regularnego odwiedzania stomatologa. Warto o tym pamiętać, aby cieszyć się pięknym uśmiechem i zdrową jamą ustną. Systematyczna kontrola stanu protezy zębowej pozwoli zadbać o jej wygląd, dopasować uzupełnienie (dziąsła i tkanki kostne w jamie ustnej zmieniają się z czasem), a także umożliwi sprawdzenie zdrowia jamy ustnej.

Nie zapominaj o wizytach kontrolnych

Część pacjentów, gdy dostanie od stomatologa gotową protezę, ma tendencję, aby zapominać o przeglądach jamy ustnej. Do gabinetu zaglądają np. tylko przy usterce uzupełnienia – to duży błąd. Niezależnie od tego, czy jesteśmy posiadaczami protezy częściowej lub całkowitej, nadal powinniśmy odwiedzać stomatologa co pół roku. Dentysta upewni się, że proteza nie uwiera pacjenta, doradzi, jak o nią dbać i jak ją czyścić, a także kiedy należy ją wymienić na nową.

– Protezy nie są na zawsze i wymagają okresowej wymiany. Sygnałem do wymiany protezy może być m.in. zmiana kształtu wyrostków zębodołowych w trakcie jej noszenia. Zanikanie wyrostków zębodołowych pod płytą protezy może sprawić, że uzupełnienie nie będzie leżeć w ustach poprawnie, może być zbyt luźne lub podrażniać tkanki. Innym powodem może być również wygląd protezy. W przypadku protez akrylowych, na których szybciej gromadzą się osady, nawet dokładnie myte uzupełnienie z czasem będzie wyglądać coraz mniej estetycznie, pojawi się nieprzyjemnych smak i zapach. Wtedy również taką protezę warto wymienić na nową – doradza lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Periodent w Warszawie.

Dzięki regularnym kontrolom u stomatologa można też ocenić zdrowie jamy ustnej pod kątem m.in. zakażeń grzybiczych, nieprawidłowych zmian czy owrzodzeń, które mogą mieć źródło nowotworowe.

Kontroluj, czy proteza dobrze leży

Proteza nie powinna uwierać i musi być dopasowana indywidualnie do zgryzu i anatomii. W tym celu przygotowywana jest na wymiar przez protetyka, często wymagając korekt przed jej ostatecznym oddaniem do użytku. Mimo to, zdarza się, że pacjenci wracają do gabinetu na poprawki. Dziąsła i tkanki kostne w jamie ustnej zmieniają się z czasem, co może prowadzić do niewłaściwego dopasowania i obluzowania protezy. W efekcie u pacjenta może występować ból, pieczenie i mikrootarcia śluzówek, czego nie wolno lekceważyć. Protezy, które nagle zaczynają uwierać i źle leżeć mogą być również oznaką chorób przyzębia.

Źródło: Biuro Prasowe Periodent Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy

Może Cię zainteresować:

10 PRAKTYCZNYH PORAD. Jak dbać o protezę, aby długo i komfortowo służyła
Jak dbać o protezy zębowe?
Jak przechowywać protezę zębową?
Protezy zębowe – jak rozwiązać najczęstsze problemy?

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds